Афера концерну Volkswagen з маніпуляцією вихлопом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
VW Golf Clean Diesel на автошоу в США, 2009

Афера з маніпуляцією вихлопом автомобілів концерну Volkswagen (також іноді «дизельний скандал», «дизель-гейт», тощо; у німецьких змі нім. VW-Abgasaffäre, VW-Abgasskandal) — виявлення нелегально вмонтованого автовиробником програмного забезпечення в керуванні дизельних двигунів автомобілів концерну Volkswagen з метою обійти місцеві стандарти захисту середовища. Вмонтоване програмне забезпечення вмикало фільтри під час стендових перевірок, чим змінювало режим роботи двигуна, значно знижуючи рівень викиду шкідливих газів. При звичайній експлуатації двигуна під час руху пристрій вимикав фільтри і викиди шкідливих речовин багаторазово перевищували допустимі норми.

Маніпуляція охоплювала приблизно 11 млн автомобілів різних марок концерну з двигуном TDI, збудованих в 20082015 роках і проданих у всьому світі (у США продано 482 тис. автомобілів, у Німеччині приблизно 2,8 млн). Низькі викиди парникових газів в атмосферу були одним з основним пунктів рекламної стратегії Фольксвагену «Clean Diesel», за допомогою якої концерн намагався завоювати американський ринок, де легкові автомобілі з дизельним мотором охоплюють лише 3 % ринку[1] і обійти головного конкурента за світове лідерство в автобудівній галузі — концерн Toyota (на момент скандалу VW став найбільшим автовиробником світу[2]).

Викриття махінації (вмикання-вимикання фільтрів) було оприлюднено 18 вересня 2015 Агентством з охорони навколишнього середовища США офіційним повідомленням[3] концерну Volkswagen та прес-релізом для ЗМІ й одразу було визнано автовиробником. Продаж деяких моделей із модельного ряду 2015 року було припинено. Керівництво Volkswagen принесло свої вибачення клієнтам, погодилося всіляко сприяти розслідуванню і заявило, що проведе також власне внутрішнє розслідування.

Подія призвела до гучного міжнародного скандалу; концерн несе мільярдні збитки у вигляді штрафних санкцій та витрат на переробку вже проданих автомобілів[4]; у відставку пішло чимало вищих менеджерів Volkswagen AG, на чолі з генеральним директором Мартіном Вінтеркорном. Постраждала репутація не тільки концерну VW і його турбодизельних двигунів, а й усієї галузі автобудування ФРН у цілому. Критики закидають керівництву концерну «кримінальну діяльність». Біржова ціна акції концерну Volkswagen за кілька днів упала на 40 %[5].

Передісторія[ред.ред. код]

 • Згідно часопису Франкфуртер Альгемайне, перші рішення керівництва VW маніпулювати викидами за допомогою високотехнологічного програмного забезпечення припадають на 20052006 роки, коли концерном керував Бернд Пішетсрідер[1].
 • У 2011 році неназваний механік концерну попереджав шефа відділу розробки двигунів Хайнса-Якоба Нойссера про нелегальну практику зловживання програмним пристроєм. Але той «не надав значення» попередженням свого підлеглого[6].
 • Як стало відомо часопису BILD, уже під час внутрішнього розслідування Volkswagen з'явилися протоколи засідань топ-менеджерів та їхні електронні листи, з яких ясно, що керівництво VW ще у 2007 знало про маніпуляції з вихлопом. Volkswagen замовив генеральному підряднику фірмі Bosch розробити й змонтувати пристрій. Bosch виконав замовлення і попередив свого замовника, що цей пристрій «для тестових випробувань, а не для звичайної їзди» і що його використання в повсякденній практиці буде незаконним.
 — І як відреагував на вашого листа Volkswagen? — спитав кореспондент часопису представника Bosch.
 — У рамках ділових відносин із Volkswagen, ми зобов'язані зберігати конфіденційність — пролунало у відповідь[7].

