Бадді-муві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ба́дді-му́ві (англ. buddy movie, вільний переклад — приятельський фільм) — піджанр художнього фільму, у якому діють двоє головних героїв, пов'язаних дружбою.

Як відмічає Айра Кенігсберг, автор тлумачного словника, присвяченого кінематографу, «ці фільми звеличують силу і благородство чоловічого братерства і одночасно з цим принижують значення дружніх стосунків між жінками. У масовій культурі темі чоловічої товариськості завжди приділялася велика увага, починаючи з романів Джеймса Фенімора Купера і закінчуючи рекламними роликами пива»[1].

На думку Філіппи Гейтс, оглядачки Journal of Popular Film and Television, приятельське кіно зародилося у 1970-ті роки як відповідь на феміністичний рух. «Щоб покарати жінок за їх прагнення до рівноправ'я, приятельський фільм позбавляє їх центральної ролі у своїй оповіді, замінюючи традиційні романтичні стосунки між чоловіком і жінкою дружніми стосунками між двома чоловіками. Обидва протагоністи є чоловіками, і увесь задум сюжету базується на зростанні і розвитку їх дружби. Жінка ж як об'єкт любовного інтересу повністю зникає зі структури оповідання»[2].

Втім, багато класичних фільмів про друзів-приятелів було знято ще до 1970-х — «Ріо Браво», «Буч Кессіді і Санденс Кід», «Два бійці», «Служили два товариші» і так далі. У 1950-ті і 1960-ті були дуже популярні цикли кінокомедій з приятельськими тандемами Мартін-Люіс, Леммон-Меттау в головній ролі. Починаючи з 1970-х в основі сюжету приятельських фільмів часто лежить історія двох поліцейських-напарників, які постійно наражаються на смертельну небезпеку і постійно виручають один одного із скрутних ситуацій (серіал «Старскі і Хатч», 1975-79). Класичний приклад фільму про жіночу дружбу — «Тельма і Луїза».

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Ira Konigsberg. The Complete Film Dictionary. — Penguin, 1998. — С. 41. — ISBN 0140513930.
  2. Gates, Philippa (Spring 2004). Always a Partner in Crime: Black Masculinity in the Hollywood Detective Film. Journal of Popular Film and Television. 32 (1): 20—29.

Посилання

[ред. | ред. код]