Балша II Балшич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Балша II Балшич
Balsa II posjedi van Zete 1385 godine.png
Князь Зети
Правління 13781385
Попередник Джурадж I
Наступник Джурадж II
Інші титули князь Албанії
Біографічні дані
Релігія Сербська православна церква
Народження невідомо
Зета, Сербія
Смерть 18 вересня 1385
Саврське поле
Дружина Комніна Валонська
Діти Руджіна
Династія Балшичі
Батько Балша I Балшич
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Балша II Балшич (серб. Балша Балшић; *д/н — †18 вересня 1385) — князь Зети у 13781385 роках та князь Албанії у 13821385 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Молоді роки[ред. | ред. код]

Походив з династії Балшичів. Син Балши I, князя Зети. Про дату народження Балши замало відомостей. Ймовірно зі старшими братами Страцімиром та Джураджем допомагав батькові у боротьбі за владу в приморській Зеті. У 1361 році разом з батьком та братами отримав громадянство Дубровницької республіки, 1362 року — Венеції.

У 1362 році разом з братами переміг та вбив Джураша Ілліча (засновник династії Црноєвичів), правителя Верхньої Зети, і приєднав його землі до володінь Балшичів. Незабаром після цього помер Балша I, і Балша разом з братами Страцімиром і Джураджем розділив владу в Зеті. Втім він не визнав зовнішню політику Зету, отримавши власне володіння. Допомагав сербському імператору Стефану Урошу V у протистоянні з Симеоном Синішою, царем Епіру та Фессалії.

Прагнучи приєднати інші Дуклянський землі, 1363 року Джурадж I, Страцімир і Балша II спробували підкорити Котор, але зіткнулися з протидією албанського правителя Карла Топіі, але зазнали поразки. 1368 році брав участь у війні проти міста Котор, але невдало. У 1372 році Балшах пошлюбив доньку Івана Комніна Асеня, отримавши як посаг міста Берат і Каніна. Того ж року після смерті Олександра Комні Асеня успадкував князівство Валону.

Князювання[ред. | ред. код]

В 1378 році Балша II успадкував трон Зети після смерті брата Джураджа I. Влада Балши II поширювалася на околиці Скадарського озера і південну частину Зети. Частина феодалів Зети не підкорялася йому. Серед них особливо виділялися Црноєвічі, союзники венеціанців. Втім йому на деякий час вдалося їх приборкати.

1382 року Балша II завдав нищівної поразки Карлу Топії, ставши князем Албанії. Втім боротьба з останнім тривала. 1385 року Балша II Балшич зробив спробу захопити важливе місто Діррахій, останній оплот Топії. Останній закликав на допомогу османів.

18 вересня 1385 року в битві на Саврському полі (неподалік від сучасного міста Люшня) князь Зети зазнав нищівної поразки від Хайредін-паши. Відрубану голову Балши II османський паша взяв собі як трофей. Владу успадкував небіж Джурадж II.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Комніна, донька Івана Комніна Асеня, князя Валони.

Діти:

  • Руджіна (д/н-1420), княгиня Валони у 1385—1420 роках, дружина Мркша Жарковича

Джерела[ред. | ред. код]

  • Fine, John Van Antwerp (1994), The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest, Ann Arbor: University of Michigan Press, ISBN 978-0-472-08260-5
  • Ćorović, Vladimir (2001), Istorija srpskog naroda (Internet ed.), Belgrade: Ars Libri