Бджола східна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бджола східна

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Перетинчастокрилі (Hymenoptera)
Надродина: Бджоли (Apoidea)
Родина: Бджолині (Apidae)
Підродина: Apinae
Триба: Apini
Рід: Бджола (Apis)
Вид: Бджола східна
Apis cerana
Fabricius, 1793
Посилання
Вікісховище: Apis cerana
EOL: 2754886
ITIS: 763551
NCBI: 7461

Бджола воскова (Apis cerana) (від лат. cera - віск) — вид комах з родини бджолині (Apidae).[1][2][3][4]

Поширення[ред. | ред. код]

Мапа поширення виду

Ареал комахи включає Приморський край Росії, Японію , Корею, Центральний, Південний і Південно-східний Китай і північний В'єтнам на захід до Пакистану, Індії та Афганістану та на південь до Нової Гвінеї та Соломонових островів.

Опис[ред. | ред. код]

Зовні схожа з медоносною бджолою, але дещо менше — довжина самця (трутня) і робочої особини 10-11 і 10-12 мм. Має специфічні біологічні особливості. Утворює постійні сім'ї, що не розпадаються на зиму, в яких жива вага бджіл коливається в межах 0,1 — 4,0 кг. У багаторічному гнізді буває до 10 паралельно розташованих стільників, з яких центральний може мати довжину до 1 м при ширині до 40 см. Запаси меду дуже великі, в кінці літа гніздо іноді містить до 40 кг меду. Для гніздування використовує дуплисті живі дерева монгольського дуба, маньчжурського горіха, ясена, берези та кедра. Літки розташовуються так, що в гніздо не потрапляє дощ чи сніг. Відрізняються високою холодостійкістю, збір починається вже на ранніх першоцвітах, коли ще не зійшов сніг. Іноді бджоли здійснюють обльоти навіть у зимовий час (в відлиги і сонячні дні), сторожові особини сидять у гнізді біля дупла в будь-який час незалежно від морозу. Бджоли дуже нервово реагують на перевірку вулика і надзвичайно агресивні. Нездатні вирощувати маток із запліднених яєць в безматочних вуликах.

Підвиди[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BIODIVERSITY OF HONEYBEES [Архівовано 1 листопада 2015 у Wayback Machine.], M.R.Srinivasan, Department of Agricultural Entomology - Tamil Nadu Agricultural University accessed Jul 2010
  2. Engel, M.S. (1999) The taxonomy of recent and fossil honey bees (Hymenoptera: Apidae: Apis). Journal of Hymenoptera Research 8: pp. 165–196.
  3. Photos of Apis cerana. Архів оригіналу за 26 лютого 2007. Процитовано 1 серпня 2015.
  4. Oldroyd, Benjamin P.; Wongsiri, Siriwat (2006). Asian Honey Bees (Biology, Conservation, and Human Interactions). Cambridge, Massachusetts and London, England: Harvard University Press. ISBN 0674021940.

5. Pesenko, Yu. A.; Lelej, A. S.; Radchenko, V. G. & G. N. Filatkin. The Chinese wax bee Apis cerana cerana F. (Hymenoptera, Apoidea) in the Soviet Far East. Entomological Review (Washington), 1990, 69 (3): 21–46. https://www.researchgate.net/publication/269337189_The_Chinese_Wax_Bee_Apis_cerana_cerana_F_Hymenoptera_Apidae_in_the_Soviet_Far_East