Банксія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Банксія
Banksia prionotes
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Streptophytina
Ембріофіти (Embryophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Euphyllophyta
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти (Eudicots)
Порядок: Протеєцвіті (Proteales)
Родина: Протейні (Proteaceae)
Рід: Банксія (Banksia)
L.f.
Види
Близько 170, див. посилання
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Banksia
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Banksia
EOL logo.svg EOL: 75772
IPNI: 32869-1
ITIS logo.svg ITIS: 894925
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 83698
Fossilworks: 319966

Банксія (Banksia) — рід з близько 170 видів рослин родини протейних (Proteaceae), поширений виключно в Австралії. Лише один вид, Banksia dentata, росте на Новій Гвінеї та дрібних островах навколо неї[1]. Вони характерні для різноманітних біотопів, від склерофільних лісів до дощових лісів, зарощів чагарників та трав'янистих степів, але не для пустель.

Ці рослини широко вирощуються як декоративні завдяки їх характерним суцвіттям з ківтками і плодами. Різні види варіюють від кущів до дерев висотою до 30 м. Висота в північних тропічних районах у рослин менше, ніж в південих помірних. Листя у банксій нагадує пташине перо, суцвіття циліндричні, часто нагадують шишки. Більшість видів достатньо легко переносять пожежі, а у деяких видів вогонь навіть сприяє звільненню насіння[2].

Банксія виробляє велику кількість нектару та є важливою частиною харчового ланцюжку австралійських екосистем. Ними харчуються багато нектароїдних тварин, зокрема птахів, кажанів, гризунів, опосумів, бджіл та багатьох інших безхребетних[3]. Також ці квітки важливі для австраліської квіткової та садової індустрії. Проте багато видів банксії знаходяться під загрозою через збільшення територій, що використовуються для потреб сільського господарства, та через хвороби, через що багато видів зараз знаходяться під загрозою зникнення.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Banksia dentata Flora of Australia Online
  2. Cochrane, Anne, Sarah Barrett and Sandra Gilfillan (2005). «The feather-leaved banksia». Landscope 20 (3): 22-28. ISSN 0815-4465
  3. Hackett DJ, Goldingay RL (2001). Pollination of Banksia spp. by non-flying mammals in north-eastern New South Wales.. Australian Journal of Botany 49: 637–644. doi:10.1071/BT00004.