Баретина


Барети́на (кат. barretina, [bərəˈtinə]) — традиційний чоловічий головний убір каталонців.
Опис баретіни[ред. | ред. код]

Це вовняна шапочка у формі торбинки, зазвичай червоного кольору (іноді лілова), у каталонців здебільшого з чорною облямівкою нанизу, що служила за Середньовіччя відзнакою євреїв та моряків. Носять баретину кінчиком набакир.
Поширення баретіни[ред. | ред. код]
Такий головний убір був взагалі поширений у християнських народів європейського західного Середземномор'я. Різновиди баретини знаходимо у Каталонії та Валенсії в Іспанії, на Корсиці та у Провансі у Франції, на італійських Сардинії та Сицилії і взагалі на південному узбережжі Італії (в тому числі і в Неаполі), частково у Португалії і навіть на Балканах.
У Каталонії, особливо в сільській місцевості, баретину як повсякденний головний убір носили аж до початку ХХ ст.
Історія походження баретини[ред. | ред. код]
Етнографи схиляються до думки, що на терени Каталонії прообраз головного убору, відомий зараз як баретина, міг бути занесений давньогрецькими колоністами ще до нашої ери.
Першим документальним свідченням про баретину є малюнок середньовічного картографа з Мальорки Ієгу́ди Кре́скаса або Кре́скеса (кат. Jafuda Cresques), єврея-вихреста, християнське ім'я якого Жуа́н Рі́бас або Рі́бес (кат. Joan Ribes). В одній з морських мап, що датується 1375-1377 роками, є малюнок човна з човнярами у баретинах.
Цікаво, що саме баретина, як символ національно-визвольної боротьби латино-американських народів потрапила на державні герби Болівії, Колумбії, Куби, Сальвадору і Нікарагуа.
Популяризатором баретини у свій час, на початку ХХ століття, був славетний художник каталонського походження Сальвадор Далі, класичний образ якого саме у баретині.
Зі зростанням національної свідомості каталонців наприкінці XIX століття баретина перетворилась на справжній символ каталанізму.
Баретина за сучасності[ред. | ред. код]
У теперішній час хоча баретина і вийшла з щоденного вжитку, але є дуже популярною. Її можна побачити на учасниках фольклорних колективів, а під час національних свят її вдягає багато каталонців як ознаку каталанізму.
Баретіна є гарним каталонським сувеніром для іноземних туристів. Каталонські різдвяні фігурки каґанерів зазвичай теж у баретинах.
Див. також[ред. | ред. код]
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Баретіни на озері Тітікака [Архівовано 14 жовтня 2009 у Wayback Machine.]. (ісп.)
Джерела і посилання[ред. | ред. код]
- Історія та опис баретіни (кат.)
- Історія, сучасність і майбутнє баретіни [Архівовано 29 лютого 2008 у Wayback Machine.] (кат.)
|