БА-27

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Броньовик BA 27 T 27.jpg

Бронеавтомобілі БА-27 і танкетка Т-27 на інспекторському огляді 45-го механізованого корпусу. УВО. Вересень 1934 р.

Виробництво та застосування
країна-виробник СРСР
розробник Іжорський завод
роки виробництва 19281931
кількість виробів, од. 217
роки експлуатації 19281945
основні країни-оператори СРСР Монголія
Основні параметри
бойова маса, т 4,4
екіпаж, осіб 4
довжина, мм 4600
ширина, мм 1700
висота, мм 2700
кліренс, мм 250
база, мм 3070
Броня
  лоб корпусу (верх), мм/град. 8
  лоб корпусу (низ), мм/град. 8
  борт корпусу (верх), мм/град. 8
  борт корпусу (низ), мм/град. 8
  корма корпусу (верх), мм/град. 8
  корма корпусу (низ), мм/град. 8
  дах корпусу, мм/град. 5
  днище, мм/град. 3
Озброєння
калібр, марка та тип гармати 37 мм гармата Гочкіса
довжина ствола, кал. 20
кути ГН ° 360
боєкомплект гармати 40
приціли оптичний
кулемети 1 × 7,62-мм ДТ-29
боєкомплект 2016
Силова установка, маневреність та мобільність
тип, марка двигуна рядний 4-циліндровий карбюраторний з рідинним охолодженням
потужність двигуна, к.с. (кВт) 35
підвіска залежна на листових ресорах
колісна формула 4×2
швидкість по шосе, км/год. 40
запас ходу по шосе, км 300
подоланний підйом, ° 15
подоланний рів, м 0,7
подоланний брід, м 0,6

БА-27 — радянський середній бронеавтомобіль 1930-х років. Перший серійний бронеавтомобіль СРСР. Розроблений на базі шасі вітчизняного півторатонного вантажного автомобіля АМО-Ф-15 в 1927 році у для заміни застарілого парку бронеавтомобілів РСЧА. Вироблявся серійно в 19281931 роках, всього побудовано 217 машин.

БА-27[ред. | ред. код]

Історія створення[ред. | ред. код]

На початку 1927 року постійному члену Артилерійського комітету (Арткома) Артилерійського управління РСЧА А. Рожкову було доручено спроектувати броньований автомобіль на шасі першого радянського півторатонного вантажного автомобіля АМО-Ф-15.

Установка бронекорпуса вимагала деяких змін у стандартному шасі. На вимогу Рожкова конструктори АМО під керівництвом інженерів Б. Строканова і Е. Важинського спроектували шасі АМО Ф15 СП (спеціальне): був збільшений кут нахилу рульової колонки, перероблені передні педалі управління, важелі перемикання передач і гальма, встановлений задній пост керування . Влітку 1927 року дослідний зразок шасі пройшов ходові випробування в околицях Москви.

Восени Рожков закінчив розробку креслень бронекорпуса, після чого проект був доопрацьований групою інженерів ДКБ Збройоб'єднання під керівництвом В. Заславського. Бронемашина отримала індекс Б-27.

Дослідний зразок бронекорпуса був виготовлений на Іжорському заводі і на початку 1928 року доставлений на завод АМО в Москву для установки на шасі.

24-31 березня 1928 спеціально призначена комісія Артилерійського управління РСЧА провела випробування дослідного зразка. 31 березня дослідна машина зробила короткий випробувальний пробіг, після чого була доставлена ​​на завод для огляду вузлів і агрегатів. Звіт випробувальної комісії був направлений начальникам Артилерійського управління та Управління постачання РККА. Більшість членів комісії дали Б-27 позитивну оцінку, одночасно запропонувавши наступні доробки:

 • Помічника шофера і шофера заднього керма озброїти пістолетами-кулеметами.
 • Поліпшити охолоджування кулеметів для збільшення тривалості безперервної стрільби.
 • Удосконалити кульову кулеметну установку.
 • Обладнати кулемет і гармату оптичними прицілами.