Пристрій[ред.ред. код]

Нелегальне програмне забезпечення в електронній системі автомобілів Фольксваген, яке агенція ЕРА назвала «defeat device», мало розпізнавати, рухається авто по дорозі чи перебуває на контрольному стенді під час перевірки. Якщо двигун працює на високих обертах, а авто не рухається, пристрій фіксує цей факт і вмикає фільтри.

Наприклад, у Passat'і для зниження викидів небезпечних оксидів азоту (NOx) застосовується каталізатор з уприскуванням розчину сечовини (AdBlue). Синтетична сечовина в автомобільних каталізаторах перетворює небезпечні оксиди азоту на нешкідливі азот і воду. Однак завдяки програмному забезпеченню під час повсякденного використання згаданих двигунів VW ця функція лишалася вимкненою. Сечовини вприскувалося замало або вона зовсім не вприскувалася. Очищення вихлопних газів потребувало б монтування в автомобілях більших за об'ємом баків для AdBlue або частіших, ніж звичайні, звернень власників авто до сервісних центрів для заміни використаного розчину.

У VW Jetta каталітичний нейтралізатор побудований за принципом накопичення оксидів азоту на металевій поверхні зі сполук барію[8]. Якщо каталізатор заповнений, він потребує очищення — регенерації. Але очищений каталізатор частково збільшує споживання пального та знижує потужність двигуна на виході[9].

Автомобілі[ред.ред. код]

У своєму прес-релізі від 18 вересня агентство EPA вказала такі моделі:

 • Jetta (2009—2015)
 • Jetta Sportwagen (2009—2014)
 • Beetle (2012—2015)
 • Beetle Convertible (2012—2015)
 • Audi A3 (2010—2015)
 • Golf (2010—2015)
 • Golf Sportwagen (2015)
 • Passat (2012—2015)

Загалом порушення були виявлені в автомобілях із двигуном типу EA-189 2.0l R4 TDI CR (2-літровий 4-циліндровий рядний двигун Turbodiesel Common Rail), який концерн поперше запровадив навесні 2008 у США. Невдовзі з'ясувалося, що уражені також аналогічні двигуни об'ємом 1,2 і 1,6 літрів. У зверненні до преси від 22 вересня керівник марки Volkswagen Герберт Дісс визнав, що йдеться про моделі Golf VI, Passat VII, Tiguan I, VW Beetle та Audi A3.

Але невдовзі почали перелічувати також моделі масових марок Seat (700 тис. двигунів), Skoda (1,2 млн двигунів), малі вантажні фургони (моделі Transporter, Caddy, Crafter, Amarok — загалом 1,8 млн) і навіть авто із зовсім іншого ринкового сегменту — моделі преміум-класу Audi A4, Audi A6, Audi Q3, Audi Q5 та Audi TT (загалом у Audi 2,1 млн модифікованих двигунів).

Хроніка розслідування[ред.ред. код]

Німець Петер Мок та університет Вірджінії[ред.ред. код]

Навесні 2014 року директор європейського інституту некомерційної неурядової «Міжнародної ради за чистий транспорт» (англ. International Council on Clean Transportation або ICCT) 34-річний хімік і доктор інженерних наук німець Петер Мок (Peter Mock) вирішив провести дослідження якості вихлопу з метою довести, що німецькі авто в США «чистіші», ніж у Європі, тому що в США діють значно суворіші екологічні норми[10]. Мок із колегами-науковцями орендували для своїх досліджень у США по одному екземпляру VW Jetta (2012 р. випуску), VW Passat (2013 р.) та BMW X5. Передбачалося також узяти один Мерседес, але бажаної моделі Мерседеса на той момент у тому місці у лізинговій фірмі не знайшлося. Оскільки ICCT є невеликою організацією, вони попросили технічну допомогу в Університеті Західної Вірджінії. Університетський «Центр альтернативного пального, двигунів і емісії» мав відповідне устаткування — портативний PEMS-прилад (Portable Emission Measurement System), що вміщався в багажнику і за допомогою зонду стикувався з вихлопною трубою. PEMS показував склад відпрацьованих газів, вимірював швидкість руху, прискорення та температуру викидів.

