Баміанські статуї Будди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Культурний ландшафт і археологічні знахідки Баміанської долини
Cultural Landscape and Archaeological Remains of the Bamiyan Valley [1]
Світова спадщина
Статуя Будди з Баміана до (ліворуч) і після руйнування (праворуч).
34°50′48″ пн. ш. 67°49′30″ сх. д. / 34.84694000° пн. ш. 67.825250° сх. д. / 34.84694000; 67.825250
Країна Афганістан Афганістан
Тип Культурний
Критерії i, ii, iii, iv, vi
Об'єкт № 208
Регіон Азія та Океанія
Зареєстровано: 2003 (27 сесія)
Під загрозою 2003 - теперішній час
Баміанські статуї Будди (Афганістан)
Баміанські статуї Будди
Розташування на карті Афганістану

Мапа
CMNS: Баміанські статуї Будди у Вікісховищі

Культурний ландшафт Баміанської долини — дві велетенські статуї Будди (55 і 37 метрів), що входили до складу комплексу буддійських монастирів у Баміанській долині. В 2001 році, всупереч протестам світової громадськості та інших ісламських країн, статуї були варварськи зруйновані талібами, які вважали, що вони є язичницькими ідолами й підлягають знищенню.

Статуї були висічені в навколишніх скелях, частково доповнені міцним тиньком, що тримався на дерев'яній арматурі. Верхні дерев'яні частини постатей скульптур були втрачені ще у давнину. Крім зруйнованих скульптур, у монастирях долини є ще одна, яка зображає Будду, що лежить, її розкопки почалися 2004 року.

Культурний ландшафт та археологічні пам'ятки долини Баміан представляють мистецтво, яке з 1 по 13 століття характеризувало регіон, інтегруючи різні культурні впливи в школу буддійського мистецтва гандхара. Тут збереглися численні буддійські монастирські ансамблі та святилища, а також укріплені споруди ісламського періоду.

Баміанська долина. Історія[ред. | ред. код]

Баміанська долина розташована в центральній частині Афганістану, затиснута між високими горами Гіндукушу в центральному високогір'ї, менше ніж за 200 км на північний захід від Кабулу. В долині знаходиться сучасне місто Баміан — центр однойменної провінції Афганістану.

Долина є єдиним зручним проходом через Гіндукуш, тому спрадавна була торговим коридором.

У II столітті тут виникли буддійські монастирі. За царя Ашока було розпочато будівництво велетенських статуй, що завершилося лише через двісті років. У V столітті китайський мандрівник пише про десять монастирів, які населяли тисячі ченців. Обширні печерні комплекси, вирубані в скелях, служили заїжджими дворами для паломників і торговців. У XI столітті долина була приєднана до мусульманської держави Газневідів, проте буддійські святині тоді не були зруйновані. У долині виросло місто Гаугале, прикрашене мечетями. В 1221 році війська Чингісхана зруйнували місто і спустошили долину. У середньовіччі комплекс буддійських монастирів у Баміанській долині отримав назву Кафіркаламісто невірних.

Знищення статуй[ред. | ред. код]

Знищення сталося після указу лідера талібів мулли Мохаммеда Омара від 26 лютого 2001 року: «Бог єдиний, а ці статуї поставлені для поклоніння, що помилково. Вони мають бути зруйновані, щоб не бути об'єктом культу ні зараз, ні у майбутньому».

Статуї були знищені у декілька етапів протягом декількох тижнів, починаючи від 2 березня 2001 р. Спочатку статуї були обстріляні за допомогою артилерії. Це завдало серйозної шкоди, але не зруйнувало їх. З цього приводу міністр інформації талібів Кудратулла Джамал поскаржився, що робота руйнування не так проста, як можна було подумати, оскільки скульптури висічені у скелі. Пізніше таліби розмістили протитанкові міни на дні ніші так, що коли уламки скель впали від артилерійського вогню, статуї одержали б додаткові руйнування на мінах. Зрештою, таліби спустили людей скелею донизу і заклали вибухівку в отвори у статуях. Після одного з вибухів не вдалося повністю знищити одного з Будд, була запущена ракета, яка залишила отвір в залишках кам'яної голови.

Реакція світової громадськості на руйнування статуй[ред. | ред. код]

Уряд США заявив, що «пригнічений і спантеличений» рішенням про знищення статуй, яке було названо «оскверненням культурної спадщини Афганістану»[2].

Міністерство закордонних справ Індії назвало рішення талібів «атакою на культурну спадщину не тільки афганського народу, але й усього людства»[3].

Глава ЮНЕСКО Мацуура Коітіро засудив дії талібів, заявивши, що «жахливо бачити холоднокровне і розважливе знищення культурних цінностей, які є спадщиною афганського народу і всього людства»[4].

