Балканська Антанта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Балка́нська Анта́нта — воєнно-політичний союз Грецької республіки, Румунське королівство, Королівства Югославія та Туреччини, створений 1934 року за ініціативи Французької республіки, підтриманої Великою Британією, з метою збереження територіального status quo на Балканах.Балканська Антанта була тісно пов'язана з Малою Антантою і являла собою частину французької системи союзів у Європі.

країни учасниці

Історія створення та діяльності[ред. | ред. код]

Франція й безпосередні учасники угоди були стурбовані посиленням еспансіоністської політики Італії та Німеччини.

Безпосередньо перед підписанням угоди про створення Балканської Антанти було укладено двосторонні угоди між Туреччиною та іншими членами союзу: турецько-грецька у вересні, турецько-румунська у жовтні і турецько-югославська в листопаді 1933 року.

Підписання угоди про створення Балканської Антанти відбулося 9 лютого 1934 року в Афінах.

Угодою передбачалась можливість приєднання до союзу, за згодою усіх сторін, Болгарії та Албанії, проте ці країни відмовилися від пропозиції.

До угоди додавався таємний протокол, що передбачав надання країнами-учасницями допомоги у випадку нападу на одну з них (це положення не поширювалося на випадок нападу на азійські кордони Туреччини).

З початком Другої світової війни дехто з учасників союзу став союзником Німеччини, а інші були окуповані, що призвело до припинення його діяльності.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]