ICCT протестував вибрані авто згідно офіційного каліфорнійського стандарту CARB[11]. Авто проїхали різними маршрутами між штатами Каліфорнія й Вашингтон, в усіх можливих режимах: хай-вей, міськими вулицями, в умовах бездоріжжя, вгору і з гори. Усі авто були наперед перевірені на відсутність можливих дефектів двигуна й електроніки.

Спочатку, під час випробувань в умовах традиційного стендового тестування (цикл NEDC або NEFZ[12]), усі авто показали дані в межах норми. Але в реальних шляхових умовах циклу WLTC[13] у Jetta рівень викиду оксидів азоту (NOx) виявився в 15-35, а у Passat'а — у 5-20 разів вище гранично допустимого американськими законами.

— Ми не мали жодних підстав для підозр — сказав агенції «Bloomberg» співголова ICCT у США 63-річний Джон Герман — ми були певні, що авто «чисті»[14]. Це було звичайне рутинне випробування. Ідею висунув Мок. Метою було натиснути на автовиробників у Європі, щоб ті створювали екологічно чистіші машини. Вихлопні норми в Сполучених Штатах строгіші, Агентство EPA і Каліфорнійський CARB мають безперечний авторитет і досвід, і сильні у втіленні.

Ми супроводжували тест увесь час і були приголомшені одержаними даними. Ми питалися самі в себе: що ж, дідька лисого, там сталося?

Спочатку ми подумали про дефект у приладах і перевели авто в лабораторію для стандартних випробувань. Однак вона довела — жодних відхилень. Дані було справді неможливо тлумачити. Тому ми передали свій звіт Управлінню навколишнього середовища. Із нього пізніше й виріс один із найбільших автомобільних скандалів в історії.[15]

Американське агентство EPA[ред.ред. код]

 • Власні випробування двигунів Агентством з охорони навколишнього середовища США (EPA) тривали з грудня 2014 по січень 2015 року.
  У цей час материнська марка концерну фірма Volkswagen втратила близько 7 відсотків своєї долі ринку збуту і Мартін Вінтеркон закликав менеджерів фірми «триматися курсу економії». Одночасно в грудні 2014 в США концерн «добровільно» відкликав до фірмових сервісів півмільйона своїх авто під мотивом «юстування» двигунів.
 • Після додаткових досліджень Агентство ЕРА в середині травня 2015 року проінформувало концерн, що його дизельні двигуни все одно значно перевищують установлені законами США норми. Агентство пригрозило концерну: якщо цей недолік не буде виправлено, моделі Фольксвагену не отримають американську ринкову ліцензію на 2016 рік.
 • 3 вересня 2015 — Фольксваген визнав перед Агентством ЕРА свої маніпуляції з вихлопом за допомогою програм. Однак замість того, щоб проінформувати широкий загал клієнтів та громадськість ad hoc, концерн продовжував утримувати режим мовчання.
 • 19 вересня 2015 року, лише після офіційної заяви Агентства ЕРА про фальсифікацію, концерн визнав свою провину.[5]

Особи й наслідки[ред.ред. код]

Мартін Вінтеркорн

Голова правління концерну Фольксваген Мартін Вінтеркорн виступив 22 вересня 2015 року по телебаченню з вибаченням та обіцянням все «швидко і прозоро розслідувати».

