Барзах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Барзах: «Перешийок» між цим світом та наступним

Барзах (араб.  — перешкода)‎ — в ісламській есхатології проміжний стан, у якому перебуває людська душа в період між смертю та днем воскресіння. Згадується в Корані.

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово барзах в арабській мові має значення «вододіл», «вузький канал», що «розділяє моря» [1]. У цьому значенні слово «барзах» вжито в аяті Корану: " Він змішав два моря, які зустрічаються одне з одним. Між ними існує перешкода (барзах), яку вони не можуть переступити. Яку ж з милостей вашого Господа ви вважаєте брехнею? ".

Огляд[ред. | ред. код]

В ісламській есхатології існують чотири стадії існування людської душі:

  1. життя до народження;
  2. земне життя (дуня);
  3. життя після смерті (барзах);
  4. останнє життя, яка складається з вічного життя в раю або в пеклі (ахірат).

Барзахом також називається місце, де перебувають душі померлих до Судного дня (Киями). Залежно від того, які справи робила людина, його душа перебуватиме в барзасі до дня Воскресіння (бас бад аль-маут) або в блаженстві, або в стражданнях (азаб аль-кабр). У цьому значенні термін барзах зустрічається в коранічному аяті: Коли ж смерть підступає до когось з них, він говорить: Господи! Поверни мене назад. Можливо, я зроблю праведні вчинки, які я відкинув». Але ні! Це лише слова, які він вимовляє. За ними буде перешкода аж до того дня, коли вони будуть воскреслені. ". З цього аяту також випливає, що душі померлих людей залишають тіла і перебувають у особливому місці, яке називається «барз». У день Страшного суду душі повернуться до своїх тіл і постануть перед Божим судом [1].

Інформація про життя душ у барзасі в ісламських першоджерелах мізерна, тому справжня сутність та подробиці цього життя для мусульман недоступні [1].

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Али-заде А. А. Барзах // Исламский энциклопедический словарь. — М. : Ансар, 2007. — ISBN 978-5-98443-025-8. (CC BY-SA 3.0)