Балісонг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Балісонг у складеному та відкритому положенні.

Балісонг (таг. Balisong), також відомий як ніж-метелик — складаний ніж, в якому клинок у складеному положенні схований у руків'ї, розділеному вздовж на дві частини. Кожна з частин руків'я шарнірно з'єднана з хвостовиком ножа та має пази, в котрі клинок ховається. При відкриванні дві рукоятки роблять оберт на 180 градусів у протилежні напрями щодо клинка та з'єднуючись, утворюють одну рукоять.

Майстерність маніпулювання з балісонгом називається фліпінг (від англ. flipping — «обертання», «крутіння»).

Історія[ред. | ред. код]

Популярність ножі-метелики отримали після другої світової війни завдяки американським солдатам, які привозили незвичайні ножі з Філіппін як сувеніри. Саме Філіппіни вважаються батьківщиною цього ножа, але походження його конструкції достовірно невідоме. Існують дві версії — філіппінська та західна.[1]

Філіппінська версія. Слово балісонг в перекладі з тагальської мови означає зламаний ріг, походження цієї назви пов'язують з тим, що для виготовлення рукояток використовувалися роги худоби, зокрема водяного буйвола. За твердженням місцевих жителів, балісонг був відомий на Філіппінах з VIII століття. Згідно з місцевими переказами, ніж передавався у спадок від батька до сина і був сакральною зброєю — в розкритому вигляді його три кінці символізували три космічні начала — небо, землю і воду. Існує багато легенд про подвиги воїнів, озброєних балісонгом. За однією з них воїн в бою вразив своїм балісонгом 29 ворогів. У переказах деяких бойових мистецтв Філіппін, перш за все, системи Ескріма вважається, що балісонг винайдений саме на Філіппінах.[2] Однак немає жодних документальних підтверджень древньої історії балісонга. Швидше за все в філіппінських легендах і переказах йдеться про зовсім інші ножі. Малоймовірно, що у VIII столітті стародавніми філіппінцями могла бути освоєна технологія виготовлення балісонга в його класичному вигляді з використанням шарнірного з'єднання.

Західна версія. Згідно з іншою версією, ніж був завезений на Філіппіни з Європи через Іспанію, тобто десь між висадкою на Філіппінах Фернана Магеллана у 1521 році і Філіппінською революцією у 1896—1898 роках, і його конструкція була взята за основу місцевими майстрами. На відміну від філіппінської, західна версія має документальні підтвердження. У середньовіччі французькі корабельні майстри при будівництві і ремонті кораблів використовували спеціальний вимірювальний інструмент — «п'є-де-ру», що отримав свою назву від старовинної французької міри довжини — «королівський фут» (pied-du-rou). З метою компактності його часто виготовляли у вигляді складної лінійки з двох половинок. У музеї «Musée de la Coutellerie», що розташований у муніципалітеті Тьєр, зберігається старовинна книга «Le Perret», видана в 1710 році. Згідно з цією книгою, наприкінці XVII — початку XVIII століття існували комбіновані вимірювальні інструменти п'є-де-ру, суміщені з ножем. У книзі наведено й відповідний малюнок.[3]

Найпростіший спосіб відкривання/закривання

Тим не менш поширився балісонг саме з Філіппін. Достовірно відомо, що масове виробництво цих ножів було організовано Перфект де Ліоном у місті Батангас у 1905 році. Спочатку метелики виготовлялися із залізних відходів, автомобільних ресор, обойм шарикопідшипників або сталевих напилків. Найстаріший балісонг філіппінського походження, відомий за фотографією, був виготовлений в 1910 році.

Пік популярності ножів-метеликів у США припав на 70-80 роки XX століття, у зв'язку зі зростанням інтересу до східних бойових мистецтв. Звідти вони поширилися в Європу і СРСР. Ефектне відкривання балісонга активно використовувалося в кінематографі, причому ніж виступав як атрибут криміналітету. Згодом балісонги з екрану перекочували на вулиці і сформувалася стійка асоціація ножа-метелика з організованою злочинністю.[4]

Конструкція[ред. | ред. код]

Складові частини ножа

Конструкція балісонга проста, у класичному варіанті ніж складається всього з восьми частин:

 • Клинок — робоча (бойова) частина з лезом на одній стороні.
 • Небезпечна рукоятка — рукоятка, яка закриває лезо.
 • Безпечна рукоятка — рукоятка, яка закриває обух.
 • Штифт хвостовика — штифт посередині хвостовика, який затискається рукоятками у відкритому положенні.
 • Клямка — фіксує руків'я, прикріплена до небезпечної рукоятки.
 • Три заклепки — прикріплюють рукоятки до хвостовика і клямку до рукоятки.

