Батура Михайло Павлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Батура Михайло Павлович
белор. Міхаіл Паўлавіч Батура
Народився 16 травня 1950(1950-05-16) (71 рік)
Klyukavichyd, Q4096852?, Новогрудський район, Барановицька область, Білоруська РСР, СРСР
Громадянство Білорусь
Діяльність Інформатика
Alma mater Білоруський державний університет інформатики та радіоелектроніки
Науковий ступінь доктор технічних наук
Заклад Білоруський державний університет інформатики та радіоелектроніки
Нагороди

Батура Михайло Павлович (біл. Міхаіл Паўлавіч Батура 16 травня 1950(19500516)), Клюковичі, Новогрудський район, Гродненська область) — доктор технічних наук, спеціаліст в області системного аналізу, управління і обробітку інформації в технічних та и організаційних системах, професор. Ректор Білоруського державного університету інформатики і радіоелектроніки з 2 жовтня 2000 року, академік Міжнародної академії наук вищої школи, заслужений працівник освіти Республіки Білорусь.[1]

Біографія[ред. | ред. код]

Михайло Павллович Батура народився народився 16 травня 1950 року в селі Клюковичі Новогрудського району Гродненської області. У 1966 році закінчив Куровичскую середню школу Новогрудського району. Від 1968 до 1970 рр. служив у лавах Збройних Сил СРСР. У серпні 1970 року став студентом Білоруського державного університету інформатики і радіоелектроніки. Усі студентські роки М. П. Батура був відмінником, від 1973 до 1975 рр. — Ленінським стипендіатом. Батура Михайло Павлович в 1972—1975 рр. обирався секретарем комітету комсомолу факультету автоматики і обчислювальної техніки, членом Радянського РК ЛКСМБ м. Мінська. Дев'ять разів виїжджав у складі студентських будівельних загонів в Комі АССР і Західний Сибір в якості бійця, бригадира, командира загону, головного інженера, командира зведеного загону. Михайло Павлович проводить потужну наукову діяльність. Є головою експертної ради БДзР по наукового напряму «Інформаційні і навчальні технології в освіті» та науковим керівником науково-дослідної лабораторії «Нові навчальні технології». Займається громадською діяльністю. Голова Мінської міської організації Республіканського громадського об'єднання «Біла Русь». Член Наглядової ради Парку високих технологій.

Трудова діяльність[ред. | ред. код]

У 1975 році Михайло Батура закінчив з відзнакою інституту і був направлений на роботу на посаду асистента кафедри автоматизованих систем управління факультету автоматики і обчислювальної техніки МРТІ. У грудня 1978 року розпочав навчання в аспірантурі. Після закінчення аспірантури з січня 1982 року — асистент кафедри обчислювальних методів програмування. У 1984 році захистив кандидатську дисертацію. У 1985 році йому присвоєно вчене звання доцента. З січня 1986 року Михайло Павлович працював заступником декана. Від грудня 1987 до лютого 1995 року — деканом факультету автоматизації управління, від лютого 1995 року до вересня 1998 року був деканом факультету інформаційних технологій і управління. Від 1993 року — професор кафедри обчислювальних методів програмування. У 1996—1998 рр. працював відповідальним секретарем приймальної комісії. У вересні 1998 року призначений на посаду проректора по навчальній роботі університету, в червні 1999 року переведений на посаду першого проректора. Від 2 жовтня 2000 року — ректор БДУІР.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

М. П. Батура — відомий вчений у сфері системного аналізу, управління і обробітку інформації у технічних і організаційних системах. Він опрацював основи теорії статистичної динаміки складних нелінійних систем, методи та методики автоматизованого проектування дискретних систем з фазовим управлінням з урахуванням їхніх нелінійних характеристик. Батура М. П. має авторські свідоцтва на винаходи. Михайло Павлович підготував двох кандидатів технічних наук. Він — науковий керівник докторантів та аспірантів.

Наукові дослідження[ред. | ред. код]

Батура є автором понад 150 наукових робіт, у тому числі 4 монографії, один підручник, чотири навчальних посібники. Найбільш відомі:

 • Батура M.П. Дискретні системи з фазовим управлінням.— Мінськ, 2002.
 • Курулев A.П., Батура M.П., Кузнецов A.П. Теорія електричних ланцюгів. Невстановлені процеси в електрорадіотехнічних ланцюгах.— Мінськ, 2003.
 • Курулев A.П., Батура M.П., Кузнецов A.П. Теорія електричних ланцюгів. Невстановлені процеси в лінійних електричних ланцюгах.— Мінськ, 1999.

Досягнення. Нагороди[ред. | ред. код]

 • 1970 р. — М. П. Батура був нагороджений ювілейною медаллю «За військову доблесть».
 • 2003 р.- захистив докторську дисертацію
 • 6 березня 2000 р. — нагороджений нагрудним знаком «Выдатнік адукацыі Рэспублікі Беларусь».
 • 2004 р. — нагороджений медаллю Національного олімпійського комитету Республіки Білорусь «За выдатныя заслугі».
 • 2005 р. — нагороджений медаллю «За трудові заслуги».
 • 2008 р. — присвоєно почесне звання «Мінчанин року» в номінації «В галузі вищої освіти і науки».
 • 2008 р. — нагороджений ювілейною медаллю «90 років Збройним Силам Республіки Білорусь».
 • 2011 р. — присвоєно почесне звання «Заслужений працівник освіти Республіки Білорусь»

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Батура Михаил Павлович. bsuir.by. Архів оригіналу за 23 березень 2018. Процитовано 22 березень 2018. 

Джерела[ред. | ред. код]