Бальдр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Baldr.jpg

Бальдр — це бог весни, краси і цноти у скандинавській міфології.

Бальдр подібний присутнім у міфології багатьох народів божествам умираючої і відроджуваної природи, що опікуються землеробством або усіма рослинами. Такі боги звичайні для міфологій і релігій народів, що живуть або жили на територіях, для природи яких характерна сезонність.

Міфологічний сюжет[ред. | ред. код]

Бальдр — син Одіна й Фрігг. Він настільки гарний і чистий душею, що від нього виходить сяйво. Бальдр — найясніший серед асів, з його приходом на землі пробуджується життя, і все стає красивіше.

Дружина Бальдра — Нанна, їхній син — Форсеті.

За легендами, Фрігг взяла клятву з кожного металу, з кожного каменю, з кожної рослини, з кожного звіра, з кожного птаха й з кожної риби в тому, що ніхто з них не заподіє шкоди Бальдру. Але Локі, довідавшись, що Фрігг ще не побрала клятви з омели, зробив із цієї рослини стрілу й хитрістю змусив Геда вистрілити в Бальдра. Стріла потрапила точно в серце. Валі в люті накинувся на свого сліпого брата й убив його, а Локі уник покарання.

Гермод відправився в царство мертвих, щоб запропонувати викуп за брата. Гель, дочка Локі та володарка підземного королівства, сказала, що поверне Бальдра до життя, якщо увесь світ буде за ним плакати. Аси розійшлися в різні сторони, щоб обійти увесь світ, але їм зустрілася велетка Токк (у яку обернувся Локі) і сказала, що вона не буде плакати за Бальдром. Так Бальдр залишився в царстві мертвих. Саме після цієї події боги закували Локі в печері, де він повинен був очікувати Рагнарек.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред. | ред. код]