Баретина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Каталонські чоловіки у баретінах.
Хлопчик народу кечуа (Перу, озеро Тітікака) у традиційному одязі, включаючи баретіну (каталонська традиція, впроваджена у XV ст. Педро Ґонсалесом де Такілою)[1].
Неаполітанський старий з люлькою, кошиком і в баретині, фото кін. XIX — поч. ХХ ст.ст.

Барети́на (кат. barretina, [bərəˈtinə]) — традиційний чоловічий головний убір каталонців.

Опис баретіни[ред. | ред. код]

Випрямлена баретина.

Це вовняна шапочка у формі торбинки, зазвичай червоного кольору (іноді лілова), у каталонців здебільшого з чорною облямівкою нанизу, що служила за Середньовіччя відзнакою євреїв та моряків. Носять баретину кінчиком набакир.

Поширення баретіни[ред. | ред. код]

Такий головний убір був взагалі поширений у християнських народів європейського західного Середземномор'я. Різновиди баретини знаходимо у Каталонії та Валенсії в Іспанії, на Корсиці та у Провансі у Франції, на італійських Сардинії та Сицилії і взагалі на південному узбережжі Італії (в тому числі і в Неаполі), частково у Португалії і навіть на Балканах.

У Каталонії, особливо в сільській місцевості, баретину як повсякденний головний убір носили аж до початку ХХ ст.

Історія походження баретини[ред. | ред. код]

Етнографи схиляються до думки, що на терени Каталонії прообраз головного убору, відомий зараз як баретина, міг бути занесений давньогрецькими колоністами ще до нашої ери.

Першим документальним свідченням про баретину є малюнок середньовічного картографа з Мальорки Ієгу́ди Кре́скаса або Кре́скеса (кат. Jafuda Cresques), єврея-вихреста, християнське ім'я якого Жуа́н Рі́бас або Рі́бес (кат. Joan Ribes). В одній з морських мап, що датується 1375-1377 роками, є малюнок човна з човнярами у баретинах.

Цікаво, що саме баретина, як символ національно-визвольної боротьби латино-американських народів потрапила на державні герби Болівії, Колумбії, Куби, Сальвадору і Нікарагуа.

Популяризатором баретини у свій час, на початку ХХ століття, був славетний художник каталонського походження Сальвадор Далі, класичний образ якого саме у баретині.

Зі зростанням національної свідомості каталонців наприкінці XIX століття баретина перетворилась на справжній символ каталанізму.

Баретина за сучасності[ред. | ред. код]

У теперішній час хоча баретина і вийшла з щоденного вжитку, але є дуже популярною. Її можна побачити на учасниках фольклорних колективів, а під час національних свят її вдягає багато каталонців як ознаку каталанізму.

Баретіна є гарним каталонським сувеніром для іноземних туристів. Каталонські різдвяні фігурки каґанерів зазвичай теж у баретинах.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела і посилання[ред. | ред. код]