Бахріти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бахріти
Прапор
Дата створення / заснування 1250
Країна  Мамлюкський султанат
Час/дата припинення існування 1382
Мапа розташування
Цей список перелічує людина
Категорія мап на Вікісховищі d
CMNS: Бахріти у Вікісховищі
Територія султанату Бахрітів

Бахріти (араб. المماليك البحرية‎) — мамлюкська династія тюркського походження, що правила Єгиптом з 1250 до 1382 року, коли їх замінили Бурджити.

Історія[ред. | ред. код]

За часів правління аюбідського султана ас-Саліха виник перший елітарний мамлюкський корпус, основу якого складали полонені монголами половці[1]. Полонених хлопчиків купували на рабських ринках і розміщували в закритих військових школах. Після закінчення школи мамелюки отримували свободу. Вони розподілялись до військових корпусів, а до того часу перебували на державному забезпеченні[1].

1250 року мамлюкські еміри убили останнього султана з династії Аюбідів, Туран-шаха. Після його смерті регентшею була призначена Шаджар ад-Дурр, яка невдовзі відмовилась від престолу на користь Айбека, головнокомандувача мамелюків. 1251 року сирійські Аюбіди вторглись до Єгипту, але зазнали поразки у битві при аль-Аббасі. Після цього Айбек узяв під контроль єгипетську казну й висунув своїх мамелюків на всі провідні посади у країні. 1257 року Айбек загинув, а влада перейшла до сина султана від другої дружини — 15-річного аль-Мансура Алі[1].

1361 року влада у Єгипті перейшла до Мухаммада II, а 1363 року — до Шабана II. За правління останнього на перші позиції висунувся Баркук аз-Захір. 1376 року султан Шабан II помер, а Баркук звів на престол малолітнього сина Шабана, Алі II. 1382 року престол перейшов до брата Алі, Хаджжі II, але за якийсь час рада мамелюків проголосила султаном Баркука, який до того часу зосередив у своїх руках реальну владу над країною. 1389 року Хаджжі II повернув собі престол, але вже 1390 року влада остаточно перейшла до черкесів-Бурджитів[1].

Список султанів[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в г Бахриты [Архівовано 18 липня 2014 у Wayback Machine.] // Монархи. Мусульманский Восток VII–XV, 2004

Посилання[ред. | ред. код]

  • Бахриты // Монархи. Мусульманский Восток VII–XV, 2004