Байронічний герой

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Байроні́чний геро́й — тип літературного героя, створений Дж. Байроном: самотня розчарована людина (часто із загадковим минулим), яка з гордим презирством ставиться й мститься суспільству, що відштовхнуло її, але при цьому й сама страждає — у нього страдницька душа, сильний характер і бунтівлива вдача,вільнолюбивий бунтар з вразливою душею.

Типовий байронічний герой — титаноборець, бунтар, одержимий «світовою скорботою», мрійник, ідеаліст, що пережив тяжке розчарування, крах своїх ідеалів — це самотній мандрівник, вигнанець. Зазвичай це винятковий характер, що діє за виняткових обставин: для нього характерні глибокі та інтенсивні почуття, туга, меланхолія, душевні поривання, палкі пристрасті, він відкидає закони, яким підкоряються інші. Тому такий герой завжди вивищується над оточенням.

Мазепа чудово підходив на роль романтичного героя байронічного типу. «Його історія, заснована на екзотичних реаліях, містила сюжет нещасливого кохання і жорстокої кари. Нескінченний галоп коня є водночас знаряддям долі, яка готувала Мазепу до великих політичних звершень — навіть остаточна поразка гетьмана приносить йому додатковий німб мучеництва»

Характерні риси байронічного героя: - Високий рівень інтелекту. Герой легко пристосовується до нових обставин, проявляє кмітливість заради власної вигоди.

- Цинізм та зарозумілість. Це проявляється у відношенні до людей чи подій. Герой вважає себе вищим за інших. Навіть відношення до влади є зневажливим. Через що така людина часто стає вигнанцем.

- Егоцентризм. Герой перестає відчувати докори сумління, вважає себе завжди правим.

- Прямолінійність. Людина безкомпромісна, не визнає лицемірства.

- Меланхолія. Байронічний герой дуже рано «переситився життям». Він шукає в житті справжнього діла, але не знаходить. Його охоплює сильна нудьга і самотність.

- Приємна зовнішність, стиль, такт. Така людина завжди намагається бути взірцем стилю. Одна з причин – потреба в постійному завоюванні жінок.

- Таємничість. Та риса, яка особливо приваблює жінок, а також провокує до різних проблемних ситуацій.

Англійський автор Дж. Байрон дав світові героя, який став художнім втіленням духу епохи романтизму. Для нього характерні: розчарованість у житті, протест проти умовностей, нудьга, пошуки шляху, розчарування в ідеалах та меланхолія.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]


Література Це незавершена стаття про літературу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.