Безсоння (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Безсоння
Insomnia
Bezsonnya.gif
Обкладинка українського видання
Жанр жахи, фентезі
Автор Стівен Кінг
Мова англійська
Опубліковано 15 вересня 1994
Видавництво США Viking Press
Україна Фоліо
Видання Insomniad
Опубліковано українською 2008
Переклад К. Борисенко

Безсоння — роман популярного американського письменника-містика Стівена Кінга. Виданий в 1994 році. Українською вийшов в 2008 році в видавництві «Фоліо»[1]. За перше півріччя 2009 року «Буквоїд» опублікував індивідуальні рейтинги книг українською Станіслава Бондаренка та Юрія Ковальського у номінації «Красне письменство». В розділі «Сучасна зарубіжна проза / драматургія» роман посів 6-те місце. При чому 5-те посіла авторська збірка оповідань Кінга «Коли впаде темрява».[2]. Щоправда по остаточних результатам конкурсу 2009 року роман «Безсоння» посів 25-те місце.[3]

Опис сюжету[ред. | ред. код]

Ральф Робертс — головний герой твору поступово втрачає дружину, яка помирає від пухлини мозку. Ральф намагається знайти втішення в щоденних прогулянках під спекою. Під час однієї з таких прогулянок він перешкоджає Еду Діпно напасти на водія вантажівки, яку він зачепив. Тоді ж Ральф помічає в, здавалося б, спокійному Еді, молодому вченому певні зародки божевілля.

Зрештою, довготривала боротьба лікарів з пухлиною мозку у дружини завершилась невдало. Поступово до Ральфа приходить безсоння, та, йому здається, що це скоро минеться. Але воно триває й триває, змушуючи страждати, розпалюючи лють і огортаючи туманом думки. Безсонні ночі сповнені кривавих видіннь, що дуже нагадують реальність. Це стало справжнім кошмаром, і він впевнений: ще трохи, і розум покине його… Він не звертається до родинного доктора Літчфілда з однією причини — той може знову поставити неправильний діагноз, оскільки після випадку з дружиною Ральф не довіряє йому.

Герой розпочинає бачити дивовижний таємний світ: таємничі «аури» навколо речей і навколо людей. Також він помічає трьох дивних карликів без статей і облич, яких він спочатку сприймає за міфічних істот з грецької міфології: Лохес, Клото та Антропос. Двоє перших слугують добру, а третій скидається на божевільного лікаря, що, як виявляється, прислужує Кривавому Цареві (Червоному Королю). Також виявляється, що Луїза Чесс, подруга сім'ї також бачить «аури», як і він. Лохес та Клото відкривають Ральфові і Луїзі чому їх було наділено такою здатністю: необхідно врятувати талановитого хлопчика Патріка, а заодно і кілька тисяч жителів Деррі. Патрікові в майбутньому судилося відіграти значну роль. Щоправда в творі вона поки що невідома. Картина хлопчика, яку він малює наприкінці роману — поле троянд, Темну Вежу та дивного чоловіка під ім'ям Роланд вказує на те, що хлопчик відіграє певну роль в житті Роланда, що є головним героєм серії романів Кінга «Темна Вежа».

Персонажі[ред. | ред. код]

В романі діє велика кількість персонажів. Серед них можна виділити:

 • Ральф Робертс — головний герой, який після втрати дружини поступово втрачає сон і починає бачити дивні речі навколо себе.
 • Керолайн Робертс — дружина Ральфа, що помирає на початку роману від раку мозку, який був виявлений занадто пізно
 • Білл Мак-Ґоверн — ральфів друг, живе на першому поверсі будинку, в якому живе Ральф.
 • Ед Діпно — молодий вчений, сусід Ральфа, з родиною якою він перебуває в дружніх стосунках. Пізніше Ед виявляється агресивною, небезпечною та напівбожевільною людиною.
 • Елен Діпно — дружина Еда, який не раз прикладав руку до неї.
 • Наталі Діпно — дівчинка-маля Елен та Еда Діпно.
 • Доктор Літчфілд — лікар Ральфа, який спочатку помилився з діагнозом його дружини. У зв'язку з чим Ральф не наважувався піти до нього з скаргою на безсоння.
 • Луїза Чесс — ровесниця Ральфа, стара леді, яка ще зберігає залишки своєї краси. У неї з Ральфом давня симпатія. Виявляється вона теж страждає безсонням. В кінці твору вона та Ральф одружуються.
 • Сьюзен Дей — громадська діячка, яка виступає за права жінок і, зокрема, за право на аборт. Весь сюжет розгортається на фоні підготовки до її приїзду в Ральфове містечко Деррі. Жителі містечка діляться на захисників прав жінок та на захисників життя («Друзів життя»).
 • Патрік Денвілл — хлопчик, який має надзвичайний дар до малювання і може бачити невидимі речі. В кінці роману виявляється, що останні події в м. Деррі пов'язані саме з ним, оскільки в майбутньому хлопчику судилося відіграти значну роль у врятуванні героя серії романів С. Кінга Темна Вежа — Роланда. Таємничі сили очолювані Кривавим Царем (Червоним Королем) намагаються вбити малого використовуючи Еда Діпно, інші сили намагаються врятувати його закликавши для цього Ральфа.

Переклад українською[ред. | ред. код]

Вперше переклад українською з'явився у 2008 році у видавництві «Фоліо» у перекладі К. Борисенка.

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Стівен Кінг. Безсоння. Переклад з англійської: К. Г. Борисенко; художнє оформлення: Е. В. Вдовіченко. Харків: Фоліо, 2008. 793 стор. ISBN 978-966-03-4457-0