Безручко Олександр Вікторович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Безручко Олександр Вікторович
Народився 6 жовтня 1970(1970-10-06) (49 років)
Місце проживання Україна
Громадянство України
Національність українець
Діяльність журналіст, кінорежисер
Alma mater Київський національний університет театру, кіно і телебачення імені Івана Карпенка-Карого
Сфера інтересів мистецтвознавство
Заклад Київський національний університет культури і мистецтв
Вчене звання професор
Науковий ступінь доктор наук

Безру́чко Олекса́ндр Ві́кторович — український кінорежисер, журналіст. Доктор мистецтвознавства, професор, член-кореспондент Міжнародної академії наук педагогічної освіти, Член Національної спілки кінематографістів України, Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України, Міжнародної федерації журналістів (IFJ).

Біографія[ред. | ред. код]

З відзнакою закінчив кінофакультет Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. К. Карпенка-Карого за фахом «режисер художнього фільму» (майстерня Іллєнка Ю. Г.). Після навчання в асистентурі-стажування кафедри кінорежисури (науковий керівник — народний артист України, професор, академік АМУ Іллєнко Ю. Г.) і аспірантурі кафедри кінознавства (науковий керівник — кандидат мистецтвознавства, професор, член-кореспондент АМУ Мусієнко О. С.) захистив дисертацію «О. П. Довженко-педагог. Творчий пошук і метод».

На Національній кіностудії художніх фільмів ім. О. П. Довженка працював кінорежисером історичних художніх фільмів «Молитва за гетьмана Мазепу» (режисер-постановник Іллєнко Ю. Г.), «Овід» (20 серій) (режисер-постановник У Тянь Мінг, КНР), «Богдан-Зіновій Хмельницький» (2 серії) (режисер-постановник Мащенко М. П.), «Серце світу» (5 серій) (режисер-постановник Домбровський В. І., Босович В. В.) та ін. Автор сценаріїв і режисер-постановник короткометражних художніх і документальних фільмів «Портрет», «Голий», «Розвилка», «Мамочка», «Невідомий Мазепа», «Марафон», «Бог любить Трійцю», «Степова пожежа» та ін.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Працює відразу в декількох напрямках розбудови української культури: науковій роботі на теренах мистецтвознавства (здебільшого екранних та видовищних мистецтв) під час роботи у відділі кіномистецтва Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т. Рильського Національної академії наук України; Інституті телебачення, кіно і театру та Інституті журналістики Київського міжнародного університету; Інституті кіно і телебачення Київського національного університету культури і мистецтв; над кандидатською дисертацією («О.П. Довженко-педагог. Творчий пошук і метод», поданої на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства за спеціальністю 17.00.04 – кіномистецтво, телебачення; науковий керівник – заслужений діяч мистецтв України, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор О.С. Мусієнко), докторською дисертацією («Формування кінематографічної школи в Україні: теоретичні, практичні та мистецькі засади (тридцяті – шістдесяті роки ХХ століття)», поданої на здобуття наукового ступеня доктора мистецтвознавства за спеціальністю 26.00.01 – теорія та історія культури; науковий консультант – доктор мистецтвознавства, професор В.Г. Горпенко); зйомках художніх і документальних фільмів на Національній кіностудії художніх фільмів ім. О.П. Довженка та деяких українських і міжнародних теле- і відеостудіях («Данафільм продакшн» (Україна), «Галфільм» (Україна), «Ваньке» (КНР), «Internews network» (США) тощо); медіапедагогіки – в Інституті екранних мистецтв Київського національного університету театру, кіно і театру ім. І.К. Карпенка-Карого, Інституті телебачення, кіно і театру Київського міжнародного університету, Київському університеті культури, Інституті кіно і телебачення Київського національного університету культури і мистецтв.

Автор 11 монографій, 27 публікацій в закордонних виданнях (Чехії Сербії, Росії, Білорусі, Польщі та Німеччині), 36 колективних монографій, 122 публікації у виданнях зі списку ВАК (ДАК) України з мистецтвознавства, культурології, історичних наук, архівної справи, філософії, педагогіки; 11 статей в енциклопедіях, 5 навчальних посібників та підручників (2 – у співавторстві) понад 400 публікацій в українських журналах і газетах, учасник більше ніж 150 міжнародних і всеукраїнських конференцій.

До заснування та розбудови Інституту телебачення, кіно і театру Київського міжнародного університету – О. В. Безручко має безпосереднє відношення – багато років був директором, заступником директора з наукових питань, завідувачем кафедри кіно-, телемистецтва, художнім керівником творчих майстерень режисерів кіно і телебачення, науковим керівником магістрів кіно-, телемистецтва.

Як науковий керівник магістрів за спеціальностями «Кіно-, Телемистецтво» та «Журналістика» в Інституті телебачення, кіно і театру та Інституті журналістики Київського міжнародного університету, Інституті екранних мистецтв Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого О. В. Безручко випустив 60 (шістдесять) магістрів, у 11 (одинадцяти) з них був ще й художнім керівником екранної частини магістерської роботи. Нині продовжує працювати з магістрами кіно-, телемистецтва в Київському університеті культури та Київському національному університеті культури і мистецтв.

В Інституті телебачення, кіно і театру КиМУ О. В. Безручко був художнім керівником 6 творчих майстерень режисерів кіно і телебачення кваліфікації бакалаврів кіно-, телемистецтва та спеціалістів кіно-, телемистецтва загальною кількістю 43 (сорок три) особи, один з яких є громадянином Федеративної Республіки Нігерія.

Статті, навчальні посібники та монографії О.В. Безручка представлені в головних українських бібліотеках і провідних закордонних бібліотек, серед яких, зокрема: Національна бібліотека Білорусі, Російська державна бібліотека (кол. Бібліотека ім. Леніна), Державна публічна історична бібліотека Росії; наукова бібліотека Університету Вашингтону, США (University libraries, University of Washington); наукова бібліотека Гарвардського університету, США (Harvard Library), Бібліотека конгресу США (Library of Сongress) тощо.

Посилання[ред. | ред. код]

https://scholar.google.com.ua/citations?user=EK4XTXYAAAAJ&hl=ru

<a href="https://orcid.org/0000-0001-8360-9388" target="orcid.widget" rel="noopener noreferrer" style="vertical-align:top;"><img src="https://orcid.org/sites/default/files/images/orcid_16x16.png" style="width:1em;margin-right:.5em;" alt="ORCID iD icon">orcid.org/0000-0001-8360-9388</a>