Афропітек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Afropithecus
Час існування: міоцен
Afropithecus turkanensis 16-18 maf kenya.JPG
Біологічна класифікація
Царство: Animalia
Тип: Chordata
Клас: Mammalia
Ряд: Primates
Надродина: Hominoidea
Родина: Proconsulidae ? †
Підродина: Afropithecinae
Рід: Afropithecus
Вид: A. turkanensis
Біноміальна назва
Afropithecus turkanensis
Leakey and Leakey, 1986
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Afropithecus
Fossilworks: 97222

Афропітек (Afropithecus) — рід викопних приматів, які жили в Африці й Аравії в епоху міоцену, 16-18 млн років тому. Назва роду була дана Річардом Лікі в 1986 році. У роду налічується лише два види — Afropithecus turkanensis і Afropithecus leakeyi (геліопітек). Деякі автори виділяють їх в окрему родину афропітециди (Afropithecidae), або в підродину афропітеціни (Afropithecinae) в родині проконсуліди (Proconsulidae).

Анатомія[ред.ред. код]

Як багато інших викопних решток вузьконосих мавп, афропітек відрізняється за будовою зубів, зокрема, за великими вираженими різцями і маленькими іклами. Шар емалі товстий, придатний для розгризання горіхів й іншої їжі з жорсткою оболонкою. Ця особливість створила для афропітека еволюційну перевагу в порівнянні з проконсулом та іншими ранішими видами мавп, що і дозволило розширити ареал проживання з Африки в Євразію (грифопітек). За будовою скелета афропітек нагадує як Proconsul nyanzae, так і сівапітека. За деякими примітивним рисами в будові черепа афропітек схожий навіть на череп єгиптопітека.

Відрізняють афропітека від проконсула великі розміри тіла та маленькі, вузькі, подовжені орбіти очей. Подібність є також з моротопітеком і анойяпітеком. Більшість авторів вважає, що цей вид є стовбуровим серед вузьконосих мавп, або спорідненим з нині існуючими великими (орангутан, горила, шимпанзе), а можливо і малими (гібонові) людиноподібними мавпами.

Література[ред.ред. код]

  • Patel B.A., Grossman A. (November 2006). Dental metric comparisons of Morotopithecus and Afropithecus: implications for the validity of the genus Morotopithecus. J. Hum. Evol. 51 (5): 506–12. PMID 16914180. doi:10.1016/j.jhevol.2006.07.002. 
  • Goodman, M., Czelusniak, J., Page, S. & Meireles: Where DNA Sequences Place Homo sapiens in a Phylogenetic Classification of Primates.
  • McKenna, Bell: Classification of Mammal: Above the Species Level

Посилання[ред.ред. код]