Афінаїда

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search


Євдокія (до хрещення - Афінаїда)
Імператриця
Початок правління: 423
Кінець правління: 460
Коронація: 7 червня 421
Попередник:
Дата народження: 401(0401)
Місце народження: Атени
Країна: Східна Римська імперія
Дата смерті: 460(0460)
Місце смерті: Єрусалим
Батько: Леонтій

Євдокі́я (Афінаїда, Атенаїда, * 401 у Атенах — † 460 у Єрусалимі) — візантійська імператриця з 7 червня 421 року разом з сестрою Феодосія II Пульхерією, поетеса.

Народилася приблизно 401 року в Атенах у сім'ї язичників. Її батько — Леонтій, — був викладачем Атенського університету, тож дав дочці хорошу освіту. Афінаїда володіла грецькою та латинською мовами, знала риторику, астрономію та геометрію. Після смерті батько заповів Афінаїді лише 100 золотих монет, решту спадку залишивши двом її братам. Брати відмовилися віддавати частину спадку Афінаїді, тож двадцятирічній дівчині довелося поїхати в Константинополь до родички, щоб досягти справедливого рішення у питання спадку. У Константинополі Афінаїда добилася авдієнції у тодішньої августи Пульхерії, яка на той час шукала наречену для свого брата Феодосія ІІ. Грамотна мова, чітке формулювання, а також врода, і статура, і впевнена хода вразили Пульхерію, тому імператриця вирішила влаштувати таємне побачення брата з Афінаїдою. Під час таємного побачення Феодосій ІІ закохався в Афінаїду, а згодом і одружився з нею. Перед весіллям Афінаїда була охрещена, її хресною матір'ю стала Пульхерія. Християнське ім'я Афінаїди — Євдокія. 7 червня 421 року відбулося вінчання Афінаїди та Феодосія ІІ.

Вирушила на прощу до Святої Землі, де потім, потрапивши в опалу, оселилася. Євдокія померла приблизно 460 року в Єрусалимі, і була похована в базиліці св. Стефана, спорудженій за кошти Євдокії.

Творчість[ред.ред. код]

Відомо про поему, де Євдокія уславила дії свого чоловіка. Але натепер цей твір втрачена. також є автором. У поемі «Homerokentra» оспівувала життя Христа гомеровскими гекзаметрами. В гекзаметрах описала вона життя св. Кипріяна: «Три книги про мучеництво Кіпріана». Євдокія переклала у вірші «Восьмикнижжя» (перші вісім книг Старого Заповіту) і книги Данила і Захарії. Втім поезія Євдокії не мала значних художніх переваг.

Посилання[ред.ред. код]

Диль, Шарль: Глава II. Афинаида // Візантійські портрети (рос.)