Безсоння (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Безсоння
Bezsonnya.gif
Обкладинка українського видання
Оригінал Insomnia
Жанр жахи, фентезі
Автор Стівен Кінг
Мова англійська
Написаний 1994
Виданий 15 вересня 1994
Видавництво Viking Press[d]
Переклад 2008
ISBN-13: 978-0-670-85503-2

Безсоння — роман популярного американського письменника-містика Стівена Кінга. Виданий в 1994 році. Українською вийшов в 2008 році в видавництві "Фоліо"[1]. За перше півріччя 2009 року «Буквоїд» опублікував індивідуальні рейтинги книг українською Станіслава Бондаренка та Юрія Ковальського у номінації «Красне письменство». В розділі «Сучасна зарубіжна проза / драматургія» роман посів 6-те місце. При чому 5-те посіла авторська збірка оповідань Кінга «Коли впаде темрява».[2]. Щоправда по остаточних результатам конкурсу 2009 року роман «Безсоння» посів 25-те місце.[3]

Опис сюжету[ред.ред. код]

Ральф Робертс - головний герой твору поступово втрачає дружину, яка помирає від пухлини мозку. Ральф намагається знайти втішення в щоденних прогулянках під спекою. Під час однієї з таких прогулянок він перешкоджає Еду Діпно напасти на водія вантажівки, яку він зачепив. Тоді ж Ральф помічає в здавалося б спокійному Еду, молодому вченому певні зародки божевілля.

Зрештою, довготривала боротьба лікарів з пухлиною мозку у дружини завершилась невдало. Поступово до Ральфа приходить безсоння, здається, це скоро минеться. Та воно триває й триває, змушує страждати, розпалює лють і огортає туманом думки. Безсонні ночі сповнені кривавими видіннями, що дуже нагадують реальність. Це стало справжнім кошмаром, і він впевнений: ще трохи, і розум покине його... Він не звертається до родинного доктора Літчфілда по одній причині, що той може знову ж неправильно діагностувати, оскільки після випадку з дружиною не довіряє йому.

Ральф починає бачити дивовижний таємний світ: таємничі «аури» навколо речей і навколо людей. Також він помічає трьох дивних безполих і безликих карликів, яких він спочатку сприймає за міфічних істот з грецької міфології: Лохес, Клото та Антропос. Двоє перших слугують добру, а третій скидається на божевільного лікаря, що, як виявляється, прислужує Кривавому Царю (Червоному Король). Також виявляється, що Луїза Чесс, подруга сім'ї також бачить «аури», як і він. Лохес та Клото відкривають Ральфу і Луїзі чому їх було наділено такою здатністю: необхідно врятувати талановитого хлопчика Патріка, а заодно і кілька тисяч жителів Деррі. Патріку в майбутньому судилося відіграти значну роль. Щоправда в творі вона поки що невідома. Картина хлопчика, яку він малює наприкінці роману — поле троянд, Темну Вежу та дивного чоловіка під ім'ям Роланд вказує на те, що хлопчик відіграє певну роль в житті Роланда, що є головним героєм серії романів Кінга «Темна Вежа».

Персонажі[ред.ред. код]

В романі діє велика кількість персонажів. Серед них можна виділити:

 • Ральф Робертс — головний герой, який після втрати дружини поступово втрачає сон і починає бачити дивні речі навколо себе.
 • Керолайн Робертс — дружина Ральфа, що помирає на початку роману від раку мозку, який був виявлений занадто пізно
 • Білл Мак-Ґоверн — ральфів друг, живе на першому поверсі будинку, в якому живе Ральф.
 • Ед Діпно — молодий вчений, сусід Ральфа, з родиною якою він перебуває в дружніх стосунках. Пізніше Ед виявляється агресивною, небезпечною та напівбожевільною людиною.
 • Елен Діпно — дружина Еда, який не раз прикладав руку до неї.
 • Наталі Діпно — дівчинка-маля Елен та Еда Діпно.
 • Доктор Літчфілд — лікар Ральфа, який спочатку помилився з діагнозом його дружини. У зв'язку з чим Ральф не наважувався піти до нього з скаргою на безсоння.
 • Луїза Чесс — ровесниця Ральфа, стара леді, яка ще зберігає залишки своєї краси. У неї з Ральфом давня симпатія. Виявляється вона теж страждає безсонням. В кінці твору вона та Ральф одружуються.
 • Сьюзен Дей — громадська діячка, яка виступає за права жінок і, зокрема, за право на аборт. Весь сюжет розгортається на фоні підготовки до її приїзду в Ральфове містечко Деррі. Жителі містечка діляться на захисників прав жінок та на захисників життя («Друзів життя»).
 • Патрік Денвілл — хлопчик, який має надзвичайний дар до малювання і може бачити невидимі речі. В кінці роману виявляється, що останні події в м. Деррі пов'язані саме з ним, оскільки в майбутньому хлопчику судилося відіграти значну роль у врятуванні героя серії романів С. Кінга Темна Вежа — Роланда. Таємничі сили очолювані Кривавим Царем (Червоним Королем) намагаються вбити малого використовуючи Еда Діпно, інші сили намагаються врятувати його закликавши для цього Ральфа.

Переклад українською[ред.ред. код]

Вперше переклад українською з'явився у 2008 році у видавництві КСД у перекладі К. Борисенка.

Посилання[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

 • Стівен Кінг. Безсоння.//Пер. з англ. К.Г. Борисенко; Худож. - оформлювач Э.В. Вдовиченко. – Харків: Фоліо, 2008. - 793 с.
книги Це незавершена стаття про книгу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.