Бахчисарайський фонтан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Назва «Бахчисарайський фонтан»
Титульный лист первого издания Бахчисарайского фонтана.jpg
Перше видання 1824 р.
Автор Пушкін Олександр Сергійович
Назва мовою оригіналу Бахчисарайский фонтан
Дизайн
обкладинки
художник С. Ф. Галактионов ( друге видання)
Країна Росія Росія
Мова російська
Тема подробиці життя гарема в ханському Бахчисараї
Жанр поема
Виданий 1824
Сторінки с.
Попереднє видання 1824 р.
Наступне видання 1827 р.

Бахчисара́йський фонта́н — друга поема російського поета Олександра Пушкіна на східну тему.


Невибагливий сюжет[ред.ред. код]

Гаремна жінка Зарема, грузинка за походженням, надто заздрить новій полонянці Марії. Ту захопили в полон під час чергового похіду в польсько-литовські володіння. На неї звернув увагу хан Керім, що викликало ревнощі Зареми. Марія сумує і проводить час в молитвах Мадонні. Вночі до неї вдерлась Зарема з благаннями відступитися від хана на її користь. Невдовзі Марія померла, а Зарему втопили. Хан сумує за полонянкою Марією, що стала здобиччю смерті, а не його пристрасті, і відбуває на війну. Повернувшись додому, хан наказав створити «Фонтан сліз» (або Бахсисарайський фонтан ) в пам'ять про Марію.

Історія створення і клопоти з друком[ред.ред. код]

Хворого Пушкина знайшла в дорозі родина генерала Раєвського під час подорожі до власного маєтку в Криму. Поет разом із родиною Раєвських відбув у Крим і відвідав також Ханський палац в містечку Бахчисарай 7 вересня 1820 року. Початок праці над поемою датують 1821 роком.

Головні фрагменти поеми були створені 1822 року. Але поет не поспішав із оприлюдненням твору з приватних міркувань. Поема стосувалась якогось кохання Пушкіна до утаємниченої паньонки. Кінцевий варіант поеми був готовий лише 1823 року. Князь Вяземський Петро Андрійович, приятель Пушкіна і сам поет-аматор, підготував твір для друку, котрий вийшов 10 березня 1824 року з передмовою П.А. Вяземського. Екзотика, ханська столиця Бахчисарай, нещодавно захоплений та приєднаний до велетенських володінь Російської імперії тривожили нудьгуючу уяву садибних та столичних читачів. Перше видання мало успіх, але прихильники класицизму в літературі критикували поему за відсутність плану.

Друге видання вийшло з друку 1827 року вже з ілюстраціями художника С. Ф. Галактионова. На гаремний сюжет поеми «Бахсисарайський фонтан» відгукнувся прохідною картиною Брюллов Карл Павлович .

Джерела[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]