Аїда Абдуллаєва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аїда Абдуллаєва
азерб. Aida Abdullayeva
Основна інформація
Дата народження 13 квітня 1922(1922-04-13)
Місце народження Баку, Азербайджанська РСР
Дата смерті 11 квітня 2009(2009-04-11) (86 років)
Місце смерті Баку, Азербайджан
Громадянство Азербайджан
Професії музикантка, арфістка, педагог, учителька
Нагороди
Honored Artist of the Azerbaijan SSR

Аїда Гамдулла кизи Абдуллаєва (азерб. Aida Həmdulla qızı Abdullayeva; 1922, Баку — 2009, там же) — азербайджанська і радянська арфістка, педагог, професор, основоположниця гри на арфі в Азербайджані, Заслужена артистка Азербайджану[1].

Походження та навчання[ред. | ред. код]

Аїда Гамдулла кизи Абдуллаєва народилася 13 квітня 1922 року в місті Баку[1]. У 1940 році закінчила 10-класну середню школу. Потім відділом мистецтва при Раді Народних Комісарів Азербайджанської РСР була направлена на продовження навчання до Московської державної консерваторії. Однак, в 1941 році, у зв'язку з початком німецько-радянської війни, Аїда Абдуллаєва була змушена повернутися до Баку[2].

Творча діяльність[ред. | ред. код]

Восени 1942 року родина Абдуллаєвих була піддана репресіям і заслана до Казахстану[2][3]. Лише в 1943 році Аїда Абдуллаєва при сприянні відомого композитора Узеїра Гаджибекова повернулася до Баку і відновилася в Бакинській державній консерваторії, почавши працювати в симфонічному оркестрі Радіокомітету республіки[2].

У 1944 році Аїда Абдуллаєва знову повертається до Москви і продовжує свою освіту в Московській державній консерваторії у класі професора Ксенії Ерделі. У 1949 році Абдуллаєва закінчує консерваторію і на завдяки рекомендацій ректора Азербайджанської державної консерваторії Кара Караєва влаштовується викладачкою класу арфи. За роки викладання в консерваторії Аїда Абдуллаєва виховала більше 50 професійних арфистів, що грають як в Азербайджані, так і в симфонічних оркестрах інших країн. За ініціативою Аїди Абдуллаєвої в Музичному училищі імені Асафа Зейналли в Баку і в Сумгаїтському музичному училищі були відкриті класи арфи[2].

Крім гри і викладання, Аїда Абдуллаєва працювала над складанням програм і підручників за спеціальністю арфи, створювала переклади та транскрипції творів азербайджанських композиторів для цього музичного інструменту[3].

Смерть[ред. | ред. код]

Аїда Абдуллаєва померла в 2009 році[1]. Похована на Другій Алеї почесного поховання в Баку.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Reyhan. Sənətdə yaşanan həyat (азерб.) // Mədəniyyət: газета. — 2012. — 18 aprel.
  2. а б в г Abdullayeva Aida Həmdulla qızı (азерб.) // Musiqi Dünyası.
  3. а б Azərbaycan arfa ifaçılığı məktəbinin banisi Aida Abdullayeva xatirələrdə (азерб.) // news.milli.az. — 2012. — 17 aprel.