Афінська національна обсерваторія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Афінська національна обсерваторія та Церква святої Марини, Афіни

Афінська національна обсерваторія (грец. Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών) — науково-дослідна установа в Афінах, а також пам'ятка архітектури, одна з багатьох туристичних атракцій в історичному центрі міста. Останні два роки в будівлі обсерваторії розміщується також Афінський музей геоастрофізики[1], експонати якого представляють історії спостереження дослідників за зірками, планетами і земною атмосферою від 19 століття до початку 20-го століття в Аттиці.

Історія[ред. | ред. код]

Афінська обсерваторія заснована 1842 року, вона стала першою науково-дослідницькою установою, створеною після здобуття Грецією незалежності у війні з Османською імперією.

Головний корпус обсерваторії являє собою неокласичну хрестоподібну кам'яну будівлю під мідним куполом, зведену в Тісіо, на вершині Пагорба Німф в районі Астероскопіо. Побудований в період з 1846 по 1890 роки[2] за проектом австрійського архітектора Феофіла ван Гансена. В подальшому були зведені ще три корпуси для підрозділів обсерваторії, проект для одного з них створив Ернст Ціллер. Встановлений рефракторний телескоп «Дорідіс».

На пагорбі Німф, згідно з давньогрецькою міфологією, Німфи здійснювали свої сакральні ритуали. У 5 столітті до н. е. тут розташовувався Геліотропіон — сучасний аналог метео-астрономічної станції, в якій велись спостереження за ходом Сонця. Крім того Пагорб Німф, розташований поблизу підніжжя стародавньої Афінської агори, де була зведена Башта Вітрів — восьмикутна годинникова вежа, механізм якої поєднував у собі одночасно сонячний годинник, водяний годинник та флюгер.

Діяльність і підрозділи обсерваторії[ред. | ред. код]

У складі Національної обсерваторії в Афінах сьогодні працює п'ять інституцій:

  • Інститут асторонмії і астрофізики;
  • Інститут дослідження довкілля і екологічного розвитку;
  • Інститут геодинаміки;
  • Інститут просторових досліджень і дистанційного зондування;
  • Афінський музей геоастрофізики.

Обсерваторія проводить дослідження в області астрономії, сейсмології, енергетики та кліматології. Окрім безпосередніх спостережнь та вимірювань, Обсерваторія надає кошти для підготовки аспірантів, їх співпраці із грецькими і зарубіжними університетами. Тут розташована кафедра ЮНЕСКО зі стихійних лих і працює Національна сейсмологічна мережа, яка бере участь в роботі мережі Opticon та інших міжнародних дослідницьких мереж. В обсерваторії також базується Грецький координатор Глобальної системи спостереження за планетою Земля (GEOSS).

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Координати: 37°58′24″ пн. ш. 23°43′05″ сх. д. / 37.97333° пн. ш. 23.71806° сх. д. / 37.97333; 23.71806