Безщитник альпійський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Безщитник альпійський
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Відділ: Папоротеподібні (Polypodiophyta)
Клас: Папоротевидні (Polypodiopsida)
Порядок: Багатоніжкові (Polypodiales)
Підпорядок: Aspleniineae
Родина: Безщитникові (Athyriaceae)
Рід: Безщитник (Athyrium)
Вид:
Безщитник альпійський (A. distentifolium)
Біноміальна назва
Athyrium distentifolium
Синоніми

Aspidium alpestre Hoppe
Athyrium alpestre (Hoppe) Nyl. ex Milde

Безщитник альпійський[1], безщитник розставленолистий[2] (Athyrium distentifolium Tausch ex Opiz) — багаторічна трав'яниста рослина родини безщитникові (Athyriaceae). Етимологія: лат. distentus — «роздутий», лат. folium — «лист»[3].

Наземна папороть з повзучим гіллястим кореневищем. Організовані в пучки жорсткі вайї від обернено-ланцетних до вузько еліптичних, від світло- до темно-зеленого кольору, до 70 (150) см завдовжки; хребет листа зелений, потім жовтий і голий. Ніжка листка 1/8–1/4 від довжини листка, товстий і з коричневими лусочками. Спори розміщені на нижньому боці листа й дозрівають в липні / вересні. Соруси в формі підкови. Спори переносяться вітром. Число хромосом 2n = 80.

Поширення

[ред. | ред. код]

Азія: Японія; Росія — Далекий Схід, Східна Сибір, Західний Сибір, європейська частина; Туреччина. Кавказ: Вірменія; Азербайджан; Грузія. Європа: Естонія; Латвія; Україна (окрім Криму); Австрія; Чехія; Німеччина; Польща; Словаччина; Швейцарія; Фінляндія; Ісландія; Норвегія; Швеція; Об'єднане Королівство; Боснія і Герцеговина; Болгарія; Хорватія; Італія; Чорногорія; Румунія; Словенія; Франція; Іспанія. Північна Америка: Канада; США; прибережні райони Гренландії. Зустрічається у вологих, затінених або напівзатінених місцях на більш-менш кислому ґрунті й силікатній глині, піщаних або кам'янистих ґрунтах, а також в гірських лісах (хвойні ліси, букові ліси), вологих луках, узбіччях і на замшілих скелях. Рослина поширена циркумполярно в північній півкулі, а також в Піренеях, Альпах, на Уралі, Кавказі, в Апеннінах і в горах Норвегії. В Альпах вона піднімається на висоті 2400, рідко до 2700 метрів.

Використання

[ред. | ред. код]

Культивується як декоративна рослина.

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Athyrium distentifolium // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987. — С. 29.
  3. Dictionary of Botanical Epithets. Архів оригіналу за 18 січня 2017. Процитовано 11 вересня 2016.

Джерела

[ред. | ред. код]