До червня 1928 року в конструкцію бронекорпуса були внесені деякі зміни:

 • Ковпак вежі став відкриватися назад для більш зручного спостереження за місцевістю.
 • Жалюзі в броньових аркушах захисту радіатора замінили знімними броньованими листами, які в похідному положенні кріпилися по бортах корпусу.
 • Великий прожектор замінили внутрішнім меншого розміру, закривається відкидним люком.
 • Встановлені фари меншого діаметра без броньових кришок.
 • Схема бронювання мотора змінена так, щоб дозволити його демонтаж без зняття корпусу.
 • Бензопровід розділений на дві магістралі.
 • Сидіння водія піднесено на 50 мм.

З 6 червня по 3 липня 1928 комісія за участю представників Артуправління, штабу РСЧА, Інспекції піхоти та бронесил, Інспекції кавалерії авто-броньового дивізіону під головуванням начальника 5-го відділу АУ РСЧА Топілова (пізніше його змінив Рожков) провела всебічні випробування Б-27 під Москвою в районі Одинцово, недалеко від Москви. Машина пройшла 627 км, з них 567 по шосе і 59,4 км по путівцю. Комісія визнала результати випробувань вдалими і передала звіти начальнику Управління постачання РСЧА Дибенко. Дибенко звернувся до начальника штабу РСЧА з клопотанням «увійти з поданням до РВС СРСР про прийняття на озброєння РСЧА бронеавтомобіля АМО зразка 1927 року з присвоєнням йому найменування БА-27 (бронеавтомобіль АМО зразка 1927 року) та наданні Артилерійському управлінню права вносити в конструкцію машини подальші удосконалення в залежності від результатів тривалих випробувань і досвіду служби бронеавтомобілів в частинах РСЧА».

24 жовтня 1927 року постановою РВС СРСР бронеавтомобіль був прийнятий на озброєння Червоної армії під позначенням БА-27. Виробництво доручили Іжорському заводу, шасі поставляв завод АМО. За іншими даними, 19 грудня 1928 року наказом РВС СРСР № 413/84 була прийнята на озброєння РСЧА броньова машина «АМО »зразка 1927 року (БА-27).

19 грудня 1927 Артилерійське управління РСЧА уклало з Іжорським заводом договір за № 5666/95 на бронювання 54 машин БА-27 першої партії, а 6 січня 1928 року - з заводом АМО на поставку 54 спеціальних шасі для них. Згодом у договір включили і дослідний зразок, а 20 броньовиків виділили для озброєння частин ОГПУ. Замовлення було виконано в грудні 1928 року.

10 січня 1929 Артилерійське управління уклало з Іжорським заводом договір № 549/86 на виготовлення ще 74 БА-27, проте виконання замовлення затягнулося, оскільки і АМО, і Іжорський завод не мали необхідного устаткування, інструментів, матеріалів, і достатньої кількості кваліфікованих робітників.

28 грудня 1929 всі права та обов'язки за договором № 549/86 було передано новоствореному Управлінню моторизації та механізації Робітничо-селянської Червоної армії (УММ РСЧА).

21 лютого 1930 УММ РСЧА уклало з Іжорським заводом договір № 9022170 на виробництво 105 БА-27 третьої партії з терміном закінчення замовлення до грудня. Незважаючи на те, що виробництво затягувалося, у вересні 1930 року з Іжорським заводом був укладений договір ще на 65 БА-27 з терміном остаточної здачі в грудні.

Навесні 1930 року один бронеавтомобіль з другої партії відправили на 2й автоскладальний з-д «КІМ» в Москві, який проводив збірку машинокомплектів ФОРД-АА що прибувли з Америки. Бронекорпус БА-27 був переставлений на кілька модернізоване шасі ФОРД-АА (зокрема-змінений кут нахилу рульової колонки) Випробування показали, що завдяки більш потужному двигуну швидкість і запас ходу бронеавтомобіля зросли. Більш широка колія значно підвищила стійкість (допустимий бічний крен зріс до 15 градусів) — це вирішило проблему бічного перекидання вузького і високого, на штатному шасі АМО-Ф15СП, БА-27. Однак у зв'язку з уже розпочатим проектуванням нових типів середніх бронемашин на тривісному шасі «Форд-Тімкен» масову переустановку БА-27 на шасі «Форд-АА» визнали недоцільною.

