Баєсів інформаційний критерій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

У статистиці, ба́єсів інформаці́йний крите́рій (БІК, англ. bayesian information criterion, BIC), або крите́рій Шва́рца (англ. Schwarz criterion, також англ. SBC, SBIC) — статистичний критерій для обирання моделі серед скінченної множини моделей; найприйнятнішою є модель із найнижчим БІК. Він ґрунтується, зокрема, на функції правдоподібності, і тісно пов'язаний з інформаційним критерієм Акаіке (ІКА).

При допасовуванні моделей можливо підвищувати правдоподібність шляхом додавання параметрів, але це може призводити до перенавчання. Як БІК, так і ІКА намагаються розв'язувати цю проблему введенням члена штрафу для числа параметрів у моделі; член штрафу в БІК є більшим, ніж в ІКА.

БІК було розроблено Ґідеоном Шварцем, і опубліковано в праці 1978 року,[1] в якій він навів баєсівське обґрунтування його застосування.

Визначення[ред. | ред. код]

БІК формально визначається як[2]

де

 • = максимізоване значення функції правдоподібності моделі , тобто, , де є значеннями параметрів, які максимізують функцію правдоподібності;
 • = спостережувані дані;
 • = число точок даних в , число спостережень, або, рівнозначно, розмір вибірки;
 • = число вільних параметрів, які належить оцінити. Якщо модель, що розглядають, є лінійною регресією, то є числом регресорів, включно з відтином;

БІК є асимптотичним результатом, виведеним за припущення, що розподіл даних належить до експоненційного сімейства[en]. Тобто, інтеграл функції правдоподібності , помножений на апріорний розподіл ймовірності над параметрами моделі , для незмінних спостережених даних наближується як

Для великих це може бути наближено наведеною вище формулою. БІК використовують в задачах обирання моделі, що в них додавання сталої до БІК не змінює результату.

Властивості[ред. | ред. код]

 • Він не залежить від апріорного, або апріорне є «невизначеним» (сталою).
 • Він може вимірювати ефективність параметризованої моделі в термінах передбачування даних.
 • Він штрафує складність моделі, де складність позначає кількість параметрів моделі.
 • Він наближено дорівнює критерієві мінімальної довжини опису, але з протилежним знаком.
 • Його можна застосовувати для обирання числа кластерів відповідно до внутрішньої складності, присутньої в певному наборі даних.
 • Він тісно пов'язаний з іншими критеріями штрафованої правдоподібності, такими як RIC[прояснити: ком.] та інформаційний критерій Акаіке.

Обмеження[ред. | ред. код]

Критерій БІК страждає на два головні обмеження[3]

 1. наведене вище наближення чинне лише для розміру вибірки , який є набагато більшим за число параметрів моделі .
 2. БІК не може обробляти складні зібрання моделей, як у задачі обирання змінних (або обирання ознак) за високої розмірності.[3]

Гаусів особливий випадок[ред. | ред. код]

За припущення, що похибки або збурення моделі є незалежними та однаково розподіленими згідно нормального розподілу, і граничної умови, що похідна логарифмічної правдоподібності по відношенню до істинної дисперсії є нульовою, це перетворюється (з точністю до адитивної сталої, яка залежить від n, але не від моделі) на[4]

де є дисперсією похибки. Дисперсію похибки в цьому випадку визначають як

що є зсунутою оцінкою істинної дисперсії.

В термінах залишкової суми квадратів[en] БІК є

При перевірці декількох лінійних моделей відносно насиченої моделі БІК може бути переписано в термінах девіантності[en] як[5]

де є числом параметрів моделі в перевірці.

При обиранні з декількох моделей найприйнятнішою є модель із найнижчим БІК. БІК є зростаючою функцією дисперсії похибки , і зростаючою функцією k. Тобто, незрозуміла дисперсія в залежній змінній та число описових змінних збільшують значення БІК. Отже, нижчий БІК означає або меншу кількість описових змінних, або кращу допасованість, або обидві. Силу свідчення проти моделі з вищим БІК може бути узагальнено наступним чином:[5]

ΔБІК Свідчення проти вищого БІК
0 to 2 Не варте більше ніж просто згадування
2 to 6 Позитивне
6 to 10 Сильне
>10 Дуже сильне

БІК зазвичай штрафує вільні параметри сильніше за Інформаційний критерій Акаіке, хоча це залежить від розміру n і відносної величини n і k.

Важливо мати на увазі, що БІК можна застосовувати для порівняння оцінюваних моделей лише якщо числові значення залежної змінної є однаковими для всіх порівнюваних оцінок. Порівнюваним моделям не потрібно бути вкладеними, на відміну від випадку, коли моделі порівнюють із застосуванням критерію Фішера або перевірки відношенням правдоподібностей.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Schwarz, Gideon E. (1978). Estimating the dimension of a model. Annals of Statistics[en] 6 (2): 461–464. MR 468014. doi:10.1214/aos/1176344136.  (англ.)
 2. Wit, Ernst; Edwin van den Heuvel; Jan-Willem Romeyn (2012). ‘All models are wrong...’: an introduction to model uncertainty. Statistica Neerlandica 66 (3): 217–236. doi:10.1111/j.1467-9574.2012.00530.x.  (англ.)
 3. а б Giraud, C. (2015). Introduction to high-dimensional statistics. Chapman & Hall/CRC. ISBN 9781482237948.  (англ.)
 4. Priestley, M.B. (1981). Spectral Analysis and Time Series. Academic Press[en]. ISBN 0-12-564922-3.  (p. 375). (англ.)
 5. а б Kass, Robert E.; Raftery, Adrian E. (1995). Bayes Factors. Journal of the American Statistical Association[en] 90 (430): 773–795. ISSN 0162-1459. doi:10.2307/2291091.  (англ.)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]