Безмежний час

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Безмежний час
The Big Time
Обкладинка роману. Видавництво Ace Books, 1961.
Жанр темпоральна наукова фантастика
Форма роман
Автор Фріц Лайбер
Мова en
Опубліковано березень - квітень 1958
Країна  США
Видавництво США:Galaxy Science Fiction
Видання 1958 (серіалізований в журналі)
1961 (окрема книга)
Художник обкладинки Ед Емшвіллер
ISBN-13: 9780312890780
Нагороди Премія «Г'юго» за найкращий роман (1958)
У «Гутенберзі» 32256

Безмежний час (англ. The Big Time) — науково-фантастичний роман американського фантаста Фріца Лайбера, вперше опублікований в журналі Galaxy Science Fiction в березні-квітні 1958 року. Того ж року він виграв премію Г'юго в категорії найкращий роман. В романі описується епізод війни між двома фракціями «павуками» (англ. Spiders) і «зміями» (англ. Snakes) обидві зі здатністю подорожувати в часі, і вплив змін минулого на стан людей.

Сюжет[ред. | ред. код]

Випуск журналу Galaxy Science Fiction в якому була опублікована перша частина роману.

В світі роману відбувається «війна змін» (англ. The Change War), в самому ж романі описується епізод війни між двома фракціями — «павуками» (англ. Spiders) і «зміями» (англ. Snakes), які здатні використовувати подорожі в часі і просторі, дії яких чинять вплив на стан минулого та змінює майбутнє людей. В результаті війна ведеться через зміну подій в минулому для створення необхідної кожній стороні ситуації в «теперішньому». Хто саме керує фракціями, причини війни і необхідні умови для перемоги в романі не розказується.

Всі події роману відбуваються в «Реабілітаційній станції» (англ. Recuperation Station), місці де солдати відновлюються після воєнних операцій. При цьому головними причинами для лікування є психічні проблеми які виникають внаслідок змін в часі. Земля, а саме на ній проходить більшість операцій в яких беруть участь відвідувачі цієї станції, живе в «малому часі» (англ. Little Time), цей час і змінюють. Сама станція (як і інші воєнні об'єкти, а також солдати і персонал) знаходиться в бульбашці часу і простору в «Безмежному часі» (англ. The Big Time), для нього існують свої закони. Солдати для «війни змін» вербуються в різні часові проміжки, минулі і майбутні, по всьому всесвіту, героями цього роману є критська амазонка, римський легіонер, офіцер Вермахту Еріх фон Хохенвальд, британський офіцер часів Першої світової війни, американський солдат, також сатир з Венери (з майбутнього віддаленого на 1 мільйон років) і житель Місяця з 8-ма кінцівками (з давно знищеної цивілізації). Їх забирали перед їх ймовірною смертю, і кому вони служили не мало великого значення.

Оповідь ведеться від імені Грети, молодої дівчини що служить на станції, її було завербовано під час зміненої версії Другої світової. Її професія «розважальниця» (англ. Entertainer): щось середнє між медсестрою, психотерапевтом і проституткою. Багато інформації про хід війни передається через розповіді інших персонажів, які деколи займають цілий розділ. З цих історій можна дізнатись, що внаслідок змін в минулому нацисти перемогли в Другій світовій війні і протягом 40 років окуповували Північну Америку, проте в масштабі «війни змін» ця подія не вважається аж надто великою.

Основним сюжетом є знахідка атомної бомби з часовим механізмом на станції, спроби її розрядити і знайти хто її доставив.

Історія та вплив[ред. | ред. код]

Спочатку «Безмежний час» вийшов в двох номерах журналу Galaxy Science Fiction (березень — квітень 1958), ілюстрований Вьорджилом Фінлі (англ. Virgil Finlay). В тому ж році він виграв премію Г'юго у категорії найкращий роман. В 1961 році видавництвом Ace Books роман був виданий у вигляді книги (разом з збіркою оповідань в цьому ж всесвіті «Павук думки і інші оповідання» (англ. «The Mind Spider and Other Stories»)[1]), а в 1976 році вийшла версія в твердій обкладинці.[2]

Альгіс Будріс вважав роман одним з найкращих науково-фантастичних романів свого часу[3][4]. У 2012 році роман було включено до збірки «American Science Fiction: Nine Classic Novels of the 1950s» Бібліотеки Америки.[5]

Роман перекладено італійською[6], іспанською[7], нідерландською, німецькою, французькою, португальською[8], російською[9], польською [10] та низкою інших мов.

Зв'язок з іншими творами[ред. | ред. код]

Твори Фріца Лайбера про війну змін між «зміями» та «павуками»:

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 червня 2018. Процитовано 29 червня 2018. 
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 30 червня 2018. Процитовано 29 червня 2018. 
  3. Budrys, Algis (October 1967). Galaxy Bookshelf. Galaxy Science Fiction: 188–194. 
  4. Budrys, Algis (February 1968). Galaxy Bookshelf. Galaxy Science Fiction: 157–162. 
  5. Dave Itzkoff (13 липня 2012). Classic Sci-Fi Novels Get Futuristic Enhancements from Library of America. Arts Beat: The Culture at Large. The New York Times. Архів оригіналу за 1 грудня 2017. Процитовано 22 вересня 2012. 
  6. «Безмежний час» у італійській базі фантастики «Catalogo SF, Fantasy e Horror, A cura di Ernesto VEGETTI, Pino COTTOGNI ed Ermes BERTONI» (Indice Cronologico per Autore). Архів оригіналу за 15 лютого 2018. Процитовано 5 липня 2018. 
  7. «Безмежний час» на сайті tercerafundacion.net. Архів оригіналу за 19 січня 2018. Процитовано 5 липня 2018. 
  8. у міжнародній базі фантастики «The Internet Speculative Fiction Database». Архів оригіналу за 30 червня 2018. Процитовано 29 червня 2018. 
  9. [в «Энциклопедия фантастики. Кто есть кто. Под ред. Вл. Гакова, 1995»]
  10. «Безмежний час» у Польській енциклопедії фантастики. Архів оригіналу за 5 липня 2018. Процитовано 5 липня 2018.