Бельгійська спадщина Лисичанська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Починаючи з другої половини XIX століття, вільний капітал Європи брав активну участь у розвитку промислового півдня тодішньої Російської Імперії. Основні країни-учасники — Бельгія, Франція, Англія, Німеччина. Іноземних капіталістів приваблювали величезні природні багатства, дешева робоча сила, висока норма прибутку.[1] Бельгійський інженер і підприємець Ернест Сольве і пермський купець Іван Любимов створили акціонерне товариство «Любимов, Сольве і Ко» для виробництва соди в Російській Імперії, яке в 1889 році прийняло постанову про будівництво содового заводу в селі Верхнє Катеринославської губернії. Поблизу були вода, сировина, і паливо: місцева крейда, соляні копальні Бахмуту багаті поклади вугілля у Лисичанську. Вчений-хімік Дмитро Менделєєв, який побував на Донбасі в 1888 році, писав[2]:

«Тут є всі умови, щоб робити дешеву соду, всякі солі і кислоти на содових заводах».

Будівництво содового заводу в Лисичанську почалося в 1890 році, а в квітні 1892 року завод став до ладу під назвою «Донецький содовий завод».[3] Незабаром поруч з ним виник залізничний пост Любимівка, перейменований через кілька років в станцію Переїзну. Для потреб службовців і робітників за проєктом бельгійських архітекторів була побудована чудова колонія: 300 квартир для сімейних і три казарми для самотніх. Була і їдальня для робітників. В її приміщенні влаштовувалися спектаклі, існував духовий оркестр з робітників, який грав тричі на тиждень в заводському парку, а взимку — в їдальні.

У 1893 році було побудовано першу підвісну канатну дорогу (ПКД). Вона з'єднала содовий завод з Лисичанськими шахтами «Дагмара», яку почало орендувати товариство та з власною шахтою «К. Скальковський» у1900 р. Цією дорогою доставляли вугілля на содовий завод на відстань 4 версти. Крейдяний кар'єр безпосередньо примикав до заводу, але, щоб перетнути залізницю, теж знадобилась ПКД. У 1905 ПКД була прокладена до нового крейдяного кар'єру поблизу села Секменівка.

Поруч с заводом на початку 19 ст. було побудовано невеличке містечко з усією інфраструктурою, частина будівель залишилась і на початок повномасштабного російського вторгнення. Усі будівлі на промислових майданчиках ліквідовані після зупинки заводу у 2012 р.

З 2018 року громадські активісти почали кампанію по збереженню бельгійської спадщини[4].

Будинок для приїжджих (готель)[ред. | ред. код]

Архітектурний стиль - модерн.

Зручне місце розташування біля станції Переїзна (до 1912 р.- Любимівка) довгий час сприяло використанню будівлі за призначенням. У вісімдесятих роках XX століття використовувалося як приміщення інфекційного відділення дитячої лікарні. Знищено на початку 2000х.

Адміністративна будівля заводу (пізніше - дитяча лікарня)[ред. | ред. код]

Belgium buildings of Lysychansk(DonSoda)43.jpg

Дитяча лікарня вибудувана з червоної цегли, з великою кількістю розеток, обрамлень, вікон і дверних прорізів, карнизів, прикрашених фігурною цеглою. Шатрова покрівля, декор та форма фасаду будівлі істинно неповторні і незвичайні. Все це, а також обтічно гнучкі форми будівлі, свідчать про яскраво виражений стиль модерн. Час і тривала експлуатація будівлі призвели до втрати багатьох деталей декору. Останній ремонт, вже в XXI столітті, виконаний без усвідомлення значення використовуваного архітектурного рішення тільки погіршив зовнішній вигляд однієї з найдавніших будівель міста.

На 24.02.2022 будівля існувала.

Будинок директора заводу «Донсода»[ред. | ред. код]

Пам'ятка архітектури

На схилі Робочої гори, в 200 метрах від заводу знаходиться двоповерхова будівля, побудована у 1891 році - колишній будинок директора содового заводу Сигізмунда Теплиця.

