Барон де Шодуар Станислав Янович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Барон де Шодуар Станіслав Янович
Шодуар Станислав.jpg
Народився 1 липня 1790(1790-07-01)
Варшава, Річ Посполита
Помер 20 серпня 1858(1858-08-20) (68 років)
Івниця, Андрушівський район, Жито́мирська о́бласть, Україна
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперія
Національність росіянин франко-польського походження
Проживання Житомир
Відомий археолог
Титул барон з 1814 року
Родичі

батько Барон де Шодуар Ян Йозеф Антонович

мати — не відомо, можливо домоуправителька Антуанетта Гійо
Дружина Алоїза Ержеле, Лючія (Люсі) Френсіс Крейтон
Діти

1 - Йозеф (*1815-†1815); 2 - Барон де Шодуар Максиміліан Станіславович

(1816-†1881)
Нагороди Демидівська премія

Станіслав Іванович Шодуар, Барон де Шодуар Станіслав Янович (рос. Шодуар Станислав Иванович, фр. Stanislas Baron de Chaudoir, 1 липня 1790 р., Варшава — 20 серпня 1858, с. Івниця) — російський археолог, колекціонер-нумізмат, ентомолог, бібліофіл. Член-кореспондент Петербурзької академії наук з розряду історії і старожитностей російського Відділення історії, філології та політичних наук з 23 грудня 1836 року.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився і виховувався в сім'ї купця першої гільдії. Державну службу мав при закладах Міністерства народної освіти: був почесним наглядачем Києво-Подільського повітового училища (1834—1836 рр., 1837—1851 рр.), Києво-Печерського повітового дворянського і парафіяльних училищ Київського повіту (1837—1851 рр.), членом ради Київського інституту шляхетних дівчат (1841—1846 рр.).

Внесок у культуру[ред.ред. код]

Барон Станислав де Шодуар створив один з найкращих на Волині музеїв — картинну галерею, де була зібрана колекція старовинних монет та гравюр, витворів мистецтва часів античності.

Мав багату колекцію старожитностей з доби Київської Руси та з грец. чорноморських колоній, з яких частину придбав петербурзький Ермітаж а частина відвезена до Англії.

У його величезній бібліотеці зберігалися давні рукописи та стародруки, автографи польських королів. Всього близько 40 000 томів. Рукописи та архів із зібрання Шодуара зберігається в Національній бібліотеці ім. Вернадського в Києві, краєзнавчому музеї в Житомирі та в Державному архіві Житомирської області.

Шодуар залишив багату спеціальну бібліотеку, що включала до 30 000 томів, більша частина з нумізматики. Каталог до неї був складений самим Шодуаром в 7 томах та досі залишається в рукописі.

Автор праці: «фр. Aperçu sur les monnaies russes et sur les monnaies etrangeres qui ont eu cours en Russie depuis les temps les plus recules jusqu'a nos jours» (1836 р., також рос. переклад 1836 р. — 41).

Лауреат повної Демидівської премії (1838) за роботу в галузі історії.

Походження роду[ред.ред. код]

Герб роду Шодуар

Шодуар (фр. Chaudoir) — вважався як баронський рід Російської імперії.

Засновником роду вважали Яна-Йозефа де Шодуара, що перебрався з Баварського королівства у Польщу. Титул барона йому дарував король Баварії Максиміліан-Йосип у 1814 р., а також його сину Станіславу Шодуару, відомішому як колекціонер-нумізмат. Рід Шодуарів за часів царя Олександра І був записаний до V частини родословної книги тогочасної Волинської губернії.


Генріх Шліман Це незавершена стаття про археолога.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]