Бенджамін Цандер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бенджамін Цандер
Benjamin Zander
Бенджамин-Цандер-6.jpg
Основна інформація
Дата народження 9 березня 1939(1939-03-09) (78 років)
Місце народження Геррардс Кросс,
Бакінгемшир,
Велика Британія Велика Британія
Країна Flag of the United States.svg США
Професія Диригент
Інструменти Віолончель
Жанр Класична музика
Колективи Бостонський філармонійний оркестр, Консерваторія Нової Англії
Офіційний сайт
commons: Файли у Вікісховищі

Бенджамін Цандер (Benjamin Zander) (9 березня 1939(19390309)) — американський диригент родом із Великої Британії, музичний керівник Бостонського Філармонічного Оркестру, викладач Консерваторії Нової Англії, мистецтвознавець, громадський діяч. Відомий власним баченням творів Густава Малера і популярними лекціями перед концертами. Уродженець Геррардс Кросс, Бакінгемшир, Англія.

Біографія та діяльність[ред.ред. код]

Вивчати музику Цандер починав у рідній Англії з гри на віолончелі та уроків композиції під керівництвом власного батька. Коли йому було дев'ять років, Едвард Бріттен виявив цікавість до його розвитку і запросив родину Цандера провести літній відпочинок в Альдебурзі. Це призвело до тривалої співпраці з Бріттеном, а також до того, що Бенджамін почав брати уроки композиції та теорії музики у близької подруги Бріттена Імоджен Холст, дочки Густава Холста.

У п'ятнадцятирічному віці Цандер кинув школу і переїхав у Флоренцію за запрошенням віртуоза гри на віолончелі Гаспара Касадо, який став його вчителем і наставником на наступні п'ять років. Уміння грати на віолончелі Цандер розвивав у ході навчання в Державній Академії Кельна, активно подорожуючи з Касадо, беручи участь у концертах камерної музики і даючи сольні концерти.

У 1964 Цандер закінчив Університетський коледж Лондона (відділення Лондонського Університету), отримавши нагороду за найкращий твір і стипендію Співдружності Хакнеса на навчання в аспірантурі Гарварда. З цього моменту Бостон став його домівкою.

З 1967 року Цандер викладав музичну інтерпретацію на одному з факультетів Консерваторії Нової Англії і керував оркестром Молодіжної Філармонії і оркестрами консерваторії. Протягом тих 32 років, що він був диригентом Молодіжної Філармонії, Цандер керував оркестрами в 12 міжнародних турах, випустив 5 комерційних збірників та кілька документальних фільмів PBS. Крім того, він працював на NEC, був художнім директором Консерваторії Нової Англії за програмою Вальнат Хілл, відомої приватної школи-інтернату, в якій він вів щотижневі майстер-класи.

З 1979 року по сьогоднішній день Цандер є диригентом Бостонського Філармонічного оркестру. У його великому репертуарі особливо виділяються композиції епохи пізнього романтизму, а також твори композиторів 20 століття, особливо Густава Малера, інтерпретацією творів якого Цандер знаменитий. Спільно з Бостонським Філармонічним оркестром, він випустив п'ять критичних записів на твори Стравінського, Бетховена, Малера,Шостаковича і Равеля. Роботи Цандера часто отримували схвалення і високі оцінки. Серед них відгук в журналі «Класичний CD» (Classic CD), який назвав запис балету Стравінського «Весна священна» у виконанні оркестру Бостонської Філармонії найкращим з існуючих. А про Симфонію № 6 Малера, випущеної Домініком Рівзом, журнал Американ Рекординг Гайд (American Record Guide) написав: «Тут з'єдналися Реттл і обидва Бернштейни, записані так добре, як тільки можна це зробити… Найбільшим досягненням Цандера і його напівпрофесійного оркестру є шоста симфонія Малера, багатокомпонентна і найбільш складна».

Сезон 20032004 був ювілейним, двадцять п'ятим сезоном Бостонського Філармонічного оркестру і був оголошений малерівським. Саме в цьому сезоні друга симфонія Малера виконувалася на сцені Нью-Йоркського Карнегі-холу.

До справжнього моменту Цандеру належить ціла серія записів творів Бетховена і Малера, створених спільно з Лондонським філармонічним оркестром на незалежній студії звукозапису «Теларк». Кожний такий запис супроводжується диском з лекцією Цандера, в ході якої він пояснює слухачам сенс музичних композицій. Журнал «Хай Фіделіті» назвав його запис малерівської симфонії № 6 найкращою класичною платівкою 2002 року, третя симфонія в 2004 році виграла премію Німецької Асоціації Критиків в номінації Вибір Критиків, дев'ята була номінована на Греммі. А останній реліз п'ятої Симфонії Брукнера (спільно з оркестром Лондонської Філармонії) був номінований на премію Греммі в 2010 році.

19 липня 2006 Цандер отримав ступінь почесного доктора наук в університеті Лідса, а 17 травня 2009 аналогічну ступінь від Консерваторії Нової Англії за те, що диригував оркестрами Бостонської консерваторії та консерваторії Нової Англії, а також хором Тафтського університету у Симфонічному залі Бостона.

Окрім музики, Цандер активно займається читанням лекцій з лідерства для різноманітних організацій. Чотири рази він був ведучим доповідачем на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, де був нагороджений Кришталевої премією за «видатний внесок у мистецтво і міжнародні відносини». Його книга «Мистецтво перспективи», написана у співавторстві з психотерапевтом Розамунд Цандер, була переведена на 17 мов. Брати Цандера Люк (лікар) і Майкл (професор юриспруденції Лондонської школи економіки і політичних наук) також обдаровані музиканти.

Посилання[ред.ред. код]