Банк Естонії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Банк Естонії
Штаб-квартира Таллінн, Естонія Естонія
Дата заснування 24 лютого 1919
Президент
(голова)
Ардо Ганссон
Країна Flag of Estonia.svg Естонія
Вебсайт www.eestipank.ee
Валюта євро
CMNS: Банк Естонії у Вікісховищі

Банк Естонії (ест. Eesti Pank, англ. Bank of Estonia) — центральний банк Естонії, верхній рівень дворівневої банківської системи країни, член Європейської системи центральних банків.

Історія[ред. | ред. код]

Банк Естонії відраховує своє народження з 1919 року коли Тимчасовий уряд затвердив Статут банку і перевело з казни 10 мільйонів марок на розрахунковий рахунок банку. Перші банкноти були випущені в 1921 році.

Перехід на євро[ред. | ред. код]

Спочатку введення євро планувалося на 2007 рік, але цього не відбулося у зв'язку з тим, що темпи інфляції в Естонії не відповідали в той час Маастрихтськими критеріям. 12 травня 2010 Єврокомісія виступила з офіційною пропозицією про приєднання Естонії до єврозони, оскільки країна виконала всі необхідні умови для переходу на євро. Остаточне рішення про прийняття Естонії в єврозону було затверджено 13 липня 2010 на зустрічі міністрів фінансів 16-ти країн єврозони, в цей же день був оголошений курс перерахунку крон у євро — 15,6466 крони за 1 євро.

З 1 січня 2011 року євро став у Естонії єдиним законним платіжним засобом, готівкові крони мали ходіння паралельно з євро протягом 2 тижнів (в електронних розрахунках, дуже популярних в Естонії, перехід пройшов одномоментно). Обмін готівки крон (включаючи дрібні монети, для зручності обміну яких у банківських конторах були встановлені спеціальні автомати) на євро в будь-яких банківських конторах був можливий протягом півроку після переходу на нову валюту, Банк Естонії буде здійснювати обмін без обмеження термінів.

До вересня 2011 року на руках у населення Естонії ще знаходилося 909 000 000 естонських крон, що відповідає 58,1 мільйонам євро. Паперових купюр у жителів країни залишилося на 51,8 мільйона євро, а монет — на 6,3 мільйона євро.

Основні функції[ред. | ред. код]

З переходом на євро функції банку істотно змінилися. Якщо раніше він відповідав за стабільність національної валюти, то з 2011 року Банк Естонії як член Європейської системи центральних банків бере участь у реалізації єдиної грошово-кредитної єврозони. Найважливішою метою діяльності банку стала стабільність цін.

Крім цього Банк продовжує відповідати за:

  • Розвиток, надійність, стабільність банківської системи Естонії;
  • Підтримку ефективності та розвитку фінансової системи в частині платежів і розрахунків;
  • Задоволення потреб населення в готівці.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]