Басмацтво

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Прапор басмачів.

Басма́цтво (туркм. «басмак» — робити наскок) — військово-політичний партизанський націоналістичний рух в Середній Азії (Туркестані, Бухарі, Хорезмі) в 19181924 років.

Басмацтво було спрямоване на відрив середньоазіатських республік від Радянської Росії, повалення влади Рад і відновлення феодально-байських порядків. Організаторами басмацтва були місцеві баї (багатії) та мусульманське духівництво. Безпосередньо керували басмацтвом, фінансували його та забезпечували озброєнням агенти англо-американських розвідок. Басмачі нападали на радянські війська, грабували мирне населення і завдавали диверсій народному господарству. У 19201923 роках основні басмацькі банди були розгромлені частинами Червоної Армії та добровільними загонами з місцевого населення. Рештки басмачів втекли за кордон (в Афганістан, Іран), звідки при підтримці англійської розвідки робили наскоки на радянську територію. Економічні заходи нової влади, спрямовані на поліпшення життя дехкан (селян), призвели до остаточної ліквідації басмацтва. Одним із активних учасників боїв проти басмацтва був Ахунбабаєв Юлдаш.

Література[ред.ред. код]

  1. Українська радянська енциклопедія : [у 12 т.] / [за ред. М. П. Бажана]. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція Української Радянської Енциклопедії, 1974—1985.
  2. Нальский Яков В горах Восточной Бухары. Повесть по воспоминаниям сотрудников КГБ. Душанбе, 1984. (рос.)
  3. Турсунов Х. Восстание 1916 года в Средней Азии и Казахстане. Ташкент, 1962. (рос.)
  4. Лунин Б. В. Басмачество. Ташкент, 1984. (рос.)