Особняк збудований в архітектурному стилі модерн, який тоді тільки починав зароджуватися в європейській культурі. Фасади орієнтовані на схід. Будівля двоповерхова, містить підвал і приміщення на горищі. З житлових приміщень будинку відкривався краєвид на завод Донсода. Побудова симетрична, посередині виступає п'ятигранний еркер з балконом на другому поверсі. Дах шатровий. Фундамент піщаний, стіни з червоної керамічної цегли. Згідно з даними архівних документів, при прийнятті в експлуатацію содового заводу у квітні 1892 року він був зазначений як будинок-особняк директора заводу. У XX столітті особняк використовувався як дитячий садок, звідси й прибудови, і протипожежна металева драбина. Зараз - обласний туберкульозний диспансер.

Згоріла від обстрілів у 2022[5]

Житлові багатоквартирні двоповерхові будинки для робітників.[ред. | ред. код]

Серія з семи житлових двоповерхових будинків була збудована з червоної керамічної цегли з характерними для того часу балочними дерев'яними перекриттями, шатровим дахом. Навіть при будівництві будинків для робітників бельгійські архітектори дотримувалися постулатів європейського мистецтва і прикрашали будівлі фронтонами лише на торцях. Будинки побудовані на схилі вулиці, з постійним поворотом, витончено повторюючи кривизну останньої. Всі вони орієнтовані довгою стороною на південь. У дворах передбачені допоміжні технічні споруди. Залишаючись житловими, ці споруди вкрай потребують капітального ремонту.

Адреси: вул. В. Сосюри 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20.

Котеджний квартал на вул. Промисловій[ред. | ред. код]

Житловий комплекс був сформований навколо і вище будинку директора на Робочій горі. Це архітектурний ансамбль з 4-х двоповерхових будинків і 3-х одноповерхових. Будинки призначалися для інженерно-технічних працівників. Точну дату будівництва встановити не вдалося, ймовірно це період початку XX століття, до 1917 року. У 1932 році при будівництві Ремісничого училища, планування кварталу частково порушено через вилучення земельних ділянок для потреб училища.

Адреси: вул. Промислова 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.

Житловий квартал на вулиці Інтернаціональній[ред. | ред. код]

Житловий квартал на вулиці Інтернаціональній так само входить до комплексу бельгійського мікрорайону і складався з п'яти 4-х квартирних будинків з плануванням в два рівня. Зараз залишилось три, два давно обвалилися у прилеглий кар'єр. Будинки, розташовуючись на найвищій точці, в той же час є і домінантними. Вхід в кожну квартиру окремий. Стіни з червоної керамічної немаркованої цегли. Покрівля шатрова з мансардним поверхом. У дворах передбачені допоміжні технічні споруди. Комплекс житлових будинків створює загальну гармонію мікрорайону. У безпосередній близькості до них розташований найперший занедбаний крейдяний кар'єр.

Архітектурний стиль - модерн.

На весну 2020 р. з 12 квартир лише в декількох є мешканці.

Лікарня содового заводу[ред. | ред. код]

Побудова лікарні содового заводу датується 1911 роком. В катеринославських єпархіальних відомостях за 1911 рік є документ, який підтверджує, що 28 грудня 1911 освячена щойно збудована лікарня содового заводу. У книзі «По Катерининській залізниці» 1912 року говориться про лікарню на 40 ліжок. Стіни будівлі з червоної керамічної цегли, 3-4 поверхові кімнати скомпоновані навколо внутрішнього дворика, деталі оздоблення віконних прорізів цементовані. Головний фасад виконаний симетрично. Покрівля шатрова. Виконана, як і всі будівлі мікрорайону, в стилі модерн. Архітектор Юлій Цауне (Харків). Була обладнана ліфтом.

Лікарня не працює з 1995 р. Станом на 2020 рік знаходиться на балансі департаменту охорони здоров'я області.

