Баштанська республіка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баштанська республіка
Збройні Сили Півдня Росії Flag of Russia.svg
1919 Збройні Сили Півдня Росії Flag of Russia.svg

Прапор Миколаївщина

Прапор

Столиця Полтавка
Форма правління Соціалістична республіка
Голова Микола Прядко
Історичний період Міжвоєнний період
 - Засновано 16 вересня 1919
 - Ліквідовано 18 листопада 1919

Башта́нська респу́бліка — селянська повстанська республіка на території сучасної Миколаївщини періоду Української революції 19171921 років.

Назва[ред. | ред. код]

Назву республіка отримала за балкою, в якій розкинулось село Полтавка[1].

Передісторія[ред. | ред. код]

24 серпня 1919 року с. Полтавка Херсонського повіту захопили війська Добровольчої армії. Був утворений більшовицький партизанський загін з 50 чоловік. Під керівництвом Миколаївського більшовицького підпільного комітету восени 1919 в районі Полтавки розгорнулась активна повстансько-партизанська боротьба. В ніч на 16 вересня піднялося повстання, сигналом для якого стали церковні дзвони двох церков.

Основні події[ред. | ред. код]

16 вересня 1919 року на сільський схід зібралися майже всі жителі села на якому проголосили Баштанську республіку і обрали повстанком у складі 10 осіб. До нього увійшли представники більшовиків і борьбистів, а фактично лідер Михайло Прядко належав до більшовицької партії. Баштанці оголосили себе селянською республікою, їх підтримало багато сусідніх сіл — Привільне, Христофорівка, Балацьке, Ново-Горожене та інші. Повстанці, зібравши під свої прапори понад 4 тисячі озброєних бійців (і близько 18 тисяч в резерві), пішли в наступ проти денікінців під керівництвом генерала Я. Слащова. Просунувшись на південь у тилу Денікіна більш як на 150 км, вони зайняли села Калинівку, Воскресенське, Водопій і наблизились до Миколаєва.

Відчуваючи загрозу з тилу, денікінці змушені були зняти з фронту дві козачі дивізії і послати їх проти повстанців, які з 9 по 18 лист. вели проти них жорстокі нерівні бої. Баштанська республіка була задушена; білогвардійці тільки в самій Баштанці розстріляли 852 повстанці і спалили 350 дворів. Проте повстанський рух не припинявся. Баштанці надали значну допомогу Червоній Армії в розгромі Денікіна. За заслуги перед революцією у 1925 року за рішенням ВУЦВК до села прибув його голова Г. Петровський і нагородив Полтавку-Баштанку (офіційно перейменування відбулося у 1928 році) Почесним Червоним прапором і відпустив значні кошти на відбудування зруйнованого села. На матеріалах про Баштанську республіку український радянський письменник Юрій Яновський написав п'єсу «Дума про Британку», а також кіностудією імені О. Довженка у 1968 році знято фільм «Сини Баштанської республіки».

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Історія міст і сіл Української РСР. Миколаївська область. — К.: Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972. — С. 159.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]