Безвізовий режим між Україною та Європейським союзом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Безвізовий режим між Україною та Європейським союзом
European Union Ukraine Locator.svg

Країни-члени ЄС та Україна
Підготовлений 5 квітня 2017
До голосування залишилось 15 днів
Підписаний
- місце
11 травня 2017 Затвердження
До голосування залишилось 51 день
15 травня 2017 Підписання
До підписання залишилось 55 днів
Бельгія Брюссель, Бельгія
Набуття чинності
0 / 5
Червень 2017 року
До впровадження залишилось 82 дні
Сторони Європейський Союз Європейський союз
Україна Україна

Безвізовий режим між Україною та Європейським союзом — це статус, що дозволить громадянам України вільно перетинати міждержавні кордони країн Європейського Союзу без попереднього звернення до посольства для отримання дозволу, починаючи, приблизно з кінця червня 2017 року.

Українці, які мають біометричні паспорти, зможуть приїжджати в країни ЄС на термін до 90 днів протягом 180-денного періоду в цілях бізнесу, туризму або по сімейних справах.

Підготовка[ред.ред. код]

2016 рік[ред.ред. код]

 • 17 листопада — комітет постійних представників країн-членів ЄС (COREPER) ухвалив рішення про те, що Україна виконала всі критерії візової лібералізації і її громадяни отримають право на безвізові поїздки до ЄС, щойно Євросоюз схвалить так званий механізм призупинення безвізу.

Посли країн-членів ЄС схвалили необхідне рішення, а вранці 8 грудня до них приєднався профільний комітет Європарламенту[1].

 • 15 грудня — рішення саміту ЄС про те, що Україна виконала всі критерії візової лібералізації. Всі глави держав-членів Європейського Союзу підписалися під цим.

2017 рік[ред.ред. код]

 • 14 лютого — Європейський парламент схвалив механізм призупинення безвізового режиму для третіх країн. Країни ЄС протягом двох тижнів почали схвалювати цей механізм[2].
 • 28 лютого — представники Європейського парламенту і Ради Євросоюзу уклали неофіційну домовленість щодо візової лібералізації для громадян України. Тріалог між Європарламентом, Єврокомісією та Радою ЄС щодо візової лібералізації для України успішно завершився. Даний документ після підписання президентом парламенту Антоніо Таяні і представниками мальтійського головування в Раді в середу 1 березня вступить в силу через 20 днів після того, як воно було опубліковано в Офіційному журналі ЄС.
Болгарський політик Марія Габріел

Однак, скасування віз буде застосовуватись до всіх держав-членів ЄС, за винятком Ірландії та Сполученого Королівства. При цьому цей режим не надає права на роботу в Європейському союзі.

«Прийняття безвізового режиму для громадян України є важливим кроком вперед на шляху реформування українського суспільства, об'єднання людей, побудови мостів через кордони. Ми в Європейському парламенті переконані в тому, що громадяни України в даний час заслужили право вільно пересуватися в ЄС. Настав час для Ради Європи показати результати», — зазначила одна з доповідачів ЕП Марія Габріел.

Угода ще має бути схвалена комітетом Європарламенту з громадянських свобод та Європарламентом у цілому, а після цього — Радою ЄС. Посли схвалять візову лібералізацію для України вже 2 березня[3].

«Ми продемонстрували нашу тверду прихильність безвізовому режиму для українських громадян, в даний час Україна виконала необхідні умови для безвізового режиму. Реформа механізму припинення, прийнята 27 лютого, дозволила нам завершити цю угоду», — заявив мальтійський міністр внутрішніх справ і національної безпеки Кармело Абела[4].

39 членів комітету проголосували за, 1 — утримався, ще 4 були проти. Доповідала питання Марія Габріел[5].

Перспективи[ред.ред. код]

На початку квітня 2017 року Європейський парламент на пленарній сесії має прийняти рішення про безвізовий режим для українців.

Після цього країни-члени ЄС висловлять свою думку в процесі візової лібералізації для України.

Європейський календар[ред.ред. код]

В Європейському Союзі вже є прорахований календар розгляду українського безвізу:

 • Європарламент голосує питання на пленарному засіданні — 5 квітня 2017 р.
 • Посли країн-членів ЄС повторно підтримують ухвалене рішення і вносять його в порядок денний зустрічі міністрів — 26 квітня 2017 р.
 • Рішення схвалюється кваліфікованою більшістю Ради міністрів закордонних справ ЄС — 11 травня 2017 р.
 • Рішення підписують президент Європарламенту та представник головуючої країни (Мальти) — орієнтовно 15 травня 2017 р.
 • Рішення публікується в офіційному віснику ЄС (цей етап зазвичай забирає до тижня, хоча термінові рішення публікують вже на наступний день) — орієнтовно 22 травня 2017 р.
 • Початок роботи безвізу — орієнтовно 11 червня 2017 р.[6].

Умови для української влади[ред.ред. код]

 • План дій візової лібералізації (ПДВЛ);
 • Створення всіх антикорупційних органів;
 • Запровадження спеціальної конфіскації та арешту;
 • Створення ARO/AMO (органу з повернення і управління незаконно виведеними активами);
 • Запуск електронних декларацій[7].

Позиція країн ЄС[ред.ред. код]

На думку депутата Європейського парламенту, члена комісії Україна-ЄС Яромира Кохлічека деякі країни Європейського союзу, перш за все Голландія і Бельгія, постараються заблокувати ініціативу з надання жителям України безвізового режиму. Вони мають негативний досвід роботи з великими потоками мігрантів з арабських країн.

Також проти можуть виступити Португалія, Італія та Іспанія, де гостро стоїть проблема безробіття. В останній українці вже зараз представляють одну з найчисельніших груп мігрантів. В Італії існують великі труднощі з вихідцями з Румунії. Побоювання про власний ринок праці можуть зіграти ключову роль при майбутньому голосуванні[8].

Запровадження безвізу[ред.ред. код]

1 квітня 2017 року набирає чинності Угода між Кабінетом міністрів України та Радою міністрів Республіки Албанія про взаємне скасування візових вимог, яка була підписана 4 листопада 2016 року у м. Тирана[9].

Примітки[ред.ред. код]