Баріонний заряд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Баріонний заряд, іноді баріонне число - адитивне квантове число у фізиці елементарних частинок, відповідає закону збереження баріонного заряду, позначається латинською літерою B. Баріонний заряд властивий лише баріонам, приймає значення 1 для частинок та -1 для античастинок. Для решти частинок, включаючи мезони та лептони, баріонний заряд дорівнює нулю. Таким чином, різниця кількості баріонів та антибаріонів в системі залишається сталою.

Враховуючи внутрішню структуру баріонів, поняття баріонного заряду може бути узагальнено на кварки. Приймаючи баріонний заряд кварку (антикварку) рівним 1/3 (-1/3), для будь якого адрону баріонний заряд визначається як

B = \frac{N_q - N_{\overline{q}}}{3}

де

N_q \ — кількість кварків і
N_{\overline{q}} — кількість антикварків.


Вперше баріонний заряд був введений для опису розпаду \Lambda баріонів. Канали розпаду \Lambda \to p\pi^{-}, \Lambda\to n\pi^{0} є дозволеними, в той час як \Lambda\to \pi^{0}\pi^{0}, \Lambda\to \pi^{+}\pi^{-} - забороненими, що пояснюється законом збереження баріонного заряду.

Закон збереження баріонного заряду також унеможливлює розпад протона.

Закон збереження[ред.ред. код]

Баріонний заряд строго зберігається в рамках стандартної моделі. Це означає, що при реакціях між елементарними частинками різниця кількості баріонів та антибаріонів не змінюється. В деяких теоріях поза стандартною моделлю, зокрема в теорії великого об'єднання, припускається порушення збереження баріонного заряду. В той же час різниця між баріонним і лептонним зарядом B - L зберігається завжди.

Дивіться також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Каденко І. М., Плюйко В. А. Фізика атомного ядра та частинок. — К. : ВПЦ "Київський університет", 2008. — 414 с.
  • Фрауэнфельдер Г., Хенли Э. Субатомная физика. — М. : Мир, 1979. — 736 с.


Фізика Це незавершена стаття з фізики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.