Баренцове море

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 75° пн. ш. 040° сх. д. / 75° пн. ш. 40° сх. д. / 75; 40

Карта моря

Ба́ренцове мо́ре — частина Північного Льодовитого океану, між островами Шпіцберґен (Норвегія), Новою Землею (Росія) і Скандинавським півостровом. Площа 1,4 млн км2. Глибина до 600 м. Значні родовища природного газу.

Баренцове море — окраїнна частина Північного Льодовитого океану, що лежить між материковим берегом Європи, Новою Землею, Землею Франца-Йосифа і Шпіцбергеном. По лінії мис Південний (о. Західний Шпіцберген) — острів Ведмежий — мис Нордкап. Баренцове море межує на заході з Гренландським та Норвезьким морями, на півдні — з Білим морем; умовна межа проходить по лінії Канін Ніс — Святий Ніс. Площа 1405 тис. км², глибина 100—350 м, максимальна — 600 м. Норвезькі береги Баренцового моря стрімкі, порізані фйордами, в межах Росії — пологіші, мають багато зручних бухт. Завдяки отеплювальному впливу Нордкапської теплої течії південно-західна частина Баренцового моря не замерзає і протягом усього року доступна для навігації. Температура води Баренцового моря взимку від +3° до +5°, влітку від +5° до +7°. Солоність вод Баренцового моря наближається до пересічної солоності океану (32—35 %), у південно-східній частині завдяки принесенню ріками прісних вод трохи нижча. Баренцове море багате на промислову рибу і морського звіра.

Головні об'єкти промислу — тріска, пікша, морський окунь, оселедець; біля Горла Білого моря — промисел гренландського тюленя. Виловлюють також білуху і лахтака.

Порти: Мурманськ, Печенга, Індіга, Нар'ян-Мар (Росія), Вардьо, Вадсьо (Норвегія).

Найважливіші статті вантажоперевезень: кам'яне вугілля, риба, будматеріали.

Назване на честь голландського мореплавця В. Баренца.

Література[ред.ред. код]


Хвиля Це незавершена стаття з океанології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Wereld from space NL-als-centrum.PNG Це незавершена стаття з географії Європи.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.