Баттамбанг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баттамбанг
Адм. центр Баттамбанг
Країна  Камбоджа
Межує з: сусідні адмінодиниці
Провінція Бантеаймеантьейd, Провінція Поусат, Провінція Сиємреап, Провінція Пайлінd, Трат, Провінція Чантхабуріd, Провінція Сакеу ?
Населення
 - повне 1 036 523 осіб (2008)
Площа
 - повна 11 702 ± 1 км²
Дата заснування 1907
Код ISO 3166-2 KH-2

Мапа
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Баттамбанг

Баттамба́нг (кхмер. ខេត្តបាត់ដំបង) — провінція (кхет) у північно-західній частині Камбоджі. Адміністративний центр — місто Баттамбанг.

Географія[ред. | ред. код]

Південно-західна частина провінції зайнята вкритими лісами Кардамоновими горами. Північний схід Баттамбангу щороку заливається водами озера Тонлесап.

Історія[ред. | ред. код]

Люди в місцевості, яку нині займає провінція Баттамбанг, оселялись здавна. Про це свідчать руїни ангкорських пам'яток XIXII століть, зокрема Ват Банан, Ек Пном, Басет, Прасат Снинг тощо.

У XVXVIII століттях на територію провінції вторгалась армія сусіднього Сіаму. 1795 року Сіам анексував більшу частину північно-західної Камбоджі, включаючи провінції Баттамбанг і Сіємреап. 1907 року за угодою з Францією провінції повернулись до Камбоджі, щоб стати частиною Французького Індокитаю. Після цього територія провінції неодноразово змінювала свій склад і набула сучасного вигляду 1998 року, коли з її складу було виділено автономний округ Пайлін.

1967 року на території провінції силами безпеки Сіанука було придушено селянське повстання. За червоних кхмерів, у 19751979 роках, жителі міст були виселені до сільської місцевості для примусової праці. Після поразки червоних кхмерів провінція ще тривалий час залишалась оплотом їхнього спротиву урядовим військам (до 1996 року).

Демографія[ред. | ред. код]

Динаміка чисельності населення провінції за роками:

1998 2005 2008 2013
793 129 997 840 1 025 174 1 138 076

Адміністративний поділ[ред. | ред. код]

В адміністративному сенсі територія провінції поділяється на 13 округів (сроків):

Код Назва Оригінал
0201 Банан បាណន់
0202 Тмакоуль ថ្មគោល
0203 Баттамбанг បាត់ដំបង
0204 Бавіль បាវិល
0205 Екпном ឯកភ្នំ
0206 Маунгрюссей ម៉ោងឬស្សី
0207 Ратанакмондоль រតនមណ្ឌល
0208 Сангкае សង្កែ
0209 Самлот សំឡូត
0210 Самполун សំពៅលូន
0211 Пномпрок ភ្នំព្រឹក
0212 Камрієнг កំរៀង
0213 Коаскрала កោះក្រឡ

Економіка[ред. | ред. код]

Провінцію називають «камбоджійською рисовою чашею». Там добре розвинуто сільське господарство зі значною часткою виробництва рису. Департамент сільського господарства Камбоджі виділяє фермерам якісне селекційне насіння та значні кошти на експерименти в багатьох районах провінції.

Окрім рису, в провінції також вирощуються кукурудза, маніок, батат тощо. Окрім того, частина сільськогосподарських угідь зайнята технічними культурами, зокрема земляними горіхами, соєю, джутом і цукровою тростиною. Окрім іншого провінція виробляє у значній кількості ананаси, кунжут, грейпфрути, пальмову олію та шафран.

Окрім землеробства, місцеві жителі займаються тваринництвом, виготовленням кормів для тварин тощо. Також у провінції Баттамбанг розвинуто рибальство на рисових полях.

Транспорт[ред. | ред. код]

Провінцією проходить національне шосе № 5, що поєднує столицю Баттамбангу з Пномпенем. Автомобільний шлях № 57 з'єднує місто Баттамбанг з Пайліном.

Провінцією також проходить залізниця з Пномпеня через Баттамбанг до Сісопхона, збудована ще у 1930-их роках французами. Під час громадянської війни залізнична інфраструктура сильно постраждала.

Окрім того, наявне водне сполучення з Сіємреапом. У місті Баттамбанг є аеропорт (IATA: BBM), що нині не працює.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

Ват Ек Пном[ред. | ред. код]

Ват Ек Пном — атмосферний, частково зруйнований храм XI століття, розташований за 11 км на північ від адміністративного центра провінції. Має розміри 52 м. на 49 м. й оточений рештками латеритової стіни та стародавнім бараєм. На різьбленій перегородці дверного отвору східного входу до центрального храму — барельєф з відомим індуїстським сюжетом збивання Молочного океану. По боках храму в верхній частині також є барельєфи, що добре збереглись. Зведення величезної статуї Будди поряд із храмом було зупинено владою, оскільки це б порушило цілісність стародавнього архітектурного ансамблю[1].

Ват Банан[ред. | ред. код]

Ват Банан розташований за 25 км на південь від міста Баттамбанг і є більш скромною версією знаменитого Ангкор-Вату. Храмовий комплекс було зведено в X столітті. Нині є популярним місцем паломництва.

Кампінг Пуой[ред. | ред. код]

Кампінг Пуой — це грандіозна гідротехнічна, зведена за часів володарювання червоних кхмерів. Є масивною дамбою між двома пагорбами й великим водосховищем, що дотепер має важливе значення для іригації. Ємність сховища становить до 110 млн м³. Кампінг Пуой розташований за 35 км на захід від Баттамбанга.

Сусідні провінції[ред. | ред. код]

Таїланд Таїланд Бантеаймеантьєй Сіємреап
Пайлін
Таїланд Таїланд Поусат

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]