Бенедикт Андерсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бенедикт Андерсон
Ім'я при народженні англ. Benedict Richard O'Gorman Anderson
Народився 26 серпня 1936(1936-08-26)[1][2][3]
Куньмін, КНР[4]
Помер 13 грудня 2015(2015-12-13) (79 років)
Бату[d], Східна Ява, Ява, Індонезія
·серцева недостатність
Громадянство
(підданство)
Flag of the United States.svg США[5]
Діяльність викладач університету, політолог, письменник, антрополог, філософ
Галузь політологія і соціологія
Відомий завдяки Націоналізм
Alma mater Ітонський коледж, Університет Корнелла, Королівський коледж, Кембрідж і Кембриджський університет
Науковий керівник George McTurnan Kahin[d]
Володіє мовами англійська[6]
Заклад Університет Корнелла
Членство Американська академія мистецтв і наук
Magnum opus Imagined Communities[d]
Брати, сестри  • Перрі Андерсон
Нагороди

Бенедикт Річард О'Горман Андерсон (26 серпня 1936(19360826)13 грудня 2015) — американський політолог, історик і синолог, професор міжнародних відносин, уряду та вивчення Азії Корнуельського університету, найбільш відомий за своєю монографією «Уявлені спільноти» (Imagined Communities, 1983). Був братом історика Перрі Андерсона, і, як і його брат, марксистом[7][8].

Біографія[ред. | ред. код]

Андерсон народився в англійсько-ірландській родині в Куньміні (Китай), де його батько — Джеймс О'Горман, як британський військово-морський офіцер мав службу на митниці. Мати — Вероніка Беатріче Марі Андерсон. Сім'я Андерсон була активною в ірландському національному русі. 1941 року родина переїхала до Каліфорнії. В 1957 Андерсон отримав звання бакалавра мистецтв з античної культури в університеті Кембриджу (Англія), а пізніше — ступінь доктора філософії по програмі вивчення Індонезії в Корнельського університету (США).

Стародавність націй[ред. | ред. код]

Згідно з Андерсоном, будь-яка нація, що тільки-но з'явилась, вважає себе стародавньою. В цьому він дещо перетинається із Ентоні Смітом, який розглядає націєтворчу міфологію та національні міфи про «походження» в функціоналістичному розрізі і вважає їх швидше вигаданими історіями, ніж реальною історією. Андерсон припускає, що подібна «стародавність» в певних історичних умовах є необхідною умовою «новизни».

Націоналізм та друк[ред. | ред. код]

Для теорії Андерсона особливо важливим є акцент на ролі друкованої літератури та її поширенні. За думкою Андерсона, підйом націоналізму тісно пов'язаний із розповсюдженням друкованих книг та технічним розвитком друку загалом.

Мультиетнічні імперії[ред. | ред. код]

Андерсон, більш за будь-яких інших теоретиків, звертає увагу на офіційний націоналізм в мультиетнічних імперіях. Він вводить у розгляд вважливу концепцію «натуралізації» європейських королівських династій, які мали владу над величезними та різноманітними багатомовними територіями.

Деякі з них, наприклад, імперія Романових, досить успішно трансформувалися в «національні» імперії. Згідно з Андерсоном, у 19 сторіччі філологічно-лексикографічна революція і розвиток націоналістичних рухів, які самі були продуктом не тільки капіталізму, але й гіпертрофії династичних держав, створили все більш зростаючі культурні та політичні труднощі для багатьох династій. До того часу легітимність цих династій не мала нічого спільного із національністю. Крім того, ще до вибуху націоналістичних рухів, ці династії, виключно з адміністративних потреб, спробували спертися на окремі діалекти, якими вже йшло книгодрукування. Одночасно із зростанням націоналізму в Європі, деякі з балканських, центрально та східноєвропейських монархій спробували перевизначити та перелегітимізувати себе на національному ґрунті. Така реідентифікація призвела, зокрема, до добре знаної кризи легітимності мультиетнічних імперій. Династії та монархії, що визначали себе членами звичайних етнолінгвістичних спільнот, втрачали свою легітимність від Бога та ставали просто першими серед рівних.

Історично матеріалістичному підходу Андерсона у дослідженні націоналізму можна протиставити методологічний індивідуалізм Лія Грінфілда та веберіанський підхід, що викладено в книзі «Націоналізм: П'ять шляхів до сучасності».

Праці[ред. | ред. код]

(1983; wyd. pol. Wspólnoty wyobrażone: rozważania o źródłach i rozprzestrzenianiu się nacjonalizmu, tłum. Stefan Amsterdamski, wyd. Znak, Kraków 1997 «Въобразените общности: Размишления върху произхода и разпространението на национализма». Превод от английски Яна Генова. София: Критика и хуманизъм, 1998, 223 с. Anderson, Benedict (1993). Comunidades imaginadas. Reflexiones sobre el origen y la difusión del nacionalismo. México: Fondo de Cultura Económica. ISBN 978-968-16-3867-2.)

 • Interpreting Indonesian Politics: Thirteen Contributions to the Debate (1982)
 • In the Mirror: Literature and Politics in Siam in the American Era (1985)
 • Language and Power: Exploring Political Cultures in Indonesia (1990)
 • Long-Distance Nationalism: World Capitalism and the Rise of Identity Politics. Amsterdam: University of Amsterdam Centre for Asian Studies, 1992. ISBN 0-7658-0002-0
 • The Spectre of Comparisons: Nationalism, Southeast Asia, and the World. London: Verso. 1998. ISBN 1-85984-813-3. 
 • Violence and the State in Suharto's Indonesia (2001)
 • Western Nationalism and Eastern Nationalism: Is there a difference that matters? (2001)
 • Debating World Literature (2004)
 • In the world-shadow of Bismarck and Nobel. New Left Review (New Left Review) II (28). July–August 2004. 
 • Under Three Flags: Anarchism and the Anti-colonial Imagination. London: Verso. 2005. ISBN 1-84467-037-6.  (Anderson, Benedict (2008). Bajo tres banderas. Anarquismo e imaginación anticolonial. Madrid: Akal. ISBN 844602540X.)
 • The Fate of Rural Hell: Asceticism and Desire in Buddhist Thailand (2012)
 • A Life Beyond Boundaries: A Memoir. Verso, 224 pp, 2016 ISBN

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • О. Майборода . Андерсон // Політична енциклопедія / Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови). — К. : Парламентське видавництво, 2011. — С. 28-29. — ISBN 978-966-611-818-2.

Посилання[ред. | ред. код]