Для надійного відкривання ніж має бути збалансований, тому деякі виробники вставляють підшипники в шарнірні вузли для кращого обертання рукояток, це дає можливість зменшити їхню масу. Деякі моделі обладнані кліпсами для більшою зручності носіння.

Така конструкція стійка до забруднень та дозволяє використовувати практично будь-які форми клинків. Серед мінусів конструкції можна виділити те, що на більшості моделей рукоятки частково або повністю виготовлені з металу, тому використання ножа в холодних кліматичних умовах може бути незручним.

Правовий статус[ред. | ред. код]

Через стереотип що ніж-метелик є небезпечною холодною зброєю, яку використовують злочинці, законодавці багатьох країн частково або повністю заборонили обіг таких ножів. Хоча насправді, балісонг не є небезпечнішим від звичайного складаного ножа і не має виняткових властивостей для завдання тяжких тілесних ушкоджень.

Україна[ред. | ред. код]

Законодавство України не встановлює спеціальних обмежень для ножів типу балісонг. Згідно з чинним законодавством, балісонги не є холодною зброєю якщо вони не підпадають під загальні техніко-криміналістичні вимоги до холодної зброї, згідно з Методикою криміналістичного дослідження холодної зброї.[5] Носіння, зберігання, придбання, передача та збут таких ножів не забороняється.

Європа[ред. | ред. код]

В Росії, згідно з федеральним законом «Об оружии», заборонений вільний обіг ножів, які відкриваються за рахунок сили тяжіння або прискореного руху і автоматично фіксуються, при довжині клинка понад 90 мм.[6] Аналогічні правила діють у Білорусі.[7] У Литві балісонги не відносяться до холодної зброї, якщо клинок коротший, ніж 8,5 см.[8] Жодних обмежень немає в таких країнах як Австрія, Польща, Чехія, Фінляндія. Існують обмеження на носіння ножа в громадських місцях у Великій Британії, Норвегії, Франції, Швеції[9]. Абсолютна заборона діє у Данії, Нідерландах, Німеччині, Швейцарії.

США[ред. | ред. код]

Законодавство щодо обігу ножів-метеликів відрізняється в межах окремих штатів. У більшості з них зберігання не заборонено, але обмежено носіння. Причому законодавство окремих штатів може сильно відрізнятися від інших. Наприклад у штаті Каліфорнія заборонено будь-яке носіння, у Огайо, Орегоні, Юті дозволено тільки відкрите носіння, у деяких (Вашингтон, Гаваї, Колорадо) заборонено навіть зберігати такі ножі, а у інших (Аризона, Канзас, Кентукі, Техас, Флорида) навпаки немає ніяких обмежень.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Балісонг. Клинок з пурхаючими крилами, История оружия стран мира.
 2. Телохранитель [Архівовано 3 листопада 2014 у Wayback Machine.], Об'єднання охоронців і професійних охоронців.
 3. balisong.net [Архівовано 31 липня 2014 у Wayback Machine.], Guillaume Morel.
 4. Філіпінський ніж-метелик, або «Знайомтесь — балісонг» [Архівовано 21 лютого 2014 у Wayback Machine.], Всеукраїнська громадська організація «Українська асоціація власників зброї».
 5. Методика криміналістичного дослідження холодної зброї та конструктивно схожих з нею виробів зі змінами та доповненнями відповідно до вказівки МВС від 21.08.99 N 19/3302 [Архівовано 22 лютого 2014 у Wayback Machine.], Верховна Рада України.
 6. Федеральный закон «Об оружии» от 13.12.1996 N 150-ФЗ [Архівовано 2013-08-22 у Wayback Machine.], Законы и Кодексы Российской Федерации.
 7. Закон Республики Беларусь, Об оружии, 13 ноября 2001 г. № 61-З [Архівовано 8 травня 2014 у Wayback Machine.], Национальный центр правовой информации Республики Беларусь.
 8. Об ассоциации, о ножах и обо всём, что с этим связано [Архівовано 25 грудня 2013 у Wayback Machine.], Peilininkų asociacija.
 9. Ножі та інші небезпечні об'єкти [Архівовано 6 листопада 2014 у Wayback Machine.], Сайт шведської поліції (polisen.se).

Джерела[ред. | ред. код]

 • СКРИЛЄВ, Ігор. Полная энциклопедия оружия и снаряжения — ножи. Эксмо, 2008. ISBN 978-5-699-18827-7 (рос.)