Влітку 1931 року виробництво броньовиків було припинено. З 105 замовлених УММ РККА броньовиків третьої партії виготовили лише 86. До виробництва четвертої партії не приступали. Сумарний випуск БА-27 за 1928–1931 роки склав 215 бронеавтомобілів, включаючи дослідний зразок (розброньований в 1930 році).

Конструкція[ред. | ред. код]

Корпус клепаний, з 3-8-мм броньових листів на каркасі з куточків. Вежа у формі шестикутника — по типу башти танка МС-1, зверху прикрита грибоподібним ковпаком з оглядовими щілинами.

У бортах зроблені двоє дверей для посадки екіпажу. Для спостереження за дорогою з переднього поста управління в лобовому листі корпусу зроблені два люки з оглядовими щілинами і два невеликих лючка трохи нижче. Для водія кормового поста управління в кормовому листі зроблений лючок аналогічної конструкції. У бортах корпусу є оглядові щілини з броньовими засувками.

Спочатку озброєння складалося з 37-мм гармати Гочкиса (ПС-1) з плечовим упором і спарених перевернутих 2,5-лінійних автоматів системи Федорова, виготовлених на Ковровський кулеметному заводі (на серійних машинах замінені на кулемет ДТ з плечовим упором). Кулемет встановлений в гніздовий пристрій системи Шпагіна роботи Ковровського кулеметного заводу.

Бронемашина оснащувалася стандартним карбюраторним двигуном АМО рідинного охолодження, потужністю 35 к.с. (26 кВт) з карбюратором «Зеніт-42». Запуск двигуна здійснювався за допомогою електростартера «Сцінтілла» потужністю 0,8 к.с. (0,6 кВт) або заводної рукоятки. У системі запалювання використовувалося магнето. Повітря для охолоджування двигуна надходило знизу через спеціальний піддон і жалюзі в передніх бронелистах. Акумулятор 3 СТП-80 ємністю 80 А·год встановлювався в спеціальному ящику під днищем з правого боку машини і закривався броньовою кришкою. Електрообладнання виконано за однопровідною схемою. Напруга бортової мережі 6 В. Пальне перекачується насосом з основного бензобака (80 л), відокремленого від основного відсіку броньованої стіною товщиною 4 мм, або самопливом із додаткового бачка (8 л). З основного бака в додатковий бензин перекачується за допомогою насоса подвійної дії.

Екіпаж: 4 людини (командир — він же стрілець, два шофери та один помічник).

Бойове застосування[ред. | ред. код]

Влітку 1928 року БА-27 почали надходити в автоброньові дивізіони (по 12 машин) на заміну застарілих броньовиків «Фіат» і «Остін». У 1929 році почалося формування мотозагонів стрілецьких дивізій (по 12 машин). До весни 1930 року в РСЧА мало три таких загони.

У 1930 році в Наро-Фомінську була сформована механізована бригада. У складі легкого (розвідувального) полку бригади був дивізіон з дванадцяти БА-27. Дивізіон призначався для ведення розвідки і бойової охорони транспортних колон на марші. Навесні 1931 року механізовану бригаду реорганізували, за новим штатом в ній було 48 бронемашин БА-27 у складі розвідувального батальйону.

У 1932 році БА-27 почали надходити на озброєння механізованих з'єднань в різних військових округах.

У 1933–1935 роках частина БА-27 надійшла на озброєння бронеескадронов кавалерійських дивізій.

До кінця 1930-х років БА-27 перебували на озброєння частин ОГПУ/НКВС. Три бронедивізіони, укомплектовані машинами, брали участь в боях з басмачами в Хорезмському оазисі (1 вересня — 20 жовтня 1932 року) і під Кизил-Араватом (березень 1933 року).