У 2019 році невідомими була зруйнована шиферна покрівля, будівля швидко руйнується.[6]

Активісти намагаються зберегти будівлю лікарні:

мапі Google координати

Капличка при лікарні[ред. | ред. код]

У 1907 році поряд з першою одноповерховою дерев'яною будинком лікарнею, датованою 1899 роком, була побудована капличка. Будівля реконструйовано в 2007 році спільними зусиллями протоієрея Андрія Павленко і архітектора Олександра Арцева. У ній зараз (2021р.) йдуть служби, належить московському патріархату.

За радянських часів використовувалася як морг.

Зсув 1998 року[ред. | ред. код]

Будинки біля Донсоди, що були демонтовані у 1998 р. для запобігання зсуву

У 1998 північний схил Робочої гори почав зсуватися у напрямку залізниці. Після обстеження геологами було прийняте рішення про демонтаж трьох будинків, зменшивши таким чином навантаження на схил. Серед інших було демонтовано і будинок головного лікаря, який відрізнявся вишуканою архітектурою та внутрішнім оздобленням.

Гімназія (колишня казарма содового заводу для холостяків)[ред. | ред. код]

Пам'ятник архітектури

Триповерхова кам'яна будівля. При будівництві в 1895 році вона призначалася під казарму содового заводу для холостяків. Ім'я автора проекту залишається невідомим.

В період Української революції 1917-1921 рр. будівлі була уготована доля військового госпіталю. Наприкінці XIX - початку XX ст. тут функціонувала жіноча гімназія товариства "Просвіта" для дітей керівного складу содового заводу. З 1923 року використовувалося як будівля для фабрично-заводського навчання содового заводу (ФЗН), що і позначилося на подальшому його профілі. З 1977 року - Лисичанська багатопрофільна гімназія. Проект будинку затишний і акуратний, планування надзвичайно компактне. У будівлі всього 10 кімнат по 50 м², вони розташовані на всіх поверхах і виходять на сходові площадки. Стіни і фундамент виконані з місцевого пісковика, кути будівлі, карнизи, обрамлення вікон і дверей з червоної керамічної цегли. Міжповерхові перекриття дерев'яні, над підвалом залізобетонні своди по двотавровим балкам. Будівля гімназії як пам'ятник архітектури анотований і поставлений на облік як пам'ятка місцевого значення у 1982 році як «Казарма содового заводу для 200 холостяків». Вулиця Могилевська, 58. Має цінністю як самостійний об'єкт і як елемент ансамблю житлового селища.

Аналогічна казарма була на протилежному боці кар'єру, але зруйнована у 1950-х роках.

Внаслідок прицільного обстрілу російськими загарбниками 1 травня 2022 року в будівлі виникла пожежа, яка повністю знищила будівлю[7] [8].

Два житлові будинки (вул. Могилевська)[ред. | ред. код]

Люди, які проживають тут, вже давно не користуються централізованим опаленням, в деяких квартирах відсутня електрика. Є порожні квартири, але там, де ще жевріє життя, присутнє відчуття самобутності, історичної спадщини. Мешканці пишаються тим, що в будинках з шатрової дахом і товстими стінами з червоної керамічної цегли, проживали ще їх діди і прадіди, а з балконів і лоджій з 1892 по 2012 рр. можна було нескінченно розглядати, як працює гігант хімічної промисловості, перший содовий завод Донбасу.

Школа. Вул. Червона, 1[ред. | ред. код]

Пам'ятка архітектури

Будівля школи побудована в 1901 році як 2-х класна міністерська школа для дітей робітників і службовців, а також дітей села Верхнього. Вже в той час школа мала кінозал. У такому статусі вона навчала дітей до 1955 року. Потім була переобладнана під службові приміщення адміністрації содового заводу.

На облік поставлено в 1987 році, як пам'ятник архітектури. В результаті пожежі 2013 року повністю згорів дах. Під впливом опадів будівля руйнується і знаходиться в дуже незадовільному стані.

Стиль ампір, хоча це еклектичне рішення, так як в планувальних і деталіровочних частинах його можна віднести до класицизму. Стіни викладені з цегли, оштукатуреного і пофарбованого в бежеві та білі деталі. Дах шатровий. Будівля двоповерхова, класні кімнати згруповані навколо залу і з'єднані коридором. Є великий зал для масових заходів.

