Бавдоліно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Бавдоліно»
Автор Умберто Еко
Назва мовою оригіналу Baudolino
Країна Італія Італія
Мова італійська
Жанр історичний роман
Видано 2000
Видано українською 2009
Перекладач(і) Мар'яна Прокопович
Сторінок 443
Попередній твір Острів попереднього дня
Наступний твір Таємниче полум'я цариці Лоани

«Бавдоліно» (італ. Baudolino) — роман Умберто Еко, в якому розповідається про пригоди молодика на ймення Бавдоліно у справжньому та міфічному християнському світі XII століття. Опублікований 2000 року.

Сюжет[ред. | ред. код]

1204 року Бавдоліно входить до Константинополя, не підозрюючи про те, що Четвертий хрестовий похід перетворив місто у повний безлад. У всій цій плутанині, він зустрічає Никиту Хоніята і рятує його. Никита вражений здатністю Бавдоліно вивчити нову мову тільки-но почувши її. Бавдоліно, сказавши, що він не є учасником хрестового походу, починає детально розповідати Никиті про своє життя.

Його історія починається 1155 року, коли Бавдоліно — надзвичайно талановитого італійського сільського хлопчину — купує і всиновлює імператор Фрідріх Барбаросса. При дворі його навчають читати та писати латиною, а на полі битви він дізнається про боротьбу за владу в тогочасній північній Італії. Згодом хлопчину відправляють навчатися до Парижа.

В Парижі Бавдоліно стає другом Архипоета, Абдула, Робера де Борона та Кіота та дізнається про королівство Пресвітера Йоана. Відтоді він мріє здійснити подорож до тих легендарних земель.

Загалом, перша частина твору дотримується деяких історичних подій XII, зокрема робиться акцент на марні намагання Фрідріха Барбаросси підкорити Північну Італію. Бавдоліно, будучи улюбленим пасинком імператора, залишається вірним своїй батьківщині та відіграє ключову роль у примиренні Фрідріха з щойно утвореним непокірливим містом Алессандрія; він знаходить спосіб для імператора визнати Алессандрію, не нашкодивши своїй репутації владики.

Ключовим елементом сюжету є випадкова смерть Фрідріха Барбаросси під час Другого хрестового походу. Еко пише, що Барбаросса насправді не потонув у річці, як це ми знаємо з історії, а його спіткала загадкова смерть у палаці армянського шляхтича. Вводиться класична детективна схема вбивства в зачиненій кімнаті, а Бавдоліно виступає у ролі детектива та намагається розгадати майстерний спосіб вбивства імператора.

Після смерті імператора, Бавдоліно разом із друзями вирушає у подорож, що триває 15 років, аби знайти королівство Пресвітера Йоана. Ця частина книги не зображує жодних історичних подій, а цілком побудована на різних європейських міфах про Азію — вищезгаданому королівстві Пресвітера Йоана, єврейському міфі про десять втрачених колін та річку Самбатіон. Бавлоліно зустрічає євнухів, єдинорогів, блеміїв, сціаподів та пігмеїв. В певний момент розповіді, він закохується в Гіпатію (вона наполовину сатир), яка розкриває йому ідеї гностицизму.

Після багатьох важких пригод, зокрема зруйнування білими гунами міста Пндапецім та полону, Бавдоліно разом із вцілілими друзями повертається до Константинополя — вихідної точки розповіді. Розумний та радше цинічний Никита Хоніят допомагає Бавдоліно дійти правди щодо смерті Фрідріха Барбаросси.

Персонажі[ред. | ред. код]

Umbrella Foot
Umbrella Foot
Devil Man
Devil Man
Headless
Headless
Large Ears
Large Ears
З «Нюрнберзької хроніки» Шеделя : сціопод та сатир (зверху); блеммія та панотія(знизу).

Винайдені Еко[ред. | ред. код]

Інші вигадані чи легендарні істоти[ред. | ред. код]

Історичні персоналії[ред. | ред. код]

Український переклад[ред. | ред. код]

Еко У. Бавдоліно. — Х.: Фоліо, 2009. — 444 с. (переклад Мар'яни Прокопович)

Див. також[ред. | ред. код]

  • «Досвіток» — історичний роман голландського письменника Яна ван Акена. Критики часто порівнюють цю книгу з Ековим «Бавдоліно».

Посилання[ред. | ред. код]