Барбер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Барбер

CMNS: Барбер у Вікісховищі

Барбер (англ. barber) — це людина, що виконує перукарські процедури для клієнтів-чоловіків, такі, як стрижка та гоління волосся, вусів та бороди, моделювання, фарбування, укладання та фіксація зачіски. Місце роботи барбера називається «барбершопом» (англ. barbershop).

У минулі часи барбери (відомі на слов'янських землях як цирульники) також займалися хірургією та стоматологією[1].

Історія[ред. | ред. код]

Барбершоп в Ессексі (Онтаріо), біля 1900 року, фотографа видно в дзеркалі позаду.

Ремесло барбера має давню історію: бритви були знайдені серед реліквій бронзової доби (близько 3500 р. до н. е.) в Єгипті. Послуги з гоління єгиптяни надавали ще в 5000 році до нашої ери за допомогою інструментів, виготовлених ними з раковин устриць або заточеного кременю[2]. У давньоєгипетській культурі барбери були дуже шанованими людьми. Священики та знахарі — найдавніші встановлені приклади барберів[3]. Культури майя, ацтеків, ірокезів, скандинавів і монголів використовували гоління для розрізнення ролей чоловіків в суспільстві в мирний час та під час війни[4]. Для чоловіків у Стародавній Греції підстригав бороди, волосся та нігті κουρεύς (cureus), на агорі (ринковій площі), яка також слугувала місцем для спілкування, дебатів і пліток.

До Риму чоловічі перукарні прийшли з грецьких колоній на Сицилії в 296 році до нашої ери і швидко стали дуже популярними. Ранковий візит до тонзора (tonsor) став частиною повсякденної рутини, такою ж важливою, як і відвідування громадської лазні, а перше гоління молодого хлопця вважалося невід'ємною церемонією переходу в доросле життя. Деякі римські тонзори змогли стали багатими та впливовими, однак більшість володіли невеликими вітринами або працювали на вулицях за низькі ціни.

Починаючи з середньовіччя, барбери часто виконували функції хірургів і дантистів. Окрім стрижки та гоління, вони виконували хірургічні втручання, кровопускання та п'явки, ставили банки, клізми та видаляли зуби ; завдяки чому їх називали «барберами-хірургами», на слов'янських землях — цирульниками[5]. Наприкінці 19-го та на початку 20-го століття в англомовному світі барбершопи стали звичним бізнесом, куди люди приходили на стрижку до професійного перукаря з хорошим обладнанням. Також там могли грати в настільні ігри, ділитись останніми подіями або пліткувати[6][7]. Час від часу барбершопи використовувалися для публічних дебатів або висловлювання занепокоєння громадськості[8].

Жезл барбершопа[ред. | ред. код]

Жезл з червоної, білої та синьої смужки

Жезл барбершопа (англ. Barber’s Pole) з синіми, червоними та білими спіральними смугами символізує різні аспекти ремесла барбера. Це символ того часу, коли барбери проводили медичні процедури. Білі та червоні смуги символізують бинти та кров, а сині смуги — вени[9].

Обладнання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Küskü, Elif Aslan (1 січня 2022). Examination of Scientific Revolution Medicine on the Human Body / Bilimsel Devrim Tıbbını İnsan Bedeni Üzerinden İncelemek. The Legends Journal of European History Studies. 
  2. Barbering Timeline - National Barber Museum. www.nationalbarbermuseum.org. Процитовано 17 червня 2018. 
  3. Moler, A.B.. «The barbers' manual.» Internet Archive: Digital Library of Free Books, Movies, Music & Wayback Machine. The National Education Council of the Associated Master Barbers of America, 1 January 1928. Web. 19 March 2012. <https://archive.org/stream/barbersmanual00mole#page/n29/mode/2up>.
  4. Kuiper, A.C. "The Hair Etching Pen Guide, 14 April 2018. Web. 14 April 2018. <https://www.royaletch.com/hair-etching-pen-guide/>.
  5. Surgeons and Surgical Spaces #The Barber's Shop. sciencemuseum.org.uk. Процитовано 5 травня 2020. 
  6. Bliss, Jessica (12 січня 2018). Oprah for president? The buzz at Winfrey's barbershop in Nashville. The Tennessean. Процитовано 17 червня 2018. 
  7. History Of Barbers. beardtrimandgroom.com. 27 вересня 2014. Архів оригіналу за 11 липня 2021. Процитовано 18 червня 2018. 
  8. coloradobarbers. coloradobarbers. Архів оригіналу за 11 липня 2021. Процитовано 18 червня 2018. 
  9. A Quick History Of Barbering | Austin, TX Barbershop. eighteeneight.com. 16 жовтня 2017. Архів оригіналу за 8 березня 2021. Процитовано 18 червня 2018.