Африканізована бджола

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Африканізована бджола

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Перетинчастокрилі (Hymenoptera)
Підряд: Стебельчасточеревні (Apocrita)
Родина: Бджолині (Apidae)
Підродина: Apinae
Триба: Apini
Рід: Бджола (Apis)
Вид: Apis mellifera
Підвид: Африканізована бджола (Apis mellifera scutellata × Apis mellifera ssp.)
Посилання
Вікісховище: Africanized bee

Африканізована бджола — гібрид африканської бджоли[en] (Apis mellifera scutellata) з різними породами медоносної бджоли (Apis mellifera), поширеними в Європі. Позатаксономічна група виду.

Історія виникнення

[ред. | ред. код]

Була виведена в Бразилії в 1956 році в ході експерименту.

Бразильський ентомолог і генетик Воррік Керр[en] на прохання бджолярів привіз цих особин з Африки. Через гарну фізичну силу і плодючість африканських бджіл Керром було прийнято рішення створити шляхом схрещування породу, яка змогла би краще прижитися в спекотному кліматі Бразилії. Однак помилково отримані матки нового гібрида були випущені вченим на волю в 1957 році, де, схрещуючись з трутнями звичайних бджіл, почали давати плідне потомство.

Особливості

[ред. | ред. код]

Відрізняється розмірами й надзвичайною агресивністю. Успадкована від африканської бджоли фізична сила дала африканізованим бджолам високу життєздатність, стійкість до різних погодних умов, здатність виробляти вдвічі більше меду, ніж звичайні бджоли. Період розвитку від яйця до імаго в африканізованих бджіл на один день коротше, ніж у звичайної бджоли, що дає їм конкурентну перевагу в розмноженні.

Поширившись в лісах, африканізовані бджоли стали з'являтися в сільській місцевості та в містах. У 1967 році був зафіксований випадок нападу бджолиного рою на будинки в бухті Ріо-де-Жанейро. Спроби застосування рятувальними службами проти них вогнеметів успіхів не дали. Від укусів загинуло більше 150 чоловік і кілька сотень тварин.

За статистикою з 1969 року в Бразилії від укусів африканських бджіл загинуло більше двох сотень людей, а кілька тисяч серйозно постраждали. Загиблі домашні тварини обчислюються тисячами.[джерело?] Саме з цих причин відомі також під назвою «бджоли-вбивці».

Нападають на будь-яку тварину, яка з'явилася в радіусі 5 метрів від вулика. Переслідують своїх жертв протягом півкілометра, а іноді і більше.

Поширення

[ред. | ред. код]
Поширення Apis mellifera adansonii по території США з 1990 по 2003

За минулий час[який?] нова порода бджіл поширилася по Бразилії, витіснила своїх родичів з території всієї Південної Америки і неухильно просувається на північ із середньою швидкістю приблизно 270 кілометрів на рік.

З 1990 року вона відзначається на півдні США.

Вплив отрути на організм людини

[ред. | ред. код]

Вжалення африканізованою бджолою викликає важкі наслідки аж до летальних. У пострадждалих виявляють внутрішньосудинний гемоліз, дихальну недостатність, розлади печінки, рабдоміоліз, гіпертензію, пошкодження міокарду, шок, кому, гостру ниркову недостатність.[1]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Severe and fatal mass attacks by ‘killer’ bees (Africanized honey bees—<italic>Apis mellifera scutellata</italic>) in Brazil: clinicopathological studies with measurement of serum venom concentrations. QJM: An International Journal of Medicine. 1994. doi:10.1093/oxfordjournals.qjmed.a068927. ISSN 1460-2393.(англ.)

Посилання

[ред. | ред. код]