Бальджувонська нохія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бальджувонська нохія
тадж. Ноҳияи Балҷувон
Адм. центр Бальджувон
Країна Таджикистан Таджикистан
Населення
 - повне 20 486 осіб (2008)
 - густота 63,7 осіб/км²
Площа
 - повна 321,4 км²
Дата заснування 16 березня 1936
Location of Baljuvon District in Tajikistan.png

Бальджуво́нська но́хія (тадж. ноҳияи Балҷувон) — адміністративна одиниця другого порядку в складі Хатлонського вілояту Таджикистану. Центр — кишлак Бальджувон, розташований за 190 км від Душанбе.

Географія[ред.ред. код]

Нохія розташована в долині річки Вахш. На півночі і заході межує з Файзабадською, Рогунською, Нурабадською та Тавільдаринською нохіями НРП, на сході і півдні — з Ховалінзькою, Темурмаліцькою та Нурецькою нохіями Хатлонського вілояту.

Площа території становить 321,4 км².

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Адміністративно нохія поділяється на 5 джамоатів[1]:

Бальджувонська нохія (2002)
Джамоат Населення Центр
Бальджувонський джамоат 3282 кишлак Бальджувон
Дектурський джамоат 4423 кишлак Дектур
Сарихосорський джамоат 4399 кишлак Шайдон
Саталмуський джамоат 3166 кишлак Саталмуш
Таджикистанський джамоат 3087 кишлак Окбулок

Історія[ред.ред. код]

Нохія є історичною областю Таджикистану. Дані археологічних розкопок поряд з Бальджувоном, свідчать про те, що 800 тисяч років тому тут переважала степова рослинність, мешкали кінь Стентона, носороги, мавпи, шаблезубі тигри, жирафи, слони архидесконди та мастодонти.

Тисячу років тому територія нохії входила в склад держави Саманідів. В 1860-их роках вона була приєднана до Бухарського емірату і стала Бальджувонським бекством. В склад бекства входили також території сучасних Дангаринської, Темурмаліцької, більша частина Восейської та Ховалінгської нохій Хатлонського вілояту. Тут нараховувалось до 20 тисяч господарств, населення становило 60 тисяч осіб, яке займалось в основному сільським господарством. Центром бекства було село Кангурт, яке було значним ремісничим та торговим центром. В кінці XIX століття бекство потерпало від частих посух і селяни не могли сплачувати податки. Це викликало незадоволення з їхнього боку і вони влаштували селянський бунт. На чолі повстання стояв Восе. Бунт був подавлений, а Восе страчений.

В 1920-их роках в нохії проходили жорстокі бої Червоної армії з місцевими силами, яких підтримував турецький генерал Енвер-паша. Він був тут вбитий і похоронений. За радянської влади місце захоронення трималось у таємниці. 1996 року турецька влада звернулась до Таджикистану з прохання віднайти могилу генерала. 4 серпня останки Енвера-паші були передані Туреччині.

Нохія утворена 16 березня 1938 року як Бальджувонський район Кулябської області Таджицької РСР, 15 вересня 1953 року район був ліківідований. Із здобуттям Таджикистаном незалежності була створена Бальджувонська нохія.

В листопаді 2001 року урядом Таджикистану Бальджувонська нохія була оголошена зоною міжнародного туризму, а влітку 2002 року була прийнята програма розвитку до 2012 року. В ній передбачено будівництво 3-зіркового готелю на 50 місць, 2 ГЕС потужність 750 кВт, реабілітаційний центр, туристична база та краєзнавчий музей.

Примітки[ред.ред. код]


Таджикистан Це незавершена стаття з географії Таджикистану.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.