У 1930 році шість БА-27 відправили на експорт в Монголію. Вони перебували на озброєнні монгольської армії аж до кінця 1940-х років.

БА-27ЖД[ред. | ред. код]

У середині 1930-х років автобронетанкового управління РСЧА прийняло рішення пристосувати застарілі і зняті з озброєння бронемашини БА-27 для руху по залізниці. У 1936 році дві машини були переобладнані в майстернях військового складу № 60 у Брянську тобто Машини оснастили залізничними бандажами і домкратом з поворотним пристроєм, за допомогою якого машина переводилася на рейки. Також в кормовій частині машин встановили буферний і причіпний пристрої, які дозволяли причіпляти машину до кінцевого вагона залізничного складу або з'єднувати дві машини між собою. При русі машини по рейках передні і задні ресори блокувалися за допомогою спеціальних хомутів. Перероблений варіант машини отримав позначення БА-27ЖД.

Дослідні екземпляри броньовиків у 1937 році вдало пройшли випробування в 2-му полку бронепоїздів. Швидкість на рейках склала 50 км/год. Починаючи з 1938 року, передбачалося переобладнати в бронедрезини всі БА-27, але програму не вдалось виконати.

БА-27М[ред. | ред. код]

Історія створення[ред. | ред. код]

БА-27М

У липні 1937 року на броньовій ремонтній базі № 2 (станція Митьково, Ленінська залізниця) бронекорпус БА-27 встановили на тривісне шасі ГАЗ-ААА (колісна формула 6×4). Нова машина отримала позначення БА-27М.

В ході модернізації був демонтований задній пост керування, а в кормі розміщений додатковий бензобак, завдяки чому загальна ємність баків досягла 150 л. Товщина основних броньових листів доведена до 8 мм. Встановлені чотириступінчаста коробка передач з демультиплікатором; залежна підвіска, що складається з поперечно розташованих напівеліптичних листових ресори з реактивними штангами на передній осі і подовжньо розташованих напівеліптичних листових ресор з реактивними штангами на другій і третій осях; механічні гальма передніх коліс і гідравлічні гальма коліс заднього візка. Запасні колеса встановлювалися вздовж бортів корпусу та оберталися на спеціальних втулках — вони використовувалися при подоланні бронеавтомобілем горбів, ескарпів та інших перешкод, запобігаючи небезпеці пошкодження нижньої частини рами шасі. Для збільшення прохідності на колеса заднього візка надягали гусениці типу «Оверолл».

БА-27М перевершував основну модель машини по прохідності і маневреності (долав підйоми крутизною до 23° проти 15° у БА-27). Маса зросла до 4,5 т, швидкість руху по шосе — до 48 км/год. Збільшення ємності паливних баків підвищило запас ходу по шосе до 415 км.

Бойове застосування[ред. | ред. код]

За результатами випробувань АБТУ РСЧА прийняло рішення про модернізацію всього наявного парку БА-27 для використання в складі розвідувальних батальйонів стрілецьких дивізій (по 8 машин), що відчували великий нестачу бронетехніки. Роботи проводилися на броньовий ремонтній базі № 2, якій було виділено додаткову кількість шасі ГАЗ-ААА. Повністю переробка БА-27 в БА-27М була завершена до кінця 1938 року.

У вересні 1937 року перші 24 машини надійшли до розвідбатів 3-ї, 30-ї та 41-ї стрілецьких дивізій. У жовтні 16 бронемашин надійшли в 75-у і 80-у сд, 7 — в 23-у, 2 — в 25-у. У листопаді по 7 машин отримали 14, 49 і 84 сд, і ще 4 машини надійшли в 25-у сд.

Влітку 1939 року два БА-27М зі складу розвідбату 82-ї сд брали участь в боях біля річки Халхин-Гол, але, як зазначалося в документах, ці бронемашини «були навчальними, кулемети на машинах були зношені, а до гармат Гочкіса не було снарядів».

