Башкири в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Більшість башкирів оселились в Україні за радянських часів унаслідок трудової міграції в СРСР. Через близькість до волзьких татар, яких в Україні суттєво більше, башкири утворюють національно-культурні організації спільно з ними (Республіканська федерація татар і башкирів Криму, Київський татаро-башкирський центр "Нур").

Башкири складають нині одну з нацменшин України (на 2001 — 4,2 тис. осіб, 0,008% від усього населення України). Історичною батьківщиною башкирів є Республіка Башкортостан, що входить до Російської Федерації на правах автономії. Нині 40% башкирів мешкають за межами Республіки Башкортостан.

Україна - третя за чисельністю башкир країна світу після Росії та Казахстану, у ній мешкає близько 0,2% від усіх башкир. Дружні стосунки між Україною і Республікою Башкортостан (2002 підписана угода про економічне і гуманітарне співробітництво) сприяють задоволенню культурних потреб діаспор в обох країнах (75 тисяч українців Башкортостану мають найкращі в РФ умови для розвитку культурно-національної сфери: тут діють національні школи, Республіканський національно-культурний центр українців Башкортостану «Кобзар» тощо).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Вирський Д.С. БАШКИРИ В УКРАЇНІ // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К.: Наукова думка, 2003. — Т. 1 : А — В. — С. 209. — ISBN 966-00-0734-5.
  • Башкортостан: Культура и искусство. Уфа, 2000;
  • Рахматуллина З. Я. Башкирская традиция: Социально-философский анализ. Уфа, 2003.