Пані та панове!
Виявлені в дизельних двигунах невідповідності суперечать всьому, на чому базується Фольксваген. Навіть я не маю на цей момент відповіді на всі питання. Але ми готові ретельно встановлювати причини. Тому в цей час все повинно бути викладено на стіл — швидко, ретельно й прозоро, наскільки це можливо. І над цим ми продовжуємо тісно співпрацювати з компетентними державними органами та установами...[16]

Утім, заява Вінтеркорна не задовольнила фахову експертну аудиторію. Так, визнаний спеціаліст у справі автомобільного виробництва директор CAR-інституту університету Дуйсбург-Ессен профессор Фердинанд Дуденхьоффер (Ferdinand Dudenhöffer) у часописі Frankfurter Rundschau та під час «круглого столу» на телеканалі PHOENIX сказав, що неможливо, щоб Вінтеркорн (який в означені роки крім правління водночас очолював управління досліджень і розробок) не був в курсі справ.

Як безпосередньо відповідальний за дослідження й розробки, Вінтеркорн або знав про підтасовку, або він зовсім без поняття у сфері своєї компетенції... В обох випадках я б сказав, що Вінтеркорн на верхівці концерну непридатний[17].

З професором Дуденхьоффером солідаризувався експерт біржової й банківської справи, президент «Баварського фінансового центру» проф. Вольфганг Герке (Wolfgang Gerke), голова комітету захисту середовища Юрген Реш (Jürgen Resch) та інші учасники «круглого столу».

На думку Вольфганга Герке, ґрунтовний недолік закладений в саму систему концерну: в «закон Фольксвагену», де закріплені інтереси уряду Нідерзаксен та в усталеній практиці, коли ті самі люди пересідають з крісел дирекції до складу наглядової ради, — як це, наприклад, роблять представники династії Порше.

23 вересня 2015 року — під тиском обставин та внаслідок термінового засідання Правління й Наглядової ради концерну Вінтеркорн був змушений подати у відставку. У своїй стислій промові він «взяв на себе відповідальність», але не визнав за собою персонально «будь-якої провини».

 • Слід за Вінтеркорном у відставку пішли голови управління досліджень і розробок фірмових філій концерну: Ульріх Хаккенберг (Audi), Вольфганг Хатц (Porsche) і Хайнц-Якоб Нойссер (Volkswagen).
 • Був звільнений з посади шеф американського відділення, Volkswagen Group USA, — Міхаель Горн.
 • Директор зі збуту й маркетингу 47-річний Кристіан Клінглер був змушений залишити концерн «у рамках довгостроково запланованої перебудови та у зв'язку з розбіжностями у поглядах на бізнес-стратегію, з негайним вступом в силу»[18].
 • Унаслідок чисельних судових позовів прокуратура Брауншвейгу 28 вересня 2015 року відкрила кримінальне провадження проти тепер уже колишнього боса Фольксвагену М. Вінтеркорна за звинуваченням у шахрайстві[19].

28 червня 2016 року в пресі з’явилися повідомлення про виплату концерном 15 млрд дол. у США[20].

Із них 10 млрд піде на викуп авто й переоснащення їхніх двигунів, а 4,7 млрд отримають урядові організації[21].

Керівництво концерну в цитатах[ред.ред. код]

 • Бертольд Хубер, заступник голови Наглядової ради VW AG:
« Тестові маніпуляції є для Volkswagen'а моральною і політичною катастрофою. Протиправна поведінка конструкторів і технічних фахівців відділення розробки двигунів шокувала Volkswagen так само як і громадськість. Ми можемо тільки вибачитися і попросити клієнтів, громадськість, відомства та інвесторів надати нам шанс для виправлення провини...[22] »

Подібні факти[ред.ред. код]

Картельна змова[ред.ред. код]

В процесі розслідування німецькими слідчими органами виявилося, що масштаби злочину значно ширші, в ньому замішаний далеко не тільки Volkswagen. За свідченнями, ще в 1990-х роках між основними німецькими автовиробниками Volkswagen, Audi, Porsche, BMW і Daimler відбулася таємна картельна угода про «координування питань технологій, витрат, вибору постачальників і викидів в атмосферу».[23][24]

