Перейти до вмісту

Бавовник звичайний

Очікує на перевірку
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Бавовник звичайний
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Мальвоцвіті (Malvales)
Родина: Мальвові (Malvaceae)
Рід: Бавовник (Gossypium)
Вид:
Бавовник звичайний (G. hirsutum)
Біноміальна назва
Gossypium hirsutum
L., 1763

Бавовник звичайний середньоволокнистий (Gossypium hirsutum) — жорстковолосиста багаторічна рослина, але в культурі вирощують її як однорічну. Рослина — кущ родини мальвових.

Стебло пряме, гілчасте, біля основи здерев'яніле, 1—1,5 м заввишки. Листки чергові, довгочерешкові, 3—5-лопатеві, з трикутно-яйцеподібними загостреними лопатями. Квітки одиничні, 5-пелюсткові, кремові, з червонувато-пурпуровим відтінком.

Плід — багатонасінна коробочка. Насінини — з довгими одноклітинними волосками. Цвіте у липні — вересні.

Поширення

[ред. | ред. код]

Вирощується в країнах Середньої Азії і Закавказзя як цінна прядивна культура. В Україні культивують у крайніх південних районах та в Криму.

Сировина

[ред. | ред. код]

Використовують насіння і кору коріння (Cortex Gossypii radicis), заготовлену після того, як зібрано бавовну (волокно). З волокна одержують гігроскопічну вату (Gossypium hygroscopicum). Кора коріння аптеками не відпускається.

Хімічний склад

[ред. | ред. код]

Усі частини рослини містять великий набір біологічно активних речовин: у корінні є госипол, дубильні речовини, аскорбінова кислота, вітамін К, триметиламін, ефірна олія; насіння містить госипол, госипін, пігмент госипурпурин, жирну олію, високоякісний білок; у квітках є флавоноїди (5 %), лимонна (5—7 %) і яблучна (3—4 %) кислоти. Каротиноїди і катехіни є в усіх частинах рослини.

Джерела

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]