Пакистан, одна з трьох країн, що офіційно визнали рух Талібан, піддав критиці рішення про знищення статуй[5].

Іранське агентство новин Iran News заявило, що рішення талібів, бувши «прийнятим в ім'я ісламу, кидає тінь на священну релігію»[5].

Муфтій Єгипту Наср Фарід Уасель закликав талібів скасувати своє рішення, заявивши, що «присутність статуй не заборонена ісламом»[5].

Сучасний стан. Проєкти відновлення[ред. | ред. код]

У 2003 році до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО включені численні історичні споруди Баміанської долини.

Критерій (i): Статуї Будди та наскельне мистецтво в Баміанській долині є видатними представниками гандхаранської школи буддійського мистецтва в Центральній Азії.

Критерій (ii): Мистецькі та архітектурні пам'ятки Баміанської долині, важливого буддійського центру на Великому шовковому шляху, є винятковим свідченням переплетіння індійських, елліністичних, римських і сасанідських впливів як основи для розвитку особливого мистецького вираження в гандхаранській школі. До цього можна додати ісламський вплив у пізніший період.

Критерій (iii): Баміанська долина є винятковим свідченням зниклої культурної традиції в Центральній Азії.

Критерій (iv): Баміанська долина є видатним прикладом культурного ландшафту, який ілюструє важливий період в історії буддизму

Критерій (vi): Баміанська долина є найбільш монументальним вираженням західного буддизму. Протягом багатьох століть вона була важливим центром паломництва. Через свою символічну цінність пам'ятники страждали в різні часи свого існування, включаючи навмисне руйнування у 2001 році, яке сколихнуло весь світ.

Культурний ландшафт та археологічні пам'ятки долини Баміан складаються з восьми окремих об'єктів, розташованих у долині:

 • Скеля Баміан, включаючи ніші 38-метрового Будди, сидячих Будд, 55-метрового Будди та навколишні печери — великий ансамбль буддійських монастирів, каплиць і святилищ уздовж підніжжя долини, датованих III - V сторіччям;
 • Печери долини Какрак, включаючи нішу стоячого Будди (10 метрів) — сотні печер, датованих VI - XIII сторіччями та святилищем з розписами сасанідського періоду;
 • Печери Кул-І-Акрам у долині Фуладі — печери з розписами;
 • Печери Калай Гамай в долині Фуладі — печери з розписами;
 • Шахр-і-Зухак — більш ранні залишки перекриті забудовою X-XIII сторіч за часів правління ісламських династій Газневідів і Гурідів;
 • Каллай Кафарі А — залишки оборонних стін і поселень, датовані VI-VIII сторіччями;
 • Каллай Кафарі Б — залишки оборонних стін і поселень, датовані VI-VIII сторіччями;
 • Шахр-і-Гульгула — залишки фортеці, датованої VI-X сторіччями, на відгалуженні Великого шовкового шляху, через стародавню Бактрію.

Пропонуються різні плани відновлення статуй, включаючи незвичайний проєкт японського художника Хіро Ямагата (Hiro Yamagata) — лазерну проєкцію, що відтворює втрачені пам'ятники. Ведуться роботи по консервації збереженого живопису V⁣ — ⁣IX століть у печерних монастирях буддистів.

14 березня 2011 стало відомо, що ЮНЕСКО не буде відновлювати Баміанські статуї Будди. На це рішення вплинуло два фактори: на фінансування проєкту піде від 8 до 12 млн доларів, але необхідних коштів немає. По-друге, більш ніж наполовину, Будда буде складатися з нового каменю: «Нам слід подумати про публіку, якій не потрібна підробка: їй потрібен оригінал. А справжні статуї зруйновані» — заявив Франческо Бандарін, помічник генерального директора ЮНЕСКО з питань культури.[6]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. * Назва в офіційному англомовному списку
 2. Taliban Buddha | AP Archive. www.aparchive.com. Процитовано 12 квітня 2022. 
 3. -03-01/2_un-via-taliban.html ООН проти талібів[недоступне посилання з липня 2019]
 4. religion.ru/? act = archive & div = 16610 Отримано документальне підтвердження руйнування статуй Будди в Баміані. Архів оригіналу за 20 лютого 2017. Процитовано 22 лютого 2022. 
 5. а б в Мусульманські країни засудили акт знищення талібами буддистських пам'яток архітектури. Архів оригіналу за 12 травня 2013. Процитовано 28 січня 2013. 
 6. ЮНЕСКО не хоче відновлювати Баміанські статуї Будди — Культура — Образотворче мистецтво — Компьюлента. Архів оригіналу за 11 січня 2012. Процитовано 28 січня 2013. 

Посилання[ред. | ред. код]