Бактерії та здоров'я людини

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Електронна мікрофотографія з підсиленими кольорами, Salmonella typhimurium (червона) вторгається до людських клітин в культурі

Бактерії необхідні для існування здорової людини, але вони також складають істотну загрозу здоров'ю, породжуючи хвороби. У тілі здорової людини міститься в 10 разів більш бактеріальних клітин, ніж клітин людини, більшість бактерій знаходяться на шкірі і в травному тракті. Завдяки їх дрібноті, бактерії-коменсали усюди захоплюють тіла тварин і рослин точно так, як вони захоплюють будь-яку іншу поверхню. Проте, їх зростання може бути збільшене теплотою і потом, тому велике населення цих організмів в людині — наслідок виділень тіла. У здоровій людині присутні біля 1000 видів бактерій, здебільшого у кишечнику як флора кишечника, де вони можуть сприяти імунітету кишечнику, синтезувати деякі необхідні вітаміни, наприклад фолієву кислоту, вітамін K і біотин, також як і розчиняти за рахунок ферментації складні нерозчинні вуглеводи[1][2]. Бактерії, які пропонують деяку вигоду людині-хазяїну, включають представників роду Lactobacillus, які перетворюють молочні білки на молочну кислоту в кишечнику[3]. Присутність бактеріальних колоній також перешкоджає зростанню потенційно хвороботворних (патогенних) бактерій (зазвичай через конкурентне виключення), і тому деякі з цих вигідних бактерії навіть продаються як пробіотичні харчові добавки[4].

Хоча обширна більшість бактерій безневинні або вигідні, деякі хвороботворні бактерії викликають інфекційні захворювання. Найзагальнішою бактеріальною хворобою зараз є туберкульоз, який викликається бактерією Mycobacterium tuberculosis, яка вбиває близько 2 мільйонів чоловік у рік, здебільшого в Південній та Центральній Африці. Хвороботворні бактерії викликають і інші глобально важливі хвороби, наприклад пневмонію, яку можуть викликати багато бактерій, таких як Streptococcus і Pseudomonas, і харчові отруєння, які можуть викликати такі бактерії як Shigella, Campylobacter і Salmonella. Хвороботворні бактерії також викликають такі інфекції як стовбняк, черевний тиф, дифтерит, сифіліс і проказа.

Постулати Коха, запропоновані Робертом Кохом в 1890, — критерії, створені для встановлення причинних взаємовідношень між підозрююмим мікробом-збудником і хворобою. Збудник відомої хвороби інколи виявляється навіть для хвороб, які протягом довгого часу вважалися викликаними іншими причинами, наприклад, збудником виразки шлунку виявилася бактерія Helicobacter pylori, відкрита тільки на початку 1990-х років.

Кожний вид патогенних бактерій має характерну картину взаємодії з людиною-хазяїном. Деякі бактерії, наприклад Staphylococcus або Streptococcus, можуть викликати інфекції шкіри, пневмонію, менінгіт і навіть сепсис, системну запалювальну відповідь, що приводить до шокового стану, масивної вазоділатації і смерті[5]. При тому ці організми — частина нормальної людської флори і зазвичай існують на шкірі або в дихальному тракті без породження будь-якої хвороби. Інші організми незмінно викликають хворобу в людині, наприклад Rickettsia, які є облігатними внутріклітинними паразитами, здатними рости і відтворюватися тільки в межах клітин інших організмів. Один з видів Rickettsia викликає висипний тиф, інший — висипний тиф Скелястих Гір. Chlamydia, інший рід облігатних внутріклітинних паразитів, містить види, які можуть викликати пневмонію та інфекції сечового тракту і, можливо, коронарну хворобу серця[6]. Нарешті, деякі види, наприклад Pseudomonas aeruginosa, Burkholderia cenocepacia, і Mycobacterium avium, є опортуністичними патогенами і викликають хворобу переважно в людях, страждаючих пригніченням імунної системи, СНІД або кістозним фіброзом[7][8].

Бактеріальні інфекції часто можуть лікуватися за допомогою антибіотиків, які називаються бактеріцидними, якщо вини вбивають бактерій, або бактеріостатичними, якщо вони тільки запобігають росту бактерій. Існує багато типів антибіотиків і кожен клас інгібує процес, відмінний у патогені порівняно з хазяїном. Прикладами такої добірної токсичності хлорамфенікол і пуроміцин, які перешкоджають роботі бактеріальних рибосом, але не структурно відмінних рибосом еукаріотів[9]. Антибіотики використовуються як для лікування хвороб людей, так і в інтенсивному сільському господарстві, щоб просувати ріст тварин, але таке використання сприяє швидкому розвитку резистентності (стійкості до антибіотиків) у бактерій[10]. Інфекції можна запобігти і антисептичними заходами, наприклад стерилізуванням шкіри перед проникненням голкою шприца, і правильним доглядом катетерів в медицині. Хірургічні і зубні інструменти також мають бути простерилізованими щоб запобігти забрудненню і бактеріальним інфекціям. Дезинфікуючі засоби, наприклад, вибілювачи, використовуються для знищення бактерій та інших патогенів на поверхнях, щоб запобігти забрудненню і скоротити ризик інфекції.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  1. O'Hara A, Shanahan F (2006). The gut flora as a forgotten organ. EMBO Rep 7 (7). с. 688 — 93. PMID 16819463. 
  2. Zoetendal E, Vaughan E, de Vos W (2006). A microbial world within us. Mol Microbiol 59 (6). с. 1639 — 50. PMID 16553872. 
  3. Gorbach S (1990). Lactic acid bacteria and human health. Ann Med 22 (1). с. 37 — 41. PMID 2109988. 
  4. Salminen S, Gueimonde M, Isolauri E (2005). Probiotics that modify disease risk. J Nutr 135 (5). с. 1294 — 8. PMID 15867327. 
  5. Fish D. Optimal antimicrobial therapy for sepsis. Am J Health Syst Pharm. 59 Suppl 1. с. S13 — 9. PMID 11885408. 
  6. Belland R, Ouellette S, Gieffers J, Byrne G (2004). Chlamydia pneumoniae and atherosclerosis. Cell Microbiol 6 (2). с. 117 — 27. PMID 14706098. 
  7. Heise E. Diseases associated with immunosuppression. Environ Health Perspect 43. с. 9 — 19. PMID 7037390. 
  8. Saiman, L. Microbiology of early CF lung disease. Paediatr Respir Rev. volume = 5 Suppl A. с. S367–369.  Проігноровано невідомий параметр |yar= (довідка) PMID 14980298
  9. Yonath A, Bashan A (2004). Ribosomal crystallography: initiation, peptide bond formation, and amino acid polymerization are hampered by antibiotics. Annu Rev Microbiol 58. с. 233 — 51. PMID 15487937. 
  10. Khachatourians G (1998). Agricultural use of antibiotics and the evolution and transfer of antibiotic-resistant bacteria. CMAJ 159 (9). с. 1129–36. PMID 9835883.