Б'янчі Едвін Дімтер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Б'янчі Едвін Дімтер
Народився 1950
Вальдівія, Чилі
Діяльність військовослужбовець

Едвін Армандо Роджер Дімтер Б'янчі (ісп. Edwin Armando Roger Dimter Bianchi; нар. 1950, Вальдівія) — колишній офіцер чилійської армії, що виконував функції силового придушення в період після військового перевороту 1973. Згідно з численними свідченнями — один з убивць Віктора Хари. Згодом — фінансовий чиновник міністерства праці. У 2012 заарештований за звинуваченням у вбивствах на стадіоні в Сантьяго в вересні 1973 і очікує суду.

«Скажений Дімтер»[ред. | ред. код]

Народився в сім'ї вихідців з Німеччини. Навчався у Військовій академії. Отримав прізвисько El Loco Dimter — Скажений Дімтер за нестримний норов, амбітність і жорстокість. У 1970 р. стажувався в Школі Америк.

Дотримувався пронацистських поглядів. 29 червня 1973 р. брав участь в спробі військового заколоту — Tanquetazo  — проти уряду Народної єдності. Був заарештований, але звільнений після військового перевороту 11 вересня 1973[1].

Розправи на стадіоні[ред. | ред. код]

У вересні 1973 року очолював охоронний підрозділ на Стадіоні Чилі в Сантьяго (нині — Стадіон Віктора Хари). Прославився особливою жорстокістю поводження з ув'язненими, віддавав численні накази про побиття та ліквідації, часто. Став відомий під кличкою El Príncipe — Принц. Описувався очевидцями як «високий сильний блондин з батогом». За свідченням комуніста Роландо Карраско, особливу жорстокість виявляв до іноземців, викрикував шовіністичні і расистські гасла[2]. Інший ув'язнений, викладач Технічного університету і адвокат Борис Навіа так описував Бьянчі:

Принц несподівано виникав серед ув'язнених і всі повинні були замовкати і вставати. Він почувався зіркою. В одній зі своїх промов, «Принц» заявив зверху, що у нього немає потреби приховувати обличчя від цих марксистських виродків і театрально зняв темні окуляри і каску. Каска впала і покотилася по галереях, двоє новобранців кинулися піднімати її. У світлі сліпучих прожекторів ми змогли добре розгледіти його світле волосся і очі, округле обличчя і тонкі риси пещеного хлопчика з хорошої сім'ї[3].

15 вересня 1973, після декількох днів тортур, був убитий Віктор Хара[4]. Очевидці стверджують, що це сталося за безпосередньої участі Бьянчі[5].

Він підкреслив, що ми цього не забудемо. Ще б пак! Тебе, Принц, добре бачили кілька тисяч чилійців, ми пам'ятаємо кожну твою рису. Ми впізнаємо тебе, навіть якщо ти знімеш військову форму, відростиш волосся, відпустиш вуса і бороду. Де б ти не заховався, ми знайдемо тебе. І не буде тобі спокою, допоки ти не здохнеш! Пам'ятай же це!
Роландо Карраско

Наприкінці 1976 Бьянчі був звільнений з лав збройних сил. Поступив на цивільну службу у фінансову установу. Набув спеціальност рахівника-аудитора.

«Жертва диктатури»[ред. | ред. код]

У 1990 р., після повернення Чилі до демократичних порядків, Бьянчі заявив, що його звільнення з армії було політично вмотивоване і зажадав фінансової компенсації від держави. Ця його вимога була задоволена. Бьянчі отримував грошові виплати як «жертва режиму Піночета».

Згідно з останньою відомою інформацією, Едвін Дімтер Бьянчі служив в міністерстві праці Чилі начальником відділу фінансового контролю Управління приватних пенсійних фондів. Характеризувався по службі як надзвичайно закрита і похмура особа[6].

Викриття і залучення[ред. | ред. код]

25 травня 2007 р. група правозахисників і шанувальників Віктора Хари, в тому числі дочка співака Аманда, всього до 300 осіб, відвідала офіс міністерства праці, щоб проінформувати співробітників про минуле Бьянчі[7]. «Принц» був прихований плакатом з портретом Хари, потім вдарив одного з відвідувачів, після чого втік через чорний хід.

Наприкінці 2012 в Чилі були взяті під варту шестеро відставних офіцерів. Вони звинувачуються у вбивстві соціаліста Літтре Кірогі Карваяла, скоєному на стадіоні в Сантьяго в період з 13 по 16 вересня 1973. Серед заарештованих — і Едвін Дімтер Бьянчі[8]. У зв'язку з цим знову було піднято питання про відповідальність за вбивство Віктора Хари[9] — відповідне обвинувачення пред'явлено вісьмом фігурантам, в тім числі Дімтеру Бьянчі[10].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]