Атюр'євський район

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Атюр'євський район Мордовії

Атюрьевский район Мордовии

Адм. центр село Атюр'єве
Країна Росія
Регіон Мордовія
Населення
 - повне 10 952 [1] осіб
 - густота 12,8
Площа
 - повна 826.1 км²
Часовий пояс MSK (UTC+3)
Дата заснування 1937
Веб-сайт aturevo.e-mordovia.ru
Location Atyuryevsky District Mordovia.svg

Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Атюр'євський район

Атюр'євський район (мокш. Атерень аймак, ерз. Атюрьбуе) - муніципальне утворення в Республіці Мордовія.

Адміністративний центр - село Атюр'єве.

Географія[ред. | ред. код]

Атюр'євський район розташований на заході Республіки Мордовія. Район межує на півночі з Темніковським, на заході з Зубово-Полянським, на сході - з Червонослобідським, на південному заході - з Торбєєвським, а на південному сході - з Ковилкінським районами Мордовії. Східна частина району розташована в лісостепах вторинної моренної рівнини, західна - ландшафтах змішаних лісів воднольодовикової низовини. Ліси займають площу 9475 га і знаходяться в основному в північно-західній частині району, в Мордовсько-Козловській, Кішалінській, Стрельниковській і Аргінській сільських Радах. У деревостої переважають сосна, ялина, дуб, клен, липа, береза, осика, вільха. У чагарниковому ярусі: ялівець, вовче лико, шипшина, горобина, калина, черемха, ліщина, жовта акація. Багаті ліси лікарськими рослинами (конвалія, подорожник, звіробій, мати-й-мачуха, медунка, шавлія, материнка та ін.) В лісах району ростуть всі гриби, властиві європейській частині країни. Це - боровик, маслюк, рижик, опеньки, грузді, підосичники та ін. З ягід слід зазначити суницю, малину, лісову смородину, брусницю, ожину.

Тваринний світ типовий для республіки: борсук, білка, вовк, заєць, кабан, куниця, лисиця, лось; із птахів - гусак, качка, журавель, снігур, зозуля, дятел, соловей, яструб та ін. У затишних місцях збереглися глухарі, тетеруки , рябчики, але їх залишилося мало.

Район займає вододільні простір річок Мокші (схід) і Вада (захід), що протікають за межами району. В межах району невеликі річки - Явас, Ляча, Шуструй і кілька дрібних річок.

На території району поширені ґрунти наступних типів: дерново-підзолисті, сірі лісові опідзолені, чорноземні, заплавні. З корисних копалин - торф, глина, суглинки. У фізико-географічному відношенні район є частиною Центральної Московської улоговини (південно-східна частина району).

Клімат[ред. | ред. код]

Клімат помірно-континентальний, характеризується порівняно холодною зимою і помірно жарким літом. Число днів в році зі сніговим покривом 148. Середня глибина промерзання ґрунту 65 см. Зазвичай до 10 квітня поля повністю звільняються від снігу.

Історія[ред. | ред. код]

Атюр'євський район у складі МАСРР утворений Постановою Президії ВЦВК 10 травня 1937 року. Утворення Атюр'євського району сприяло розвитку економічного, культурного життя сіл і селищ району.

Населення[ред. | ред. код]

В районі проживають мокшані, росіяни і татари. Населення - 11,0 тис. чол. Щільність населення в середньому по району становить 19 осіб на 1 км².

Адміністративний устрій[ред. | ред. код]

До складу району входять 13 сільських поселень, які об'єднують 54 сільських населених пунктів:

 1. Аргінске сільське поселення - село Арга
 2. Атюр'євське сільське поселення - с. Атюр'єве
 3. Кам'янське сільське поселення - с. Кам'янка
 4. Большешуструйське сільське поселення - с. Большой Шуструй
 5. Вольно-Нікольське сільське поселення - с. Вольно-Нікольське
 6. Дмитрієво-Усадське сільське поселення - с. Дмитрієв Усад
 7. Кішалінське сільське поселення - с. Кішали
 8. Курташкінське сільське поселення - с. Курташкі
 9. Мордовсько-Козловське сільське поселення - с. Мордовська Козловка
 10. Новочадовське сільське поселення - с. Новочадово
 11. Перевесьєвське сільське поселення - с. Перевєсьє
 12. Стрельніковське сільське поселення - с. Стрельнікове

Економіка[ред. | ред. код]

Район сільськогосподарський (аграрний). Основні напрямки - виробництво зерна, картоплі, молока, м'яса, вовни. Із загальної площі 72658 га під ріллею зайнято 44504 ​​га. В районі 15 сільськогосподарських виробничих кооперативів на базі колишніх 9 колгоспів і 6 радгоспів. З кожним роком збільшується кількість фермерських господарств.

Великих промислових підприємств на території району немає. Діє маслоробний завод "Атюр'євський", Атюр'євська госпрозрахункова будівельна ділянка "Мордовгражданбуд", Атюр'євське РБУ "Рембуджилбит", два підприємства дорожнього будівництва, госпрозрахункова будівельна ділянка "Спецсільбуд".

Освіта[ред. | ред. код]

В районі 12 середніх, 10 неповних середніх і 8 початкових шкіл, музична школа, ДЮСШ, 15 дитячих садків. Медичне обслуговування здійснюють 2 лікарні і 29 медичних пунктів. В районі 24 Будинки культури та сільських клуби, 20 бібліотек, кінотеатр. У райцентрі Атюр'єве (населення - понад 4700 чоловік) сьогодні працюють дві середні школи, Будинок творчості школярів, ДЮСШ, музична школа, фізкультурно-оздоровчий комплекс.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]