Якщо звинувачення проти цих автовиробників підтвердяться, це буде один з найбільших картельних змов в німецькій економічній історії. Поки що керівництва концернів Daimler та Volkswagen, з метою отримання зниження покарання за власне зізнання (згідно до німецького кримінального кодексу), поквапилися на себе заявити німецькому Антимонопольному управлінню та подібній установі Євросоюзу. За інформацією федерального міністерства економіки ФРН, Даймлеру у цьому неоголошеному змаганні вдалося випередити конкурентів з Вольфсбургу на кілька днів. Це означає, що Volkswagen не отримує послаблення у покаранні.[25]

Примітки[ред.ред. код]

 1. а б Frankfurter Allgemeine Zeitung: Illegale VW-Software stammt aus dem Jahr 2005
 2. За перше півріччя 2015 VW продав 5,04 млн. автомобілів, в той час як Toyota — 5,022 млн.
  див.: n-tv: VW ist nun größter Autohersteller der Welt 28.07.2015
 3. USEPA: Notice of Violation.(англ.)
 4. WirschaftsWoche: Експерт попереджає про 3-значний мільярдний штраф.(нім.) 21.09.2015
 5. а б Die Zeit: Was über den Abgas-Skandal bekannt ist. 21.09.2015
 6. Süddeutsche Zeitung VW-Topmanager schwer belastet. (нім.) 29.09.2015
 7. BILD: Wieso überhörte VW so viele Warnungen? (нім.), 27.09.2015
 8. Volkswagen (офіц. сайт): NOx Speicherkatalysator
 9. Der Spiegel: VW-Manipulation in den USA: Der schmutzige Trick mit den Abgaswerten(нім.) 22.09.2015
 10. Напр. в Німеччині норми для дизельних двигунів класу євро-6 дозволяють викід до 80 міліграм окису азоту на кілометр, в той час як у Каліфорнії — не більше 40 міліграм на милю (1,6 км).
 11. CARB — California Air Resources Board
 12. NEDC — англ. New European Driving Cycle
  NEFZ — нім. Neuer Europäischer Fahrzyklus.
  Див. напр. в кн.: Dieselmotor-Management: Systeme und Komponenten. с.462 (нім.)
 13. WLTC (майбутній міжнародний стандарт) — англ. Worldwide harmonized Light vehicles Test Cycle
  Див. напр.: ICCT/P.Mock: World-Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure. (англ.)
 14. Der Spiegel: Test mit Überraschung: So kamen die US-Behörden VW auf die Spur
 15. Die Welt: Tester glaubten, ihre Messgeräte seien defekt
 16. n-tv: Die Erklärung im Wortlaut: Winterkorn bittet um Entschuldigung. (нім.), 22.09.2015
 17. FAZ: Winterkorn als VW-Chef nicht mehr tragbar. (нім.), 21.09.2015
 18. Die Welt: Vertriebsvorstand Klingler verlässt Volkswagen
 19. FOCUS: Ermittlungen gegen Ex-VW-Chef Winterkorn.(нім.)
 20. Volkswagen заплатить 15 мільярдів за врегулювання дизельного скандалу. Економічна правда. 28 червня 2016. Процитовано 28 червня 2016. 
 21. "Дизельний скандал": Volkswagen сплатить у США до 15 мільярдів доларів компенсацій
 22. Volkswagen AG: Офіційна заява концерну на його веб-сайті від 25.09.2015 (нім.)
 23. Економічна правда: Німецьких автовиробників підозрюють в монопольній змові. 22.07.2017
 24. SPIEGEL: Das geheime Kartell der deutschen Autobauer.(нім.) 21.07.2017
 25. Frankfurter Allgemeine Zeitung: Daimler kam VW offenbar mit Selbstanzeige zuvor.(нім.) 24.07.2017

Посилання[ред.ред. код]