Восени 1939 року три БА-27М в складі 177-го орб 122-ї сд 9-ї армії брали участь у радянсько-фінській війні. Вони використовувалися для розвідки, бойової охорони і зв'язку, але після відступу дивізії на схід були кинуті через відсутність пального. Одну бронемашину фіни відновили і використовували як навчальну до кінця 1942 року.

Влітку 1940 року на засіданні АБТУ РККА було прийнято рішення про зняття з озброєння застарілої бронетехніки, у тому числі і БА-27. Механізми передбачалося використовувати як запасні частини, а корпуси здати на металобрухт.

Кілька машин БА-27М залишалися на озброєнні розвідбатів стрілецьких дивізій замість належних по штату БА-6 і БА-10. Велика частина машин, що знаходилася в прикордонних частинах, була втрачена в перші тижні війни. До кінця літа 1941 року машини що залишилися були виведені зі складу розвідбатів стрілецьких дивізій і передані в навчальні частини або Тсоавіахім. Однак через величезні втрати в техніці восени 1941 року БА-27 використовувалися навіть у складі танкових підрозділів.

Зберігся опис одного з боїв за участю БА-27 і Т-27, з конкретними іменами.

Ветеран сто п'ятьдесят третьої стрілецької дивізії, яка у вересні 1941 року стала гвардійською, Трохим Степанович Шапко розповідає: "Бойове розгортання нашої дивізії почалося ще в травні 1941 року в Камишловскій літніх таборах. А в кінці місяця вся 22-я армія під керівництвом колишнього командувача УралВО Ф. А. Єршакова рушила на захід.
Я був у той час начальником хімслужби 208-го саперного батальйону, але в перші місяці війни довелося побувати і в ролі танкіста. Кожна стрілецька дивізія за штатом мала розвідувальний батальйон у складі 16 танків і 13 бронемашин. Бронемашини марки «БА-27», один танк, але, як не дивно, новий важкий КВ, а решта — танкетки Т-27, з одним кулеметом ДТ. Як бронемашини, так і танкетки були зношені до межі, так як служили вже по 10-12 років. Це й зрозуміло: Уральський військовий округ вважався внутрішнім, тому техніка була стара, навчальна. У переддень війни підгребли всю техніку, а в нашій дивізії не всі бійці мали навіть особисту зброю. Вважалося, що ми йдемо на маневри.
21 червня дивізія прибула до Вітебська, а на наступний день почалася війна. Екіпажі стареньких танкеток Т-27 приготувалися до бою. Командир розвідбату майор Насиров наказав перевірити обстановку на Мінському шосе. І танкетки, які починали свій бойовий шлях в далекому 1927 році в Середній Азії, пішли у свій останній бій ".
Завдання командування було виконано. Обстановка на захід від Мінська була з'ясована, а командир розвідроти Т-27 лейтенант Трохим Шапко особисто збив німецький літак-розвідник. Йшов всього другий день війни … [1]

У 18-й танковій бригаді 5-ї армії, що прикривала московський напрямок, до 10 жовтня 1941 року було два таких броньовика. 21 листопада один БА-27М разом з ремонтним взводом бригади прикривав дорогу Тархова — Петровське. У бою з німецькими танками броньовик «був підбитий і згорів разом з екіпажем».

Станом на 30 березня 1942 року в танкових частинах 5-ї армії Західного фронту було 3 БА-27, але всі вони потребували капітального ремонту.

До наших днів зберігся один примірник БА-27М у військово-історичному музеї бронетанкового озброєння і техніки в селищі Кубинка Московської області.

БА-27 в мистецтві[ред. | ред. код]

У фільмі « Чапаєв» БА-27 зображує броньовик періоду Громадянської війни.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Сергій Пудовкін. Знамениті люди.Перед армією-в танкісти. Архів оригіналу за 2012-03-16. Процитовано 2012-11-11. 

Посилання[ред. | ред. код]