Аутригер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аутригер сучасного гавайського балансирного каное

Аутри́гер (англ. outrigger, від out- — «поза-, зовні» + rig — «оснащення, обладнання») — виносна конструкція на човнах і колісній техніці.

Човни[ред. | ред. код]

Аутригер чи балансир — поплавець чи невеликий корпус, винесений убік від основного корпусу судна, призначений для поліпшення остійності. На човнах з єдиним аутригером він зазвичай розташовується з навітряного боку. Конструкція запозичена в австронезійців, існує у двох різновидах: з двома (переважає в Південно-Східній Азії) та з одним аутригером (переважає на Мадагаскарі, в Меланезії, Мікронезії та Полінезії). Багатокорпусні судна також походять від човнів з аутригером[1].

У яхт аутригером називається будь-який пристрій, що використовується для проведення такелажу, для розміщення баласту за межами бортів судна. Можливість застосування аутригерів залежить від класу яхти[2].

Колісна техніка[ред. | ред. код]

Аутригери — висувні опори спецтехніки (автокранів, маніпуляторів, автовишок, бетононасосів тощо), призначені для забезпечення сталості, зміни кута нахилу установки (зокрема, вирівнювання відносно поверхні землі) і розвантаження осей. Розрізняють аутригери з ручним і гідравлічним висуванням.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Texas, Edwin Doran Jr. (1974). Outrigger ages. The Journal of the Polynesian Society 83 (2): 130–140. 
  2. Аутригер. Терминология спорта. Толковый словарь спортивных терминов, 2001