Баворівський замок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баворівський замок

49°26′ пн. ш. 25°43′ сх. д. / 49.433° пн. ш. 25.717° сх. д. / 49.433; 25.717Координати: 49°26′ пн. ш. 25°43′ сх. д. / 49.433° пн. ш. 25.717° сх. д. / 49.433; 25.717
Тип замок і руїни
Країна  Україна
Розташування Баворів
Стан
Ідентифікатори й посилання
Баворівський замок. Карта розташування: Україна
Баворівський замок
Баворівський замок (Україна)

Баворівський замок — втрачена оборонна споруда у колишньому містечку Баворові (тепер село Тернопільського району Тернопільської області, Україна).

Відомості[ред. | ред. код]

У 1540 році Баворів згадано як приватне містечко[1], яке мало оборонний замок. До нашого часу збереглися руїни мурів, фундамент замку та підземний хід[2]. Був збудований за сприяння шляхтича Вацлава Бавора (пол. Wacław Bawor) — писаря польного коронного за часів короля Сигізмунда I Старого. Замок успадкував син Вацлава Миколай. У 1589 році замок витримав татарську облогу, татарська орда була повністю розгромлена у битві під стінами твердині.

У XVII столітті замок перебудований: після перебудови будівля стала прямокутною оборонною спорудою з дитинцем усередині. Житлові приміщення замку мали три поверхи. В одній із замкових будівель знаходилися ворота. По кутах будинку з воротами знаходилися дві круглі триповерхові оборонні вежі з купольним шатровим завершенням. Схожі вежі були з протилежного боку споруди.

На замчищі спорудили каплицю, яку 1747 року перебудували на костел святого Вацлава (зараз православна церква святого Івана Хрестителя). В каплиці поховані представники родини Баворовських. Замок зазнав руйнувань: під час Визвольної війни українців проти польсько-шляхетської окупації в 1648—1649 роках; значних — у 1672 році під час турецько-татарської навали на чолі із султаном Мехмедом. Наступними власниками Баворова та навколишніх земель стали Малецькі (пол. Małeccy). Близько 1800 року замок був покинутий і почав занепадати та руйнуватися.

Граф Віктор Баворовський у 1851 році викупив маєток у Баворові від Малецьких. Замок був непридатним для проживання, тому збудували новий палац. У палаці знаходилася велика колекція предметів мистецтва та багата бібліотека. У 1894 році В. Баворовський покінчив життя самогубством — замок, ймовірно, перейшов у власність іноземців. У міжвоєнний період замок належав, поміж іншими, родині Астанів (пол. Astanowie).

Від замку залишилися пивниці (зарослий пагорб), рештки фундаменту, залишки мурів та підземний хід, який не вдалося відшукати.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Мороз В. Забуте місто Баворів / Володимир Мороз // 20 хвилин (Тернопіль). — 2009. — 8 липня.
  2. Баворів [Архівовано 18 вересня 2009 у Wayback Machine.] // Замки та храми України.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]