Ахіл Татій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ахіл Татій
Народився 2 століття[1][2]
Александрія, Римська імперія[3]
Помер 3 століття[2]
Країна Стародавній Рим
Діяльність письменник
Знання мов давньогрецька
Роки активності 2 століття[4]3 століття[4]
Magnum opus Leucippe and Clitophond[1]

Ахіл Татій або Ахіл Тацій (грец. Ἀχιλλεὺς Τάτιος) (середина — кінець II століття) — давньогрецький письменник часів Римської імперії, автор роману «Левкіппа та Клітофонт» — одного з 5-ти відомих давньогрецьких романів про кохання.

Життєпис і творчість[ред. | ред. код]

Про життя Ахіла Татія майже нічого невідомо, окрім того, що він жив і працював (писав) у місті Александрія Єгипетська. Прославився, насамперед, своїм романом «Левкіппа та Клітофонт», який складається з 8 книг. Дослідниця Беркова Є. А. у своєму огляді «Греческий любовный роман. Харитон. Ксенофонт Эфесский. Ахилл Татий» вважає, що роман було написано наприкінці ІІ століття, але перед 194 роком н.е.[5]

Головна тема роману — любов між молодятами, що зазнають випробувань, стикаючись з розбійниками, подорожуючи по світу. Події відбуваються і в Александрії, завдяки чому ми маємо опис міста у ІІ столітті н. е.[6] Твір цінний своїми описами природи і творів мистецтв, своїми софістичними міркуваннями про любов, але має невдалу зав'язку (неймовірність подій) і недостатній розвиток сюжету. Стиль рясніє риторичними персонажами, які досить схожі між собою. Перше видання цього роману з'явилося в 1601 році.[5][7]

Два Ахіла Татія[ред. | ред. код]

Деякий час вважалося, що Ахіл Татій жив у IV ст. і, окрім письменницької діяльності, займався також і наукою. Ця плутанина виникла завдяки помилковому ототожненню двох різних людей з однаковим ім'ям у візантійському словнику Суда (Х ст.), якій містить наступну статтю:[8]

Ахіл Статій (Ἀχιλλεὺς Στάτιος) з Олександрії, автор історії про Левкіппу і Клітофонта та інших любовних історій в восьми книгах. Зрештою, він став християнином і єпископом. Він є автором творів «Про сферу» (Περὶ σφαίρας), «Про етимологію» (Περὶ ἐτυμολογίας), «Історична суміш» (Ἱστορίαν σύμμικτον), в якій згадуються багато великих і чудових людей. Його стиль у всіх цих творах близький стилю любовних історій.

З перерахованих творів зберігся текст астрономічного трактату «Про сферу», але визначити, чи дійсно тракт і роман належать одному автору, дуже складно, оскільки важко виявити подібні стильові риси між любовним романом і твором з астрономії.[5]

З іншого боку, у романі неможливо знайти жодних натяків на християнські ідеї і це викликає великий сумнів, що він міг бути християнином і єпископом.[9] Тому, можна припустити, що письменник Татій і вчений Татій — це дві різні людини.

Джерела[ред. | ред. код]

 • J. N. O'Sullivan, A Lexicon to Achilles Tatius, Berlin-New York (De Gruyter) 1980 (англ.)
 • Del Corno, Dario; Letteratura greca (1988) (італ.)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Roux P. d. Nouveau Dictionnaire des œuvres de tous les temps et tous les pays — 2 — Éditions Robert Laffont, 1994. — Vol. 1. — P. 11. — ISBN 978-2-221-06888-5
 2. а б Deutsche Nationalbibliothek Record #118500392 // Gemeinsame Normdatei — 2012—2016.
 3. Ахилл Таций // Энциклопедический словарь / под ред. И. Е. АндреевскийСПб: Брокгауз — Ефрон, 1891. — Т. IIа. — С. 533–534.
 4. а б Czech National Authority Database
 5. а б в Е. А. Беркова. Античный роман. - М., 1969. - С. 32-74. Греческий любовный роман. Харитон. Ксенофонт Эфесский. Ахилл Татий. philology.ru (рос.). Архів оригіналу за 24 квітня 2021. Процитовано 25 квітня 2021. 
 6. Великий шелковый путь. Полная история. Онлайн библиотека LoveRead.ec (рос.). Архів оригіналу за 24 квітня 2021. Процитовано 24 квітня 2021. 
 7. Ахіл Татій. Енциклопедичний словник Брокгауза і Єфрона (ru.wikisource.org/wiki/ЭСБЕ/) (рос.). Архів оригіналу за 28 квітня 2021. Процитовано 24 квітня 2021. 
 8. Флібуста. Ахіл Статій. Флібуста — незалежний бібліотечинй ресурс (flibusta.site) (рос.). Архів оригіналу за 24 квітня 2021. Процитовано 24 квітня 2021. 
 9. Ахіл Статій. livelib.ru (рос.). Архів оригіналу за 24 квітня 2021. Процитовано 24 квітня 2021.