Бахр-ель-Газаль (регіон, Південний Судан)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мапа Бахр-ель-Газаля
Прапор Бахр-ель-Газаля

Бахр-ель-Газаль — історичний регіон на заході Південного Судану, а також провінція в складі Єгипту з 1873 по 1885 рік, Англо-Єгипетського Судану з 1948 по 1955 рік і регіон Судану з 1956 по 1996 рік. Ім'я регіону взято з назви однойменної річки.

Географія[ред. | ред. код]

Регіон охоплює наступні штати Південного Судану: Північний Бахр-ель-Газаль, Західний Бахр-ель-Газаль, Озерний і Вараб. Регіон межує з ЦАР на заході і Суданом на півночі. Територія регіону є болотистою місцевістю, присутні залізорудні поля. Населення представлено переважно плем'ям дінка, що займається обробкою землі й розведенням рогатої худоби.

Історія[ред. | ред. код]

Протягом довгого часу населення регіону піддавалося набігам з боку своїх північних сусідів, народу фор, що складають основне населення Дарфуру. Хедив Єгипту зробив Бахр-ель-Газаль своєю провінцією в 1864 році. Однак територія контролювалася місцевими заповзятливими торговцями, які мали власні армії і проголосили себе монархами. У 1873 році найуспішніший з них Себеріо Рахма, прийняв бій і розгромив об'єднані турецько-єгипетські війська. Хедив зробив Бахр-ель-Газаль номінальною провінцією Єгипту, а Себеріо Рахма був призначений губернатором провінції.

У 1929 році регіон відвідав відомий антрополог Едвард Еван Еванс-Прітчард.

Згодом регіон був включений до складу Англо-Єгипетського Судану і став частину провінції Екваторія. У 1948 році Бахр-ель-Газаль був відділений від Екваторії і став дев'ятою за рахунком провінцією колонії. За часів англо-єгипетського кондомініуму територія Бахр-ель-Газаля управлялася британськими місцевими чиновниками. Кордон регіону в цей період зазнав деяких змін: первісно північний кордон проходив з заходу на схід від кордону Французького Конго по 10-й паралелі до перетину з річкою Ель-Араб, потім по річці Бахр-ель-Газаль, звідти — до озера Но, а з нього вгору за течією річки Бахр-ель-Джабаль.[1] у 1905 році до складу Кордофана були передані деякі лівобережні території племені нгок-дінка.[2] Також був перенесений кордон з Дарфуром (на південь, нижче 10-й паралелі). В період незалежності Республіки Судан зі складу Бах-ель-Газаля була виключена і передана до складу Дарфуру північно-західна частина провінції.[3]. У 1996 році в ході адміністративної реформи регіон був розділений на чотири округи, які відповідають нинішнім штатам Південного Судану.

Регіон протягом довгих років був місцем кровопролитних битв під час обох громадянських воєн в Судані. За результатами другої громадянської війни штати Бахр-ель-Газаля стали частиною південносуданської автономії Судану, а після референдуму про незалежність — частиною окремої держави Південний Судан.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. 20Memorial.pdf Сторінка 175 — карта північній частині Бахр-ель-Газаля до 1905 року[недоступне посилання з червня 2019]
  2. es/GoS% 20Memorial.pdf Сторінка 11 — фрагмент мапи Королівського географічного товариства, 1910 рік[недоступне посилання з червня 2019]
  3. /upload/files/GoS%20Memorial.pdf Сторінка xii - карта адміністративного поділу Судану станом на 1 січня 1956 року. Архів оригіналу за 21 травня 2013. Процитовано 2 жовтня 2017.