Баріонний заряд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баріонний заряд
Розмірність
Формула
Позначення у формулі , і
Символ величини (LaTeX)
Підтримується Вікіпроєктом Вікіпедія:Проєкт:Математика

Баріонний заряд, іноді баріонне число — адитивне квантове число у фізиці елементарних частинок, відповідає закону збереження баріонного заряду, позначається латинською літерою . Баріонний заряд властивий лише баріонам, приймає значення 1 для частинок та -1 для античастинок. Для решти частинок, включаючи мезони та лептони, баріонний заряд дорівнює нулю. Таким чином, різниця кількості баріонів та антибаріонів в системі залишається сталою.

Враховуючи внутрішню структуру баріонів, поняття баріонного заряду може бути узагальнено на кварки. Приймаючи баріонний заряд кварку (антикварку) рівним 1/3 (-1/3), для будь-якого адрону баріонний заряд визначається як

де

 — кількість кварків і
 — кількість антикварків.


Вперше баріонний заряд був введений для опису розпаду баріонів. Канали розпаду , є дозволеними, в той час як ,  — забороненими, що пояснюється законом збереження баріонного заряду.

Закон збереження баріонного заряду також унеможливлює розпад протона.

Закон збереження

[ред. | ред. код]

Баріонний заряд строго зберігається в рамках стандартної моделі. Це означає, що при реакціях між елементарними частинками різниця кількості баріонів та антибаріонів не змінюється. В деяких теоріях поза стандартною моделлю, зокрема в теорії великого об'єднання, припускається порушення збереження баріонного заряду. В той же час різниця між баріонним і лептонним зарядом зберігається завжди.

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Каденко І. М., Плюйко В. А. Фізика атомного ядра та частинок. — К. : ВПЦ "Київський університет", 2008. — 414 с.
  • Фрауэнфельдер Г., Хенли Э. Субатомная физика. — М. : Мир, 1979. — 736 с.