Попри те, що будинок є Пам'яткою архітектури, жодних кроків до його збереження не робиться.

Адмінбудівлі заводу[ред. | ред. код]

Житловий квартал по вулиці Енергетиків[ред. | ред. код]

Житловий квартал розташований на правому березі річки Бєлєнької. Складається з дев'яти двоповерхових житлових будинків з червоної цегли, кожен на 4 господаря. Все будівлі виконані в стилі «бельгійських» будинків модерн. Час будівництва - орієнтовно перше десятиліття XX століття. Будинки впорядковані. У дворах передбачені допоміжні технічні споруди, деякі з них зруйновані.

Миколаївська церква[ред. | ред. код]

Миколаївська церква є одним з найстаріших культових спорудою округи. Краєзнавець Володимир Подов в своїй книзі «Історія міста Лисичанська» пише: «... в « Довідкової книзі Катеринославської єпархії за 1913 рік не вказана дата заснування Миколаївської церкви. З інших джерел відомо, що її почали будувати в 1893 році. У 1895 році вона була зведена на рівень першого поверху, про що свідчить на західному фронтоні нанесена чорною фарбою технікою пикетажа дата «1895». За даними Всеросійського перепису 1897 року в числі діючих церква ще не значиться... ». Дата введення визначається по єпархіальним відомостям, як 1901 рік, де йдеться про перегляд учнями церковно-парафіяльної школи «туманних картинок» у щойно освітленій школі. Церква збудована за рахунок коштів парафіян і акціонерного товариства «Любимов, Сольве і Ко» Донецького содового заводу, в еклектичних архітектурних формах. Фундамент і стіни виконані з тесаного піщаника. Обрамлення віконних і дверних прорізів, карниз, горизонтальні тяги, купол, підстава шатра дзвіниці, пілястри барабана і куполи, а також обрамлення пластичних деталей, виконані з червоної керамічної цегли. Підлоги керамічні. Дах - одноголова цибулина, дзвіниця - шатрова, покриття оцинкована сталь. Церква в плані хрестоподібна з п'ятигранної апсидою. Руйнувань і змін за весь час існування не зазнала. З 1927 року використовувався «Союзхлебом», як склад для зернових, з 1932 року - Палац піонерів м Верхнє. У 1945 році повернуто парафіянам

Молочна ферма на Лісовій дачі[ред. | ред. код]

Розсолопровід[ред. | ред. код]

Бельгійський розсолопровід Карфаген-Лисичанськ, довжина 37 км. Водою з Сіверського Дінця розчиняли поклади солі поблизу Бахмута, а розчин повертали на содовий завод.

Окрім кінцевих працювали ще 3 допоміжні насосні станції.


Боротьба за збереження Бельгійської спадщини Лисичанська[ред. | ред. код]

Згадки у ЗМІ[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Найбільша інфраструктурна спадщина Бельгії у світі — в Лисичанську. Архів оригіналу за 13 квітня 2021. Процитовано 2 грудня 2020. 
  2. Менделеев Д.И. Будущая сила, покоящаяся на берегах Донца. Мировое значение каменного угля и Донецкого бассейна (1888). 
  3. Первенец химической промышленности Донбасса. Архів оригіналу за 25 лютого 2020. Процитовано 1 травня 2020. 
  4. Лисичанськ отримав премію «Бельгійська спадщина за кордоном». 
  5. Знищена у 2022. 
  6. Бельгійська архітектура у Лисичанську. Сторічна лікарня досі занедбана – фото. Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 26 лютого 2021. 
  7. Юлія Найденко (02 травня 2022). «„Руський мир“ виглядає так». У Лисичанську вщент згоріла гімназія, пам’ятка архітектури XIX століття. Новое Время. Архів оригіналу за 02 травня 2022. Процитовано 02 травня 2022. 
  8. 1+1 (11.11.2022). Відбудуємо. Лисичанська гімназія.