Безвізовий режим між Україною та Європейським Союзом

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Безвізовий режим між Україною та Європейським союзом
European Union Ukraine Locator.svg

Країни-члени ЄС та Україна
Підготовлений 6 квітня 2017
Підписаний
- місце
11 травня 2017 Затвердження
До голосування залишилось 14 днів
15 травня 2017 Підписання
До підписання залишилось 18 днів
Бельгія Брюссель, Бельгія
Набуття чинності
1 / 5
Червень 2017 року
До впровадження залишилось 45 днів
Сторони Європейський Союз Європейський союз
Україна Україна

Безвізовий режим між Україною та Європейським союзом — статус, що дозволить громадянам України вільно перетинати міждержавні кордони країн Європейського Союзу без попереднього звернення до посольства для отримання дозволу, починаючи, найімовірніше, з кінця червня 2017 року.

Українці, які мають біометричні паспорти, зможуть приїжджати в країни ЄС на термін до 90 днів протягом 180-денного періоду протягом року з діловою чи туристичною метою або по сімейних справах.

Фактично корисний громадянам зі статками вище середніх та мешканцям прикордонних регіонів. При цьому цей режим не розповсюджується на осіб котрі мають намір відбути до ЄС з метою працевлаштування чи навчання[1]. Скасування віз буде застосовуватись до всіх держав-членів ЄС, за винятком Ірландії та Сполученого Королівства.

Підготовка[ред.ред. код]

2016 рік[ред.ред. код]

 • 17 листопада — Комітет постійних представників країн-членів ЄС (COREPER) ухвалив рішення про те, що Україна виконала всі критерії візової лібералізації і її громадяни отримають право на безвізові поїздки до ЄС, щойно Євросоюз схвалить так званий механізм призупинення безвізу.

Посли країн-членів ЄС схвалили необхідне рішення, а вранці 8 грудня до них приєднався профільний комітет Європарламенту[2].

 • 15 грудня — рішення саміту ЄС про те, що Україна виконала всі критерії візової лібералізації. Всі глави держав-членів Європейського Союзу підписалися під цим.

2017 рік[ред.ред. код]

 • 14 лютого — Європейський парламент схвалив механізм призупинення безвізового режиму для третіх країн. Країни ЄС протягом двох тижнів почали схвалювати цей механізм[3].
 • 28 лютого — представники Європейського парламенту і Ради Євросоюзу уклали неофіційну домовленість щодо візової лібералізації для громадян України. Тріалог між Європарламентом, Єврокомісією та Радою ЄС щодо візової лібералізації для України успішно завершився. Даний документ після підписання президентом парламенту Антоніо Таяні і представниками мальтійського головування в Раді в середу 1 березня вступить в силу через 20 днів після того, як воно було опубліковано в Офіційному журналі ЄС.
Болгарський політик Марія Габріел

«Прийняття безвізового режиму для громадян України є важливим кроком вперед на шляху реформування українського суспільства, об'єднання людей, побудови мостів через кордони. Ми в Європейському парламенті переконані в тому, що громадяни України в даний час заслужили право вільно пересуватися в ЄС. Настав час для Ради Європи показати результати», — зазначила одна з доповідачів ЕП Марія Габріел.[4].

«Ми продемонстрували нашу тверду прихильність безвізовому режиму для українських громадян, в даний час Україна виконала необхідні умови для безвізового режиму. Реформа механізму припинення, прийнята 27 лютого, дозволила нам завершити цю угоду», — заявив мальтійський міністр внутрішніх справ і національної безпеки Кармело Абела[5].

39 членів комітету проголосували за, 1 — утримався, ще 4 були проти. Доповідала питання Марія Габріел[6].

 • 6 квітня — Європейський парламент проголосував за надання безвізового режиму з ЄС для громадян України.[7] За внесення України до списку держав, громадянам яких скасовуються візові вимоги, проголосував 521 депутат Європарламенту. 75 депутатів (серед них праворадикали та неофашисти) проголосували проти, 36 утрималися[8][9]. Голосуванню передувало обговорення безвізу з Україною, яке відбулося 5 квітня, і було відкладене на кілька годин унаслідок хибного повідомлення про пожежу в будівлі Європарламенту[10].

Перспективи[ред.ред. код]

Після прийняття Європарламентом рішення про безвізовий режим для українців країни-члени ЄС висловлять свою думку в процесі візової лібералізації для України.

Європейський календар[ред.ред. код]

В Європейському Союзі вже є прорахований календар розгляду українського безвізу:

 • Рішення схвалюється кваліфікованою більшістю Ради міністрів закордонних справ ЄС — 11 травня 2017 р.
 • Рішення підписують президент Європарламенту та представник головуючої країни (Мальти) — орієнтовно 15 травня 2017 р.
 • Рішення публікується в офіційному віснику ЄС (цей етап зазвичай триває до тижня, хоча термінові рішення публікують вже на наступний день) — орієнтовно 22 травня 2017 р.
 • Початок роботи безвізу — орієнтовно 11 червня 2017 р.[12].

Умови для української влади[ред.ред. код]

 • План дій візової лібералізації (ПДВЛ);
 • Створення всіх антикорупційних органів;
 • Запровадження спеціальної конфіскації та арешту;
 • Створення органу з повернення незаконно виведених активів й управління ними (ARO/AMO);
 • Запуск електронних декларацій[13].

Позиція країн ЄС[ред.ред. код]

На думку депутата Європейського парламенту, члена комісії Україна-ЄС Яромира Кохлічека деякі країни Європейського союзу, перш за все Голландія і Бельгія, постараються заблокувати ініціативу з надання жителям України безвізового режиму. Вони мають негативний досвід роботи з великими потоками мігрантів з арабських країн.

Також проти можуть виступити Португалія, Італія та Іспанія, де гостро стоїть проблема безробіття. В останній українці вже зараз представляють одну з найчисельніших груп мігрантів. В Італії існують великі труднощі з вихідцями з Румунії. Побоювання про власний ринок праці можуть зіграти ключову роль при майбутньому голосуванні[14].

Примітки[ред.ред. код]

 1. У МЗС нагадують: безвіз не дає права на працевлаштування чи проживання у ЄС
 2. #колибезвіз: внутрішні документи ЄС щодо скасування віз для України та Грузії
 3. Європарламент підтримав механізм призупинення безвізового режиму
 4. У ЄП і Раді Євросоюзу схвалили безвіз для України, посли розглянуть його 2 березня
 5. Visas: Council confirms agreement on visa liberalisation for Ukrainians
 6. Комітет Європарламенту схвалив безвізовий режим для України
 7. ЄВРОПАРЛАМЕНТ ПРОГОЛОСУВАВ ЗА БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ ДЛЯ УКРАЇНИ, 6 квітня 2017, УП
 8. Європарламент проголосував за безвізовий режим для України. Європейська правда. Процитовано 2017-04-06. 
 9. Друзі Путіна в ЄП та неофашисти переконують не давати безвіз Україні. Європейська правда. Процитовано 2017-04-06. 
 10. В Європарламенті відклали розгляд українського безвізу через повідомлення про пожежу. Європейська правда. Процитовано 2017-04-06. 
 11. Посли ЄС підтвердили рішення про безвіз для України. Радіо Свобода. 26 квітня 2017. Процитовано 26 квітня 2017. 
 12. В ЄС домовилися про дати українського безвізу: детальний календарний графік // Європейська правда. — 2017. — 2 березня.
 13. Заступниця глави МЗС: Часом схоже, що Україна є картою, яку розігрують між собою в ЄС
 14. Ряд країн ЄС постараються заблокувати питання безвіза з Україною, — євродепутат