Перейти до вмісту

Аїша (поетеса)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Аїша
Ім'я при народженніараб. عائِشَة بنت ٱحمد القُرْطُبِيَّة Редагувати інформацію у Вікіданих
Народилася10 століття Редагувати інформацію у Вікіданих
Кордова, Андалусія, Іспанія або Кордова, Аль-Андалус Редагувати інформацію у Вікіданих
Померла1009 Редагувати інформацію у Вікіданих
Кордова, Андалусія, Іспанія або Кордова, Аль-Андалус Редагувати інформацію у Вікіданих
КраїнаАль-Андалус Редагувати інформацію у Вікіданих
Місце проживанняКордова Редагувати інформацію у Вікіданих
Діяльністьпоетеса, письменниця, каліграф Редагувати інформацію у Вікіданих
Знання моварабська Редагувати інформацію у Вікіданих
Жанрпоезія Редагувати інформацію у Вікіданих
Конфесіяіслам Редагувати інформацію у Вікіданих

Аїша бінт Ахмад аль-Куртубія (пом. 1009/1010 н. е., Кордова, Іспанія), іноді написана як Айша або аль-Куртубія, — поетеса X століття, яка переважно писала арабською мовою.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Припускають, що Аїша, ймовірно, народилася в Кордові.[1] Її вважають відомою поетесою і каліграфинею Андалусії.[2] Про її життя та походження відомо небагато, хоча очевидно, що вона була сестрою Мухаммада б. Аммада б. Кадіма (пом. 990 р. н. е.).[1] Інші твердження включають те, що вона була принцесою Кордови;[3] що повне ім'я її батька було Ахмад б. Мухаммад б. Кадім б. Зіяд; і що вона була племінницею кордовського лікаря і поета Абу Абдаллаха б. Кадіма аль-Хабіба.[1] Очевидно, вона була незайманою протягом усього свого життя, ніколи не брала шлюб.[1] Її смерть настала на початку фітни аль-Андалус у 1009 році.[1] Ібн Хайян (пом. 469/1076), якого цитує Ібн Башкувал (пом. 578/1183) у своїй «Гілі», серед інших якостей вихваляє розум, знання літератури та поезії, а також красномовство Аїші. У неї був гарний почерк, і вона практикувала переписування Корану (машафіф) і світських книг (дафатір) від руки. Вона виявляла великий інтерес до науки, що спонукало її збирати книги у велику і красиву бібліотеку.[1]

Поезія

[ред. | ред. код]

Поетичні твори Айші включені до творів про середньовічних мавританських поетес, які відзначалися своєю дивовижною життєвою силою, свіжістю та агресивною сміливістю.[4] Її вірші часто сприймалися оплесками в Королівській академії в Кордові.[5] Один з її найвідоміших творів — вірш, у якому вона відкидає пропозицію руки і серця поета-чоловіка.[1] Одним із прикладів написання Аїші бінт Ахмад аль-Куртубії є:

Я левиця,
і ніколи не дозволю своєму тілу
стати чиїмось місцем спочинку. Але якщо б і так,
я б не поступилася псу ─
і о, скількох левів я відігнала![1]

У її творах були панегірики, звернені до тогочасних правителів. Прикладом, що зберігся, є панегірик Абд аль-Маліку аль-Музаффару (1002—1008 рр. н. е.).[1]

Спадщина

[ред. | ред. код]

Аїша включена до списку видатних мусульман у спеціальному виданні Saudi Aramco World 2002 року.[2]

Айша є фігурою в інсталяції Джуді Чикаго «The Dinner Party», яка представлена як одне з 999 імен на «Поверсі спадщини».[6]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в г д е ж и к Ávila, María Luisa. ʿĀʾisha bt. Aḥmad al-Qurṭubiyya. Encyclopaedia of Islam Three Online (англ.). Brill. Процитовано 25 березня 2025.
  2. а б Notable Muslims (PDF). Saudi Aramco World (Islam: An Introduction): 7. January–February 2002. Процитовано 25 червня 2013.
  3. Woman's rights and duties considered with relation to their influence on society and on her own condition. By a Woman. London: John W. Parker. 1840. с. 145.
  4. Kolb, Elene (9 липня 1989). When Women Finally got the Word. The New York Times. Процитовано 25 червня 2013.
  5. Chamberlain, Alexander F. (Oct–Dec 1903). Primitive Woman as Poet. The Journal of American Folklore. 63. 16: 216. doi:10.2307/533370. JSTOR 533370.
  6. Aisha. Elizabeth A. Sackler Center for Feminist Art: The Dinner Party: Heritage Floor: Aisha. Brooklyn Museum. 2007. Процитовано 3 січня 2011.

Посилання